Wpis z mikrobloga

#elektryka #budujzwykopem

Cześć! Mam pytanie odnośnie uziomu fundamentowego.

Parametry:
Wymiary budynku: 14 m x 9 m, więc oko 20x20 nieprzekroczone
Grunt: Piasek średni ze żwirem (0,3-3,5 m), potem piasek drobny
Rezystywność: zakładając powyższe, dla piasku krzemionkowego (to chyba to?) wynosi: 200 - 3000 Ωm
Bednarka: stal czarna, węglowa; taśma: 30 mm x 4 mm (>75 mm2 z normy); długość: ~46 m.

Wykonanie:
Chce przykręcić bednarkę czymś takim: https://allegro.pl/oferta/nierdzewne-zlacze-krzyzowe-odgromowe-do-bednarki-i-drutu-10524953046
do górnego boku strzemiona. Konretne strzemiona zespawane ze zbrojeniem. Przykręcane co maks. 2 metry.

Cztery odprowadzenia na zewnątrz + jedno na wewnątrz do GSW. Tutaj taśma również 30 mm x 4 mm: pomiedziowana, miedziana, inna? Jeszcze nie wiem, plz help.

Czy do tej pory ma to sens?

I teraz najważniejsze, jako że rezystywność gruntu może być problemem bo:

R = 2 * ρ / L
R = 2 * 3000 Ωm / 46 m = 130,5 Ω

Więc w najgorszym scenariuszu jest to grubo powyżej 10 Ω.

Czy to jest w ogóle możliwe? Może coś źle liczę?
Co w przypadku gdy dojdzie do pomiarów i faktycznie wyjdzie aż tak źle. Montować otok, czy próbować ze szpilkami?
Może od razu przy zalewaniu dodać szpilki? No generalnie będą jaja XD

Dzięki za przeczytanie i odpowiedź :D
  • 12
  • Odpowiedz
Cztery odprowadzenia na zewnątrz + jedno na wewnątrz do GSW. Tutaj taśma również 30 mm x 4 mm: pomiedziowana, miedziana, inna? Jeszcze nie wiem, plz help.


@KtoToTaki: Stal nierdzewna V4A, np. w postaci bednarki 30x3,5. Może też być drut fi10 ze stali V4A (w Polsce mało popularne rowiązanie, ale jak najbardziej dopuszczalne przez normę, nawet na uziomy).
Rozwiązanie wieczne i idiotoodporne, a parę metrów na same wypusty to nie majątek. Głupio by było jakby szlag trafił kiedyś wypusty z całkowicie sprawnego uziomu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Aspekt idootoodporności też jest ważny, bo na budowie wykonawcy są jacy są i w praktyce zawsze gdzieś ta bednarka będzie miała kontakt z gruntem, nawet jak tak sobie zaplanujesz żeby nie miała. A bednarka z korodującego materiału jak jest wyprowadzona z uziomu fundamentowego i ma gdzieś kontakt z gruntem, to będzie korodować w ekspresowym tempie. Dlatego ostatnio projektuję wypusty z uziomów fundamentowych wyłącznie nierdzewne i to kasuje ogrom problemów praktycznych na budowie.
Bednarka pomiedziowana teoretycznie też by się sprawdziła, ale... jej wada jest taka, że powłoka jest skuteczna antykorozyjnie jednie gdy jest cała. Jak się ją mocno zadrze jakimś kamieniem czy narzędziem to powstaje wżer korozyjny, który potrafi taką bednarkę dosłownie zeżreć od środka szybciej niż ocynkowaną, bo ocynk ma tendencję do "gojenia się", a
  • Odpowiedz
  • 0
@michcio: wow, więlkie dzięki za super wyjaśnienie! Zrobię tak jak piszesz, kamień spadł mi z serca bo się trochę o tę rezystancję martwiłem.

Stal nierdzewna V4A, np. w postaci bednarki 30x3,5. Może też być drut fi10 ze stali V4A (w Polsce mało popularne rowiązanie, ale jak najbardziej dopuszczalne przez normę, nawet na uziomy).


Mogę ją normalnie pospawać (połączenie będzie w betonie) z czarną stalą? Czy tylko zacisk wchodzi w
  • Odpowiedz
@KtoToTaki: 1. Tak, żeby starczyło jej do wprowadzenia do złącza kontrolnego. Złącze kontrolne to zacisk, na którym łączy się przewód odprowadzający odgromówki z dachu z przewodem uziemiającym (czyli tym wyprowadzonym z uziomu).
Gdzie będą złącza kontrolne zależy od przyjętego rozwiązania. Najczęściej są w podtynkowych obudowach z drzwiczkami, w elewacji, i instalację prowadzi się w rurkach odgromowych pod styropianem. Wtedy proponuję zrobić je np. 0,5-0,7 m nad gruntem żeby nie rzucały
  • Odpowiedz
@KtoToTaki: Do GSW nie trzeba, jedynie do odgromówki. Do przewodów odprowadzających wystarczy rurka 20 mm (ta w linku to 40 mm) bo to jest prawie zawsze drut fi 8 mm. A bednarka od złącz kontrolnych do uziomu to w praktyce jest najczęściej prowadzona bezpośrednio po ścianie pod ociepleniem i nic się nie dzieje. Przekrój bednarki jest taki, że wzrost temperatury podczas przepływu prądów piorunowych jest pomijalnie mały.
  • Odpowiedz
@KtoToTaki: Ciężko powiedzieć, z gatunkami stali nierdzewnej jest masa niuansów. Chociaż przy takim zastosowaniu jak tutaj to pewnie inne też się nadadzą...
A może drut fi10 V4A? Też można go wykorzystać na wypusty, a jest prawie 2x tańszy i sprzedają na metry.
  • Odpowiedz
  • 0
@michcio: Dobra wszystko się udało, stan zero za mną. Jeszcze raz wielkie dzięki za poprzednie odpowiedzi, nie poradziłbym sobie bez nich.

No ale teraz problem z dachem. Mogę jeszcze raz cię pomęczyć pytaniami? :D

1. Jak wysoką robić iglicę? Projekt mówi 1,5 m, niektórzy piszą 2,5 m
2. zwody pion/poziom i przewody odprowadzające powinny mieć taki sam przekrój np. fi 8?
3. zwody pion/poziom robić z FeZn fi8, czy szarpać
  • Odpowiedz
@KtoToTaki:
1 - To się liczy i to zależy od obiektu, który ma być tą iglicą chroniony ( ͡° ͜ʖ ͡°) To ma służyć do ochrony jakiegoś komina? Narysuj sobie stożek gdzie kąt między osią stożka a jego ścianą wynosi około 75 stopni. Czubek tego stożka to czubek iglicy, a przestrzeń pod stożkiem to przestrzeń objęta ochroną tej iglicy. Trzeba dobrać wysokość tak, żeby chroniony przez
  • Odpowiedz
  • 0
@michcio:

Będę jednak robił zwody i przewody odpr. AlMgSi fi 8 mm.

Jak zastosuje się odpowiednie do łączonych materiałów złączki to nie będzie problemów z
  • Odpowiedz
@KtoToTaki: Złącza z nierdzewki są generalnie uniwersalne i można nimi łączyć różne metale, więc śmiało możesz je wykorzystać do łączenia np. drutu aluminiowego z bednarką z jakiegokolwiek materiału. Do połączeń na dachu są dostępne złączki aluminiowe jak i nierdzewne.
  • Odpowiedz