Wpis z mikrobloga

Jakiego narzutu od wykonawcy powinienem mniej więcej oczekiwać w stosunku do kosztorysu inwestorskiego?

Jest tu ktoś, najlepiej z dużego miasta, kto robił kosztorys na nieco większe prace budowlane (200-300k PLN), a potem dostał parę ofert i może powiedzieć o ile (procentowo) były one wyższe od kosztorysu?

Chodzi mi o prace ziemne, fundament, murowanie, strop, nie o prace remontowe / wykończeniowe.

Chciałbym się zorientować co jest, mniej więcej, w jakieś tam rynkowej normie, a co jest przesadą. Kiedy szukać dalej, a kiedy uznać, że szkoda zachodu, bo dużo taniej nie będzie :-)

#budujzwykopem #remontujzwykopem
  • 7
@Regis86 ja w 2020 robiłem wyliczenia, budowę zacząłem w 2022. Wszystko x2 pod względem robocizny, materiały x1.5 ale pod koniec 2022 było widać spowolnienie i materiały leciały w dół i ich dostępność bardzo w górę
  • 0
@preseed42: Dzięki, tylko u Ciebie rzecz się chyba rozbiła o wzrosty cen pomiędzy kosztorysem i ofertą, a mi chodzi o sam narzut wykonawcy. Mam kosztorys inwestorski ze stycznia na X, wykonawca wysyła w lutym ofertę o Y% wyższą niż kosztorys. Zastanawia mnie jakie jest typowe Y - 20%? 40%? 50%? Więcej?
@Regis86: a kto jest autorem kosztorysu inwestorskiego i na jakiej podstawie i założeniach powstał?
1. Zweryfikuj ilości materiałów z projektu z umieszczonymi w kosztorysie.
2. Wyślij do kilku hurtowni zapytanie o ceny materiałów na podstawie Twojego zestawienia.
3. Dodaj sobie ok. 5-15% w górkę, bo to transport lekka korekta ceny w przyszłości, odpady itd.
4. Bufor kilku tysięcy na materiały pomocnicze, najem sprzętu itd.
5. Robociznę możesz z oferteo uzyskać wyceny
  • 0
@darek-jg: Ale przecież kosztorys nie uwzględnia marży wykonawcy (jakiejś tam uśrednionej oczywiście, bo wiadomo, że każdy ma inną), tylko roboczogodziny, więc nie może być aż tak dokładny, czy się mylę?
  • 0
@bdg-bro: Dzięki :-)

Autorem jest konstruktor budowlany / kosztorysant, raczej sprawdzony.

1. Wykonawca dostał przedmiar i na jego podstawie robił wycenę, więc ilości powinny być takie same (nawet, gdyby okazały się błędne)
2. W ofercie nie mam rozbicia na materiały i robociznę, tylko pozycje wg. przedmiaru, więc nie porównam.
3 & 4. Tak, tyle mniej więcej zakładałem, do tego marża wykonawcy. Całość "przebitki" w stosunku do kosztorysu oceniałem na 30-40%, ale
@Regis86: koniecznie po hurtowniach roześlij zapytania na materiały, z grubsza ogarniesz nawet na podstawie cen w necie (allegro, olx itp.). Podzwoń po betoniarniach, żwirowniach aby znać aktualne ceny. Przy SSO robocizna nie powinna przekroczyć cen materiałów. Chyba że masz ekipę wysokiej klasy specjalistów na jdg każdy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Realia są takie, że ekipy robią na prywatnych domkach na czarno lub za najniższą na umowie. Za