Wpis z mikrobloga

@kalosz_zaglady: Tylko ile z naszego eksportu to paliwo i inne środki do prowadzenia wojny i ile z tego eksportu zostanie po zakończeniu wojny?

To oczywiste, że zamykanie granic nie jest korzystne, ale ja widzę to jako ostrą zagrywkę przeciw bezczelnym ukraińskim żądaniom. Z nimi niestety nie da się inaczej, bo oligarchia + sowiecka mentalność polityków nie mają żadnego poczucia długofalowego interesu i wzajemnego poszanowania.
  • Odpowiedz
@kalosz_zaglady ciekawe jaki % całego eksportu polski stanowi kierunek ukraiński.

Jak na moje to trzeba zamknąć granicę bo tylko wtedy Ukraińcy siada do rozmów, wcześniej nie siądą.
  • Odpowiedz
@kalosz_zaglady odejmij o tego pomoc wojskową, socjalną to Ukraińcy będą to spłacać jescze kilkanaście lat pewnie. Zapomniałeś o darmowych biletach autobusowych? Dopłacie do mieszkań, priorytetowych kolejkach? Ogarnij się trochę informacyjne. Ukraina to koń trojański, żeby byli w Unii to co tydzień byłby donos na Nas. Polski interes narodowy jest ważniejszy niż Ukraina. W końcu trzeba to zrozumieć, pomagamy ile możemy, ale bez przesady.
  • Odpowiedz
Polski interes narodowy jest ważniejszy niż Ukraina.


@wjtk123: przed wojną w 2021 było 7 mld eksportu $ i 5 mld $ importu.

https://tradingeconomics.com/poland/exports/ukraine

W 2023 suma importu produktów agrarnych i żywności ~ 1,4 mld.

Czyli i tak jesteśmy do przodu, ale lepiej widzieć 5 minut do przodu xD

Dla branży która wytwarza jedynie 2,2 proc. PKB (W Polsce rolnictwo to 2,2 proc. PKB.). zamykać sobie szanse eksportowe.

https://tradingeconomics.com/poland/imports/ukraine
Hieronim_Berelek - >Polski interes narodowy jest ważniejszy niż Ukraina. 

@wjtk123: ...

źródło: dasdas

Pobierz
  • Odpowiedz
@lycaon_pictus z tych danych jakie znalazłem.
Pomoc finansowa i materialna: Polska przekazała Ukrainie pomoc finansową i materialną na łączną kwotę 56,6 mld zł, co stanowi prawie 2% PKB Polski. Jest to trzecia największa kwota po USA i Niemczech, ale największa jeśli chodzi o procent PKB.
Wsparcie wojskowe: W ramach pomocy międzynarodowej Ukraina otrzymała 368 czołgów, z czego aż 300 pochodziło z Polski. Ponadto, Polska przekazała sprzęt wojskowy o wartości 2,4 mld euro
  • Odpowiedz
@lycaon_pictus
Przedłużenie legalności pobytu i świadczeń: Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która przedłuża legalność pobytu i świadczeń dla obywateli Ukrainy do 30 czerwca 2024 r.. Planowane jest dalsze przedłużenie do 4 marca 2025 r.
Pomoc finansowa: Na pomoc humanitarną dla Ukrainy składa się m.in. 6,2 mld EUR na zakwaterowanie i bezpośrednią pomoc finansową, 1,5 mld EUR na edukację oraz 664 mln EUR na opiekę zdrowotną. Średni koszt pomocy per capita w Polsce to
  • Odpowiedz
@MC_Bono:

z tych danych jakie znalazłem.

Pomoc finansowa i materialna: Polska przekazała Ukrainie pomoc finansową i materialną na łączną kwotę 56,6 mld zł, co stanowi prawie 2% PKB Polski. Jest to trzecia największa kwota po USA i Niemczech, ale największa jeśli chodzi o procent PKB.

Wsparcie wojskowe: W ramach pomocy międzynarodowej Ukraina otrzymała 368 czołgów, z czego aż 300 pochodziło z Polski. Ponadto, Polska przekazała sprzęt wojskowy o wartości 2,4 mld
  • Odpowiedz
@lycaon_pictus eksport, tyle w nich zainwestowaliśmy. W przypadku rolnictwa to my na nich więcej zrobiliśmy z tego co pamiętam, ale w całości w Unii jesteśmy na minusie rolniczo. Wrzucę dane bo Wojciechowski je publikował
  • Odpowiedz
@MC_Bono:

eksport, tyle w nich zainwestowaliśmy. W przypadku rolnictwa to my na nich więcej zrobiliśmy z tego co pamiętam, ale w całości w Unii jesteśmy na minusie rolniczo. Wrzucę dane bo Wojciechowski je publikował


Pomoc humanitarna to nie jest eksport.
Eksport to jest to co zostało sprzedane, nie oddane za darmo.
Pierwszy link z góry o EKSPORCIE, a nie o pomocy humanitarnej:
https://www.trade.gov.pl/aktualnosci/polski-eksport-do-ukrainy-rosnie/
A i owszem, eksport sprzętu wojskowego wzrósł, w
  • Odpowiedz
@lycaon_pictus tak trochę pomieszałem wątki, bo wyżej napisałem, że dostali za darmo itp. Wrzuciłeś dane. Zobaczymy jak będzie dalej bo sam zobacz ile zboża technicznego itp. spółki ściągnęły z Ukrainy. Teraz pewnie ten proceder trochę wystopuje to i słupki się wypłaszczą.
  • Odpowiedz
Zobaczymy jak będzie dalej bo sam zobacz ile zboża technicznego itp. spółki ściągnęły z Ukrainy. Teraz pewnie ten proceder trochę wystopuje to i słupki się wypłaszczą.

@MC_Bono: Mogą ściągnąć ile wlezie pod warunkiem, że znowu polski janusz biznesu nie sprzeda tego jako zboże spożywcze.
  • Odpowiedz
@lycaon_pictus w polskim interesie nie ma mowy o imporcie tego zboża ponieważ mamy nadwyżki swojego, tranzyt ukraiński blokuje nasze porty, Ukraina musi wrócić do eksportu na rynki wcześniejsze Azja głównie.
  • Odpowiedz
@MC_Bono:

w polskim interesie nie ma mowy o imporcie tego zboża ponieważ mamy nadwyżki swojego,

Ale my go do nas mieli sprowadzać, żeby utylizować.

tranzyt ukraiński blokuje nasze porty

Jakieś potwierdzenie tego? Ja widzę tylko rozmyte i sprzeczne ze sobą dane.
  • Odpowiedz