Wpis z mikrobloga

Tak naprawdę to (IMO) sytuacja z 2014-2022 się pewnie nie powtórzy za naszego życia, tj. wzrost wynagrodzeń 2-3x i cen mieszkań 3-4x. Nie da się też tego przewidzieć, wbrew opiniom co niektórych moich zarozumiałych rówieśników, zwłaszcza królów życia z IT.

Czy za 10 lat przeciętny wykopek będzie zarabiał 10-15k na łapę, a mieszkania będą śmigać po 50-60k z metra? być może.

A być może nie. Może akurat dziś wchodzący na rynek ludzie nie trafią na +20% do pensji co roku, tylko trafią na +1% albo +0% przez kilka lat. Co wtedy? Czy te mądrości pt. "ja kupiłem mieszkanie na kredyt i spłaciłem przed 30, jestem programistą30k" też znajdą zastosowanie? Trzeba by się było spytać ludzi, którzy kupowali w 2007-2008 np. Oni finalnie też wyszli na swoje, ale zakładając, że kupowali pierwsze mieszkanie koło 26-27 roku życia, to do 33 roku to mieszkanie traciło na wartości (tak, nominalnie też), a ich pensje rosły, ale symbolicznie. Więc taki 33-letni gostek w 2014 to był w kompletnej dupie.

No, ale wykop raczej nie jest targetem 43-45 letnich ludzi i mało ich historii można tu poznać (a jak już, to najczęściej są programiści). Królują za to 30+latkowie programiści, których pensje wzrosły 10x w kilka lat, a mieszkania podrożały o 400%. Ale podejrzewam, że to sytuacja unikatowa i za naszego życia być może się już nie powtórzy. No chyba, że wierzycie, że w PL pensje będą się podwajać co dekadę, ale wtedy szybko przegonimy większość tkwiącej w stagnacji EU, a w taki scenariusz to ja nie wierzę. Podobnie jak i w mieszkania w Warszawie droższe, niż w Monachium (nominalnie, bo jak @del855 liczył, w odniesieniu do zarobków te dwa miasta są na prawie identycznym poziomie dostępności klitek).

#nieruchomosci #gownowpis
  • 17
@Yuri_Yslin: Też tak myślę. Historia dzieje się na naszych oczach, zwróć też uwagę na te pewność w wypowiedziach ludzi że obecna sytuacja i dynamika się utrzyma. Moim zdaniem ignorancja i ogólnikowość ludzka.

Ludzie postujący tutaj nie mają w zasadzie pojęcia jak wielu rzeczy nie wiedzą i jak wielu rzeczy nie da się uwzględnić i przewidzieć.
Jak mieszkał w tym mieszkaniu to miał to w pompie,


@wredny_bombelek: Bo miał np. kredyt we frankach. Więc nie tylko miniratka się podwoiła, ale również kapitał pozostały do spłaty. A mieszkanie staniało.

Byłem wtedy nastolatkiem, ale pamiętam, że było trochę takich historii i zakońćzyły się bankructwem, zlicytowaniem lokalu, samobójstwem, etc. Ludzie nie zawsze dawali radę to udźwignąć.

Ale nawet jako złotówkowicz po prostu nie miałeś niesamowitej pompy na zarobkach i posiadanym
częściej są programiści). Królują za to 30+latkowie programiści, których pensje wzrosły 10x w kilka lat, a mieszkania podrożały o 400%. Ale podejrzewam, że to sytuacja unikatowa i za naszego życia być może się już nie powtórzy. No chyba, że wierzycie, że w PL pensje będą się podwajać co dekadę, ale wtedy szybko przegonimy większość tkwiącej w stagnacji EU, a w taki scenariusz to ja nie wierzę. Podobnie jak i w mieszkania w
@Yuri_Yslin: Polska wpada w tzw. pulapke sredniego dochodu, niektorzy ekonomisci moga sie spierac o terminologie, ale bez zmiany krajowego modelu biznesowego opartego o konkurencje kosztowa w znacznej wiekszosci sektorow, bez innowacji i wiekszych inwestycji w wysokie marze (nie deweloperow), a takze w pewnym stopniu bez powstrzymania kryzysu demograficznego jej unikniecie bedzie niemozliwe. Czy to sie stanie? Ocencie sami, ja stawiam ze szanse sa beznadziejne
Królami życia to są dzieciaki arabskich szejków, co sobie cumują kilkudziesięciometrowymi jachtami z haremem dupeczek w Monaco czy Rimini a nie ludzie którzy zarabiaja trochę lepiej co kierowca tira z ADR-em w Niemczech ;)


