Wpis z mikrobloga

tak patrzę na te 50k członków na jednej z grup facebookowych odnośnie pierwszej pracy w IT i odczuwam coś czego nigdy nie odczuwałem od tej pory - porównałbym to jakbym odkrył miejsce jakiejś zbrodni wojennej albo jakbym był w miejscu jakiegoś ataku terrorystów. Jakbym był odkrył jakiś masowy grób gdzie każda istota to osobna historia wielkiej życiowej tragedii

z 50K ludzi pewnie 45K NIGDY NIE ZOSTANIE PROGRAMISTAMI a 4000 to może liczyć co najwyżej na helpdesk

ci ludzie więżąc w obietnice sprzedawców marzeń (twórców bootcampów) niczym ZADYMIARZ_PL przysłowiowo "#!$%@? się na górce" poświęcili od 2-6 lat, często w międzyczasie pracując na jakiejś taśmie po 12h na dobę ucząc się nowych technologii tylko po to żeby liczyć na 2800 brutto na umowie stażowej. Albo ukraińcy którzy przeliczając 15k PLN na hrywny zostali zaślepieni wizją wykupienia całej ukrainy

Serio uwierzyli że magister logistyki 5000 brutto przeskoczy w ciągu 5 lat na Senior Frontend Developera i będzie ruszał modalem za 30k miesięcznie. Niekiedy zdają sobie z tego sprawę ale zaszli w tym za daleko np. wydali kilkadziesiąt tysięcy (rekordzista wydał chyba 18k na 3 bootcampy XD) na rózne kursy i bootcampy przez co ciężko im po prostu odpuścić. Będą pisać swoje gównoprojekty do póki nie dostaną pracy (czyli nigdy). Perpetum mobile - im więcej włożonego czasu tym większa presja na znalezienie pracy

W sumie jak o tym pomyślałem to głupio mi że się z nich naśmiewałem, państwo powinno zapewnić tym ludziom pomoc. Jak to jest że narkomani mogą liczyć na pomoc a kompulsywni-bootcampowicze są pozostawieni sami sobie? Powinno się organizować jakieś odwyki gdzie dostaliby wsparcie a z ich komputerów odinstalowano vs code. Trzeba ich uświadomić że gdy coś nam cały czas nie wychodzi to nie robimy tego do skutku tylko szukamy innych, może nawet lepszych dróg

#programowanie #naukaprogramowania #programista15k #pracait
  • 23
@zonley: Kiedy to było? w 2-3 miesiące to można nauczyć się 1 języka i poznawać pierwszy framework

Dzisiaj na mocnego juniora to już trzeba ogarniać Azure/AWS, k8s, frontend, backend, przynajmniej 1 relacyjna baza danych, unit testy, gita - w skrócie być one man army
@iluvmypickle: 2 lata temu ;) a dzis kilkanascie k na fakturce.

No ja zaczalem jako intern - przegladam cyklicznie oferty i jest sporo ofert stazowych - nie trzeba znac nie wiadomo czego tylko trzeba byc w miare ogarnietym czlowiekiem z mocnymi skillami miekkimi - najwiekszy problem 90% osob z branzy.