Wpis z mikrobloga

Według standardów tu przyjętych jestem tym strasznym korwinistą i wolnorynkowcem ale mimo tego nadal nie rozumiem komu faktycznie miałby zaszkodzić podatek katastralny poza osobami które używają mieszkań jako instrumentu finansowego.
Przecież podatek katastralny progresywny to jest świetne narzędzie i wcale nie musi być zabójczy. Procent od wartości powyżej drugiego mieszkania. Będzie ktoś chciał mieć trzecie inwestycyjnie? A pewnie zapłaci sobie te 5000zł rocznie i nie zbiednieje. Ale nad czwartym za które zapłaci 10k już pomyśli dwa razy bo właśnie wtedy okazuje się, że istnieją instrumenty, które będą oferowały większą stopę zwrotu, deweloperom opłaca się budować mieszkania dokładnie tak jak wcześniej. WIlk syty, owca cała. Mentzen szczęśliwy bo wolny rynek się reguluje, lewacy szczęśliwi bo odblokowane mieszkania, pokój na świecie, where problem.
#kanalzero #mieszkaniedeweloperskie
pepies - Według standardów tu przyjętych jestem tym strasznym korwinistą i wolnorynko...

źródło: IMG_0467

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
@pepies: Dwa. Jak chcesz wprowadzić taki podatek od drugiego i następnych mieszkań w sytuacji kiedy właścicielem każdego z tych mieszkań może być osobna spółka z oo których właścicielami będzie ten sam człowiek?
  • Odpowiedz
  • 66
Jak myślisz, jak w takiej sytuacji zachowają się ceny wynajmu takich mieszkań?

@robertx: a jak Ty myślisz? Że będą rosły w nieskończoność aż najemców nie będzie stać na najem? I będzie większa podaż niż popyt? I co dalej? No dawaj Andrzejku dasz radę sam na to wpaść. Bingo. Posiadanie takiego lokalu stanie się nierentowne co ludzi posiadających je inwestycyjnie zmusi do sprzedaży co finalnie spowoduje masowe pojawienie się mieszkań na rynku
  • Odpowiedz
  • 34
Jak chcesz wprowadzić taki podatek od drugiego i następnych mieszkań w sytuacji kiedy właścicielem każdego z tych mieszkań może być osobna spółka z oo których właścicielami będzie ten sam człowiek?


@robertx: wprowadzić regulację w której sp z o o mogą posiadać jedynie lokale użytkowe? Znasz działalności w której posiadanie MIESZKANIA (Czyli takiego miejsca w którym się mieszka) jest kluczowe dla funkcjonowania spółki inne niż działalność turystyczna/hotelowa?
  • Odpowiedz
@pepies: Czyli wszystkie spółki będą posiadały pkd na turystykę/hotele i inne takie wyjątki. Dodatkowo mieszkanie lub jego część może służyć za siedzibę spółki. Na dzień dobry jest tyle opcji, żeby to ominąć, że nawet nie trzeba doradców podatkowych

a jak Ty myślisz? Że będą rosły w nieskończoność aż najemców nie będzie stać na najem? I będzie większa podaż niż popyt?


Sam stwierdziłeś, że ceny najmu wzrosną :) Kto by pomyślał, że
  • Odpowiedz
@robertx: Mówienie że podatek katastralny spowoduje wzrost cen wynajmu pięknie pokazuje jakimi ekonomicznymi tępakami są korwiniści. Żal mi tylko że tak późno się zorientowałem że siedziałem w towarzystwie głupków :/
  • Odpowiedz
@cwlmod: Jesteś w stanie mi wytłumaczyć prostymi słowami (tak żebym zrozumiał) czemu wprowadzenie takiego podatku miałoby nie wywołać wzrostu cen wynajmu? Bez inwektyw itp, po prostu jestem ciekaw Twojego punktu widzenia.
  • Odpowiedz
@pepies: No przecież jak państwo coś robi, to zawsze będzie drożej, tak pan Memcen powiedział. Podatki bedą wszystkie przerrzucone na konsumenta, a czemu nie będzie konkurencji ze strony tych, którzy tego katastra płacić nie muuszą, to czary nie wiadomo.
  • Odpowiedz
@robertx: Jest to oczywista oczywistość i ja tutaj nie jestem od wyjaśniania tylko wyrażenia opinii o poziomie jaki reprezentujesz.

