Wpis z mikrobloga

Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku dochodów z działalności gospodarczej rozliczanej ryczałtem ewidencjonowanym i podatkiem liniowym.

Przyjęte zostały takie same założenia jak przy poprzednich porównaniach, czyli działalność gospodarcza prowadzona w niezmienionej formie opodatkowania w roku 2022 i 2023. Założono jedną osobę w gospodarstwie domowym, 20% wkładu własnego i brak jakichkolwiek zobowiązań.

W przypadku podatku liniowego podstawą do obliczania zdolności są przychody i koszty uzyskania przychodów, banki na tej podstawie samodzielnie obliczają dochód. Założono brak kosztów prowadzenia działalności poza składką na ubezpieczenie społeczne – z tego powodu w tabeli użyłem słowa przychód zarówno przy podatku liniowym, jak i przy ryczałcie.

Przyjęty okres kredytowania to 25 lat. Obecnie przy okresie kredytowania wynoszącym 30 lat zdolność nie jest większa, wynika to z rekomendacji KNF.

Rok 2023 upłynął pod znakiem programu Bezpieczny kredyt 2%. Z uwagi na wysokie zainteresowanie programem niektóre banki słabo sobie poradziły z obsługą wniosków. Szczególnie negatywnie wypadł Pekao SA, gdzie na decyzję trzeba było czekać nawet kilka miesięcy. Po drugiej, pozytywnej stronie był mBank – decyzje były wydawane w większości przypadków w około dwa tygodnie. Część banków wyciągnęła wnioski usprawniając proces kredytowy i ulepszając systemy.

Od czasu ostatniego wpisu w bankach pojawiło się wiele zmian w zakresie kredytów hipotecznych.

Bank ING powrócił do oferowania kredytów z oprocentowaniem zmiennym, dodatkowo obecnie jest ono oparte na stawce WIRON, zamiast wcześniej stosowanej stawki WIBOR. Sprawia to, że oferta jest atrakcyjniejsza niż innych banków. Niestety, ale minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej został wydłużony do 24 miesięcy i wycofano akceptację jego skrócenia. Bank przestał także akceptować dochody z najmu, umów cywilnoprawnych oraz zmienił kryteria akceptacji umowy o pracę na czas określony.

Na rynku kredytów hipotecznych pojawił się bank Velo. Dostępne są tam kredyty z czasowo stałym oprocentowaniem, które po okresie 5 lat przechodzi na oprocentowanie zmienne, oparte podobnie jak w ING na stawce WIRON. Wyróżnikiem banku jest akceptacja działalności gospodarczej od 6 miesięcy nawet bez poprzedniego zatrudnienia. Warunkiem jest posiadanie umowy B2B również od 6 miesięcy.

Alior i BOŚ wydłużyły minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej do 24 miesięcy.

Bank Millennium zmienił sposób obliczania zdolności kredytowej na korzystniejszy w przypadku ryczałtu i posiadania umowy B2B.

W roku 2023 pojawiły się także zmiany w zakresie refinansowania. Zgodnie z wytycznymi KNF w przypadku kredytu z czasowo stałym oprocentowaniem można go refinansować tylko nowym kredytem z czasowo stałym oprocentowaniem. Nie ma możliwości zmiany na oprocentowanie zmienne.

Akceptacja świadczenia 500+ w nowej wysokości, czyli 800+ stała się właściwie standardem w bankach.

Jestem w trakcie przygotowywania kalkulatora i wpisu na temat programu Na start (Kredyt 0%). Co ciekawe, według obliczeń na podstawie podanych przez MRiT założeń w przypadku wysokich dochodów lub dużych kwot kredytu program nie daje znaczących korzyści.

Jeśli chcesz być zawołany/ zawołana do kolejnych wpisów to zaplusuj odpowiedni komentarz poniżej.

marcpol - Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku do...

źródło: tabela luty

Pobierz
  • 90
@marcpol: Kiedy byly zmiany z ING?
Jeszcze tydzien temu dostalem akceptacje na skrocenie okresu JDG (mam 22 miesiace).
Tak samo przy srednim przychodzie na ryczalcie 40k nigdzie nie wyszla mi wieksza zdolnosc niz 1 milion
  • 2
@marcpol: super, a mógłbyś rozszerzyć wyniki do 60k w każdej kategorii?


