Wpis z mikrobloga

Były pracodawca nie wypłacił ekwiwalentu za urlop łącznie z wynagrodzeniem, tylko 3 dni później. Ekwiwalentu nie było dużo - ale zeżarło 300 zł z tytułu kosztu uzyskania przychodów. Szlag by to trafił. Da się jakoś odzyskać te pieniądze? Mam wrażenie, że Janusz specjalnie to zrobił. Podatki to nie mój konik, ale gdyby pajac wypłacił ten ekwiwalent łącznie z wynagrodzeniem to bym miał te 300 zł więcej. Ech :(

#praca #prawo
  • 20
@gorzki99: Dostałem wynagrodzenie 1 marca, i ekwiwalent 4 marca. Kadrowo-ksiegowa mówi, że w zakresie ekwiwalentu, w związku z tym że jest to druga wypłata w miesiącu, to nie może odliczyć koszt przychodu, tylko musiała je potrącić.
ekwiwalent jest traktowany jak wynagrodzenie, również np odliczasz od tego składki zdrowotne czy emerytalne


@nieuczulonyvoohha: Dokladnie tak jak z premii. Ale zeby KUP? Wez doczytaj bo cos mnie sie nie wydaje. Ale sprawdze. Jutro w robocie se zobacze pasek z grudnia na ktorym byla premia. Tylko premia bo wyplata byla wczesniej. I zobacze czy tam sa KUP.

Nie ogarniasz jednej rzeczy. KUP sa stale. Jak pracujesz poza miejscem zamieszkania to 300pln.
@gorzki99: przypomnę się jutro w takim razie, jakbyś zetknął na swój pasek to będę wdzięczny. Księgowa mówiła że koszty są stale, ale tylko raz w miesiącu można ich nie potrącać. Jak jest druga wypłata - czy to ekwiwalentu czy np premii rocznej (ale nie razem z wynagrodzeniem tylko w innym dniu) to trzeba potrącić te koszty uzyskania przychodu. Zastanawia mnie tylko co w sytuacji gdy ktoś będzie mieć np 150 zł
@nieuczulonyvoohha: No tak, ale to będzie raczej podatkowo neutralne. Co za różnica czy zapłacisz podatek od: (wynagrodzenie + ekwiwalent - KUP) * podatek czy zapłacisz: (wynagrodzenie - KUP)* podatek + ekwiwalent*podatek? Twoje wynagrodzenie musiałoby być niższe niż kwota KUP żebyś na tym stracił.
Księgowa pewnie potrąciła zaliczkę na podatek od ekwiwalentu, ale to też nic nie zmieni. W rozliczeniu rocznym dostaniesz zwrot - a i tak wydaje mi się, że zaliczka
@nieuczulonyvoohha: nie czytałam reszty komentarzy, i nie wiem jaki wpływ miały by mieć KUP żeby Ci 300 zjadło, ja to widzę tak bo sama miałam sytuację że mi 300 zł zjadło z ostatniej wypłaty i może twoja sytuacja jest podobna. No więc jeśli zarabiałeś mało to nie płaciłeś podatku bo nie przekroczyłeś kwoty wolnej, jednak przy zwolnieniu jeśli wypłata przypadła po dacie zakończenia stosunku pracy to wg głupich przepisów traci ważność
@gorzki99: @nieuczulonyvoohha @diabel_z_piekla eee pierwsze słyszę ale moze sie nieznam, kup sie nie odejmuje od wyplaty, tylko przy liczeniu podatku od przychodu odejmujesz kup i wychodzi dochod od którego potem liczy sie dalej nalezny podatek, moze cos sie zmienilo w przepisach albo sie nie znam ale jak zarobisz np 500 zl to nikt ci 300 nie zabiera z tego 500 bo to sa twoje koszty niby poniesione co mozesz odliczyć zeby
eee pierwsze słyszę ale moze sie nieznam, kup sie nie odejmuje od wyplaty, tylko przy liczeniu podatku od przychodu odejmujesz kup i wychodzi dochod od którego potem liczy sie dalej nalezny podatek, moze cos sie zmienilo w przepisach albo sie nie znam a


@Silver86: Dokladnie tak. Dlatego wczesniej napisalem:

Odliczane od wyplaty przed potraceniem podatku.

Czyli od wyplaty brutto.
Wtedy podatek sie placi od mniejszej kwoty czyli placi sie mniej podatku.
@Silver86: Ze pobrali podatek to oczywiste. Czy dostanie w zwrocie to juz nie do konca.

Jak pracujesz na UoP i podpisales zgode na poberanie zaliczki na podatek to wychodzisz na 0. Takie jest zalozenie i tak to ma dzialac. Zwrot masz tylko wtedy jak masz jakies odliczenia.

Dla cprzykladu - ja pracuje na UoP ale nie mam zadnych odliczen. I wyszlo mi ze do zwrotu mam 1pln (wyniklo z zaokraglen)
@gorzki99: normalnie to tak ale jesli masz minimum na uop to wychodzi ci ze nie przekroczysz kwoty wolnej, wiec jak pobiora ten podatek to bedzie do zwrotu na pewno, lub gdy ktos ma wyższe zarobki a niepelny rok pracy to tez sie moze zdarzyć
@Silver86: Kwota woln od podatku to na chwile obecna 30k. Szczerze przyznam ze nie wiem jak to wyglada przy potracaniu zaliczki na podatek. Czy uwzgledniaja czy nie. Moge tylko powiedziec z mojego przykladu ze raczej uwzgledniaja i dlatego nie mam zwrotu/nadplaty. Chodzi mi o to ze jaki jest sens potracania zaliczki na podatek ja potem musza zwracac? Poza tym ze chce sie orznac zwyklego kowalskiego?

Nidy nie mialem miniumum wiec se
Ja głównie minimum no i normalnie mi nie potracali, ale jak sie zwalnialam to wyplata ostatnia byla juz po zakonczeniu umowy, wiec tlumaczyli mi to tak choc uważam ze to bezsens, ze niby po koncu umowy to oświadczenie traci moc wiec naliczyli podatek, wg mnie skoro w trakcie zatrudnienia oświadczyłam cos, to powinni to rowniez zastosować do ostatniej wyplaty mimo ze termin jej wyplaty jest juz po ustaniu zatrudnienia. To co pobrali