OP wszystko ci wytłumaczył prostymi słowami, więc po co miałbym się powtarzać?
  • Odpowiedz
@robertx: Na dzisiaj ofert wynajmu przybywa, a chętnych coraz mniej - już teraz widać spadki w cenie najmu. Bardzo możliwe, że katastrat „uwolnił” by jeszcze więcej mieszkań na wynajem, które teraz stoją puste czy też byłoby więcej ofert sprzedaży . Tylko to „prognoza” na dzisiaj, kto wie co będzie za miesiąc, rok czy 5 lat. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@pepies: tak ale ilość dzieci plus +1.

Nie możemy zapominać, że podstawą silnej gospodarki jest stabilna klasa średnia. Dajmy tym naszym dzieciom możliwość inwestowania we własne startupy i MSP zamiast ratę kredytu hipotecznego. Mamy też olbrzymi deficyt demograficzny.
  • Odpowiedz
@cwlmod: OP napisał, że ceny wynajmu pójdą w górę, przeczytaj kilka razy jego wypowiedź to zrozumiesz :)

@FunkyMonkey Na szybko wygooglałem w Warszawie wykresy cen najmu i rok do roku wzrosty od 2 do 7% więc tak nie do końca z tymi spadkami ( ͡° ͜ʖ ͡°) Najbardziej to na spadek cen najmu by wpłynęła zmiana ustawy o ochronie lokatorów
  • Odpowiedz
Jak myślisz, jak w takiej sytuacji zachowają się ceny wynajmu takich mieszkań? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@robertx: XD

Dodajmy do tego co powiedział OP i inni, że jakaś nawet część tych mieszkań kupowanych dziś, nie jest wynajmowanych, bo to ryzyko i dodatkowe koszty, a sam wzrost wartości betonowego złota jest dla 'inwestora' wystarczający. Więc to o czym piszesz, nawet nie ma przełożenia na rzeczywistość, bo w najlepszym
  • Odpowiedz
@robertx: Katastralny wprowadzony sensownie też by mógł pomóc w tej sytuacji. Tylko co z tego jak Polak pokombinuje i sprawi, że ten podatek zapłacą nieliczni.

@pepies Czy te instrumenty są z nami w tym pokoju? Na ten moment niestety betonowe złoto jest najłatwiejszym środkiem do zarobienia hajsu jak już ich masz powyżej 4-5. Ludzie którzy kupowali od 2014 kolejne mieszkania naprawdę na tym dobrze wyszli.

Problem z katastrem jest taki, że
  • Odpowiedz
@robertx: Przy defaultowym mieście i inflacji 20% biednie brzmi te 2%. xdd W każdym razie w Polsce jesteśmy teraz „na górce” w ilości ofert na wynajem - skoro za 3k ktoś nie chce wynająć to za 4k tym bardziej nie będzie chciał. :P
  • Odpowiedz
OP napisał, że ceny wynajmu pójdą w górę, przeczytaj kilka razy jego wypowiedź to zrozumiesz :)


@robertx: Wiem co napisał OP i właśnie twoja debilna odpowiedź zachęciła mnie do odpisania
  • Odpowiedz
@Szalom: Jak ktoś aktualnie nie wynajmuje wolnego mieszkania to nie przez to że ma za dużo pieniędzy tylko przez to że boi się sytuacji gdzie ktoś się wprowadzi i nie będzie płacił, a prawnych środków na sprawne pozbycie się takiego robaka nie ma
  • Odpowiedz