Wpis z mikrobloga

Spoilery poniżej

Obejrzałem film "To nie jest kraj dla starych ludzi" i powiedzcie mi proszę czemu dostał on ocenę ponad 8 na 1M ocen na imdb? No mamy fajnie skonstruowanego zabójcę i tutaj przyznam rację ale nie uważam, żeby to była wybitna rola. Cały film polega na tym, że zbój goni ofiarę w poszukiwaniu kasy i zabija wszystkich po drodze. Kiedy już w końcu dochodzi do konfrontacji to dostajemy śmierć na offscreenie xD Widziałem na imdb, że tam ludzie doszukują się jakichś metafizycznych głębi ale ja tego nie widzę. Widzę za to kunszt filmowy. Scena z pikającym zza drzwi nadajnikiem jak zbój się zbliża była całkiem niezła. Film nie kończy się happy endem co uważam za plus ale jakieś to wszystkie takie miałkie i jak dla mnie za bardzo przehajpowane. Co wy myślicie?

#kino #filmy #filmnawieczor #film
  • 12
  • Odpowiedz
@bubr32: to teraz sobie policz ile było tak dobrze nagranych filmów (już nie wnikając w fabułę) w ostatniej dekadzie. Jest dobrze nagrany i skonstruowany, trzyma w napięciu, imo zasłużona ocena.
  • Odpowiedz
  • 1
@hiperchimera: no ja bym użył jeszcze bardziej drastycznego porównania - Mad Max, czyli film o tym jak ludzie jadą przez pustynię i pryskają się bitą śmietaną,

Oglądam sobie teraz topkę imdb i wiele z tych filmów zasługuje na swoją ocenę ale niektóre po prostu opowiadają prostą historią i nie trudzą się nawet mieć jakieś plot twisty czy głębszy sens. Są po prostu poprawne a ocena 8/10 to już powinna oznaczać, że
  • Odpowiedz
@bubr32: inna rzeczywistość, inne wymagania, inny widz. Takie seriale jak The Wire czy Southland dzisiaj dostałyby 2/10 bo pokazują kto najliczniej tworzy przestępcze gangi w USA #pdk
Wiele filmów z lat 80-tych dostałoby też bana za seksizm, napastliwe męskie wzorce, stereotypy rasowe, itd.

Więc ja bym oceniał jednak te 8/10 jako dobre filmy, ale niekoniecznie idealne dla każdego.

z mojej prywaty, serial Mozaika, oceny mega, ja na nim niemal zasnąłem. Czy
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@hiperchimera akurat the wire uwielbiam i też jest to taka ganianina w koło macieju a jednak przypadło do gustu. Tylko serial przez swój format ma czas rozwinąc postaci i wątki a tutaj mam wrażenie że liczył się wizual i udało im się jednak jak dla mnie za duże te oceny
  • Odpowiedz
@bubr32: zgadzam się w sumie w 100%. Nie daj sobie wmówić że nie masz gustu xd. Niezły film z paroma bdb scenami ale żeby się tak spuszczać nad nim? Nie rozumiem.
  • Odpowiedz
@bubr32: Nie można na to odpowiedzieć jednoznacznie. Ja jestem jego fanem, 8/10. Pamiętajmy, że od premiery minęło już 17 lat! Na pewno złożyło się na sukces kilka aspektów:
- to ekranizacja powieści jednego z najