Wpis z mikrobloga

#pies #psy #zwierzeta #zwierzaczki #cavapoo

Pytanko o hybrydę cavapoo do insiderów, bo boję się opinii grażyn z grupek na fb, które nie umieją obiektywnie spojrzeć na sprawę

Jak wygląda kwestia rasy cavapoo w praktyce? Wiem, że to hybryda ras tak naprawdę ale chodzi mi o kwestie zdrowia, obciążeń genetycznych, usposobienia (czy podobne do pudla?) - oczywiście w założeniu, że hodowca jest profesjonalista a nie hodowcą z olx. I tu drugie pytanie się rodzi - czy są jakieś polecane hodowle, które dbają o te psiaki, bo nie chcę sponsorować krzywych przedsięwzięć. Ostatnia kwestia - jaka jest cena cavapoo na rynku aktualnie? Za pudla usłyszałem min. 8 k jeśli chcę z sensownej hodowli i szukam rasy trochę tańszej.
  • 7
  • Odpowiedz
@Ignacyy: 1. Nie ma sensownych hodowli, bo to nie jest oficjalna rasa, plus żadna dobra hodowla nie sprzeda psa do rozmnażania kundelków. Stąd psy używane w takich "hodowlach" też są zazwyczaj średnio rasowe i średnio zdrowe.
2. Choroby, wygląd i charakter to niewiadoma, bo mieszasz psy z zupełnie różnymi potrzebami i problemami zdrowotnymi. Zwłaszcza, że jest w tym cavalier, który jest w chorowitości zaraz za buldogami i mopsami. Co oszczędzisz na
  • Odpowiedz
@Ignacyy: od siebie dodam, że lękliwość i agresja z niej wynikająca często idzie genetycznie. Dlatego przed kupnem psa warto zobaczyć na żywo/na filmach jak rodzice zachowują się w różnych sytuacjach (dzieci, miasto, obce psy, dużo ludzi, etc) - czy są w stanie luźno spacerować i zająć się weszeniem? Czy odwrotnie - są pobudzone, biegają jak szalone, "bawią się" ze wszystkimi, nie umieją odpocząć, lub za mocno wycofane, unikają kontaktu, albo reagują
  • Odpowiedz
  • 0
@r__k: czy badaniami genetycznym objęte mają być szczeniaki, szczeniaki i rodzice, szczeniaki rodzice i dziadkowie? Pytam bo nie wiem czy można robić szczeniakom a zależy mi by zminimalizować szanse na kupienie psa który będzie cierpiał.
  • Odpowiedz
@Ignacyy: od rodziców w dół. Masz różne badania - są badania potwierdzające po prostu pochodzenie psa (tzw profil genetyczny) i badania na konkretne choroby, zazwyczaj warunkowane rasą (np Mielopatia degeneracyjna) I które się sprawdza u konkretnych ras. Są też badania rodziców również pod konkretne choroby rasowe (np owczarki - rodzice powinni mieć zrobione RTG bioder i łokci), warto sprawdzić zdrowie dziadków (z powodu chorób objawiających się w późniejszym wieku, jak wspomniana
  • Odpowiedz