@yoda-komoda: W przypadku dużych kwot kredytów czasami pojawia się problem z zabezpieczeniem, banki uznają takie nieruchomości za nietypowe i mało płynne zabezpieczenie. Dodatkowo przychody w takiej wysokości są często w walucie obcej, co ogranicza wybór banków. Jeśli potrzebujesz obliczeń swojego przypadku to możesz odezwać się na pw.

@marcpol: Co ze zdolnością w przypadku gdy przychód w działalności jest
  • 0
@marcpol świetna robota, dziękuję


@Arytmetyk: Proszę bardzo :)

@marcpol: Co w przypadku skali podatkowej?


@Arytmetyk: Wyniki będą podobne do podatku liniowego.

@marcpol: duża różnica byłaby przy wkładzie 10%? Czy to wtedy już niemożliwe dostać kredyt na kurnik mając tyle wkładu plus b2b na ryczałcie? xD


@2-aminopirydyna: Zwykle jest to związane z wyższym oprocentowaniem, a przez to z wyższą ratą i trochę mniejszą zdolnością kredytową. W części banków
@marcpol: wiadomo z czego wynika ta różnica?
Logika podpowiada, że gość na ryczałcie ma mniejsze koszty, a do tego płaci jeszcze mniejszy podatek, więc to jest podwójnie bez sensu, że ma mniejszą zdolność.
  • 1
Byłem pewny że przy zarobkach ponad 25 k miesiąc w miesiąc to luzem dostane kredyt na dobre mieszkanie w warszawie, a będzie kredyt na dwa pokoje w krakowskiej wielkiej płycie.


@lagomorph: Przy takich przychodach z DG rozliczanej ryczałtem zdolność kredytowa na przykładzie banku ING to ponad 1 200 000 zł. Dodając do tego 20% wkładu własnego masz możliwość nabycia nieruchomości za 1 500 000 zł.

@marcpol: Kiedy byly zmiany z
Tak, w przypadku umowy o pracę zdolność kredytowa jest co do zasady większa. Można też ją samodzielnie sprawdzić, polecam w tym celu kalkulator mBanku, nie trzeba podawać danych osobowych.


@marcpol: wyszlo ledwo 1,4kk zdolnosci przy 24k netto (wartosc zabezpieczenia 2.5kk)
. Absurd. Podobnie wychodzi u Ciebie w tabelce na ryczalcie, przy 1/3 tego przeciez (24k netto uop = 42k netto fv)
  • 0
@marcpol: wyszlo ledwo 1,4kk zdolnosci przy 24k netto (wartosc zabezpieczenia 2.5kk)

. Absurd. Podobnie wychodzi u Ciebie w tabelce na ryczalcie, przy 1/3 tego przeciez (24k netto uop = 42k netto fv)


@programista15cm: Przy 24 000 zł przychodu z DG rozliczanej ryczałtem zdolność kredytowa w mBanku to około 800 000 zł. Oczywiście w przypadku pracodawców dających wybór między umową B2B, a umową o pracę stawki wynagrodzenia będą znacząco inne.

@
W przypadku ryczałtu nie ma skutecznych możliwości obliczenia kosztów uzyskania przychodu (nie są one ewidencjonowane).


@marcpol:
Tak, wiem to. Ale przedsiębiorca wybiera ryczałt właśnie dlatego, że ma mniejsze koszty do okazania niż na liniowce. Oznacza to, że ma większy dochód netto z tej samej faktury niż liniowiec.
@marcpol: dzięki za tabelkę, widać korekta zgodnie z cenami na rynku.
W przypadku zmiany z liniowego na ryczałt lepiej chwilę poczekać z wnioskami kredytowymi? Banki dalej krzywo patrzą na zmianę formy opodatkowania?
  • 1
@marcpol: Duża będzie różnica przy kredycie na 5 i 10 lat?


@Zielarz25: Tak, zdolność będzie niższa. Jednocześnie nie ma przeszkód, aby uzyskać kredyt na dłuższy okres i wcześniej go spłacić. Jeśli będzie nadpłacany w każdym miesiącu, tak, aby suma raty kredytu na dłuższy okres i nadpłaty była równa wysokości raty na krótszy okres to koszt kredytu będzie identyczny.

Tak, wiem to. Ale przedsiębiorca wybiera ryczałt właśnie dlatego, że ma mniejsze