Wpis z mikrobloga

Zapraszamy do kolejnego #rozdajo !

Ponownie do wygrania miody do wyboru ze strony od @paincreator. Losujemy przez @mirkopro_bot jutro o 20:00. Każdy może wziąć udział, 3 wygranych, każdy wygrywa 1 miód, wystarczy zostawić plusika.

Tym razem zapoczątkuję cykl wpisów, w których brać udział będzie częściowo chat GPT 4.0. Wrzuciłem do analizy 2 pliki: draft umowy leasingu operacyjnego oraz ogólne warunki umowy leasingu z poleceniem utworzenia 30 punktowego FAQ, które może zadać klient do umowy. Podzielimy to na 3 części, aby nie było za długo. Poniżej znajdą się pytania GPT + moje odpowiedzi, a w komentarzu dla porównania pytania i odpowiedzi GPT ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1. Czym jest leasing operacyjny?
Leasing operacyjny to forma finansowania skierowanego dla przedsiębiorców w celu finansowania pojazdów, maszyn, urządzeń i nieruchomości. Właścicielem przedmiotu leasingu jest leasingodawca, który wystawia zgodnie z harmonogramem faktury. Umowa leasingu kończy się wykupem przedmiotu leasingu.

2. Jakie są moje obowiązki jako leasingobiorcy?
Leasingobiorca ma obowiązek terminowego spłacania umowy zgodnie z otrzymanymi dokumentami księgowymi, utrzymywać i używać przedmiotu zgodnie z zaleceniami producenta, informować leasingodawcę o dokonanych zmianach technicznych oraz powiadomić o uszkodzeniu pojazdu, w których udział ma ubezpieczyciel.

3. Czy mogę wcześniej zakończyć umowę leasingową?
Tak, istnieje taka możliwość. W przypadku zamknięcia umowy przed 24 miesiącami ich trwania należy liczyć się z wykupem przedmiotu po wartości rynkowej. Po 24 miesiącu trwania umowy wykup ustalany jest na podstawie pozostałego kapitału oraz zdyskontowanych odsetek. Za czynność zakończenia umowy przed jej planowanymi terminem zostanie naliczona opłata zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji.

4. Co się stanie, jeśli przedmiot leasingu zostanie uszkodzony?
Należy powiadomić ubezpieczyciela oraz firmę leasingową. Można obrać 2 ścieżki likwidacji szkody: wybrać samodzielnie warsztat naprawy lub zlecić naprawę w warsztacie partnerskim leasingodawcy.

5. Czy mogę dokonać zmian w przedmiocie leasingu?
Wszelkie zmiany, które powodują zmianę parametrów technicznych np. montaż hak, LPG, dodatkowego fotelu wymagają poinformowania leasingodawcy i dokonania odpowiednich zmian w dowodzie rejestracyjnym za pośrednictwem firmy leasingowej. Montaż kamery czy czujników parkowania to czynności montażu akcesoriów i nie wymagają zgody leasingodawcy.

6. Jak są kalkulowane raty leasingowe?
Rata leasingowe są kalkulowane na podstawie rozłożenia kapitału w czasie tj. okresu trwania umowy, ustalonego wykupu oraz wpłaty własnej. Oprocentowanie może być zmienne, składa się wtedy ze stałej marży oraz wskaźnika bazowego np. WIBOR 1M, lub stałe które opiera się na stałej marży oraz stałym indeksie np. IRS48.

7. Czy mogę wykupić przedmiot leasingu?
Sama treść umowy leasingu skonstruowane jest w sposób taki, z którego wynika, że wykup jest opcjonalny. Jednak w praktyce zdecydowana większość umów kończy się obligatoryjnym wykupem, w którym leasingobiorca opłaca otrzymaną FV proformę.

8. Jakie są konsekwencje opóźnień w płatnościach?
W przypadku opóźnień zostaną wystawione monity o płatnościach oraz naliczone odsetki. W przypadku opóźnień płatności dłuższych niż 2 miesiące umowa leasingu może zostać wypowiedziana co skutkować będzie zwrotem przedmiotu leasingu, licytacji i rozliczeniu pozostałego salda.

9. Czy mogę przekazać umowę leasingową innej osobie?
Tak, istnieje możliwość cesji leasingu. Jest to czynność obwarowana pewnymi warunkami jak np. zbadanie zdolności finansowej przejmującego umowę, zachowaniu minimalnego czasu trwania umowy oraz czasu do jej końca.

10. Jakie ubezpieczenie jest wymagane?
Przez całe okres leasingu leasingobiorca zobligowany jest do zapewnienia ubezpieczenia OC/AC przedmiotu leasingu. Polisa musi spełniać określone warunki tj. Suma ubezpieczenia nie może być niższa od salda do spłaty, naprawa musi być w ASO, amortyzacja części musi być zniesiona, na polisie nie może być udziałów w szkodzie. Polisę można zawrzeć za pośrednictwem leasingodawcy lub wybrać zewnętrzną polisę we własnym zakresie. Ważne, aby dostarczyć polisę w określonym czasie wraz z potwierdzeniem zapłaty.

#motoleasing <- mój tag autorski
#motoryzacja
#finanse
#leasing

https://optif.pl/br/ <- nasza oferta księgowości
ubezpieczenia@optif.pl <- adres w sprawie ubezpieczeń
biuro@optif.pl <- adres w sprawie leasingu
OptiFinance - Zapraszamy do kolejnego #rozdajo !

Ponownie do wygrania miody do wybor...

źródło: OptiFinance_finansowanie_ubezpieczenia_ksiegowosc

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • 1
@OptiFinance: i odpowiedzi GPT 4.0. Osobiście uważam, że pytania są dobrane super, ale odpowiedzi mocno ogólnikowe lub mijające się z prawdą:

1. Czym jest leasing operacyjny?
Leasing operacyjny to forma finansowania, w której przedmiot leasingu jest udostępniany do użytku na określony czas, po którym może zostać zwrócony leasingodawcy.

2. Jakie są moje obowiązki jako leasingobiorcy?
Jako leasingobiorca zobowiązany jesteś do terminowego płacenia rat leasingowych, utrzymania przedmiotu w dobrym stanie i zwrócenia
  • Odpowiedz
  • 2
✨️ Czas ogłosić wyniki ✨️

Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj

Zwycięzcy:
· @gaco123
· @skrzyniabiegow1
· @BibulaBibi

Liczba zakwalifikowanych osób: 902
Szansa na wygraną: 0.33%

Data przygotowania i zamrożenia listy uczestników: 29 lutego 2024 - 20:00:05.

@OptiFinance pamiętaj aby dostarczyć obiecane nagrody.

Gratulujemy wygranym i życzymy kolejnych sukcesów.

Chcesz stworzyć własne #rozdajo? Zajrzyj na stronę Mirko Loteria
  • Odpowiedz