Wpis z mikrobloga

#zacmienieslonca #astronomia
przy okazji patrzcie jaki tag znalazłem #calkowitezacmieniesuperksiezyca wielkie mi coś xD

8 kwietnia tego roku odbędzie się show zwany Całkowitym zaćmieniem słońca, ale nie dla Polaka to! Pokaz dostępny jedynie dla Jankesów i Karlosów ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Dla osłody porannej kawusi dodam tylko, że my a raczej to co po nas zostanie doświadczy całkowitego zaćmienia dopiero 7 października 2135 roku ()
Z tego miejsca życzę więc naszym potomnym, paskudnej pogody tego dnia.

Nie wszystko jednak stracone - kolejne równie spektakularne zaćmienie szykuje się 12 sierpnia 2026 roku
...w Hiszpanii a więc całkiem blisko ( ͡ ͜ʖ ͡)
Dwudziestydrugi - #zacmienieslonca #astronomia 
przy okazji patrzcie jaki tag znalazł...

źródło: EclipseMap_2024_Total_Solar_Eclipse_Map_World

Pobierz

Czy widziałeś całkiwite zaćmienie słońca?

  • Tak 48.1% (26)
  • Nie ale chciałbym 42.6% (23)
  • Nie i jest mi to obojętne 1.9% (1)
  • A komu to potrzebne? A dlaczego? 7.4% (4)

Oddanych głosów: 54

  • 7
@Dwudziestydrugi: Już od jakiegoś czasu żyję tym zaćmieniem. Teleskop przygotowany od dawna, dodatkowo kupiłem sobie Nikona Z8 specjalnie na tą okazję. 4 kwietnia wylot do Houston, a potem kilka dni na znalezienie skrawka bezchmurnego nieba w pasie widoczności.
Kilka następnych zaćmień jest łatwych w organizacji. Dwa kolejne (2026 i 2027) będą bardzo blisko (Hiszpania), 2028 przechodzi ideanie przez Sydney w Australii, 2030 będzie do zaobserwowania z mojej standardowej miejscówki w Namibii,
namrab - @Dwudziestydrugi: Już od jakiegoś czasu żyję tym zaćmieniem. Teleskop przygo...

źródło: fc76a

Pobierz
@Del: pogadamy za sto jedenaście lat ¯\(ツ)/¯
@namrab: o proszę witamy osobę z pasją :)
Co prawda też mam jakiś tam niszowy teleskop, ale mi do szczęścia wystarczyłyby jedynie oczy w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie - już wiem gdzie jadę na wczasy w 2026.

może ludzie mylą całkowite zaćmienia Słońca z częściowymi albo Księżyca

co do tego nie mam wątpliwości (σ ͜ʖσ)
Dwudziestydrugi - @Del: pogadamy za sto jedenaście lat ¯\(ツ)/¯
@namrab: o proszę wita...

źródło: 61XI0iAnZdL._AC_UF894,1000_QL80_

Pobierz
@Dwudziestydrugi: Wynik ankiety jest dla mnie zaskoczeniem, biorąc pod uwagę to, że w Europie nie było całkowitego zaćmienie Słońca od 25 lat, a to więcej niż wiek statystycznego wykopka. Zastanawiam się czy respondenci w ogóle zrozumieli treść pytania