@Dusk_Forest77: mółbyś się urodzić w wiejskich Indiach (Szansa 1 na 7) i troszeczkę inaczej mówić
@lecho182: Ja to wszystko wiem. Są rejony Świata gdzie cały twój majątek to #!$%@? smartfon i osmolony garnek, sa też takie co chca cie okrutnie zabić za to że jesteś z innego plemienia, wyznajesz inna religię czy ktoś Cię zobaczył że rozmawiasz z członkiem innego kartelu czy służbami państwa. Ci ludzie i tak mają choć szansę by się z tego wyrwać i zmienić swoje życie. Takich ludzi chcących legalnie przyjechać i
Dusk_Forest77 - @lecho182: Ja to wszystko wiem. Są rejony Świata gdzie cały twój mają...

źródło: EzcUsB_UYAAGF3v

Pobierz
@Yuri_Yslin: "Więc taki 33-letni gostek w 2014 to był w kompletnej dupie."

Znam osobiście takiego gościa. Kupił mieszkanie na kredyt we franku w 2008 roku. Tak, dokładnie na końcu górki cenowej i wziął kredyt w obcej walucie. W 2015 roku, po tym jak kurs franka wystrzelił w górę, prawie wykończył się psychicznie. Teraz sądzi się z bankiem i może być tak, że dostanie zwrot odsetek i będzie miał darmowy kredyt.
@Yuri_Yslin:

ja to caly czas pisze :P

1. Poprzednie 20 lat juz sie nigdy w tym kraju nie powtorzy (no chyba ze znowu "cos" nas cofnie mocno wzgledem innych krajow), dowod? Dzis mamy ok polowy zachodnich zarobkow (srednia do sredniej), wystarczy 10% wzrostu i po 7 latach stagnacji tam - wyrownalismy, no powiedzmy ze oni tez minimlanie pojda do przodu. NAJPOZNIEJ za 10 lat jestesmy zrownani. Pytanie jak? Skoro tu nie
za 5 lat przegonimy frnacje, za 7-8 lat niemcy - nominlanie, mowi ci mordo,


@del855: francja, te pacany co tam cały maghreb siedzi i tylko się poddają i tylko się tak przypadkiem składa że każdy moje markowe ubranie to i każdy sklep w którym robię zakupu to od nich
niemcy - gdzie multikulti, połowa trucji i afryki siedzi i co to nawet sprawnego czołgu na ukrainę nie potrafią wysłać, a tak
@lecho182:

o to chodzi.... niby 20 lat rozowju, ale wlasnego know-how brak, brak kapitalu, mrak wlasnych marek, wlasnych rozwiazan, bycia liderm w czymkolwiek..... gdyby sie te korporacja papierowe i materialow rozjechaly - to mozna gasic swiatlo w Polsce....
@Yuri_Yslin:
No więc nie jestem taka stara, ale weszłam na rynek nieruchomości w tym czasie (ale trochę przed szczytem) bo gdy zaczynałam studia był boom w mojej branży, kto trafił na praktyki do międzynarodowego korpo ten był wtedy jak programista15k dziś. Nie ma co porównywać tych czasów, bo wtedy dopiero nieśmiało ludzie zaczynali konsumować, braliśmy te kredyty i robiliśmy wszystko, żeby się ich pozbyć. Moja pensja była astronomicna jak na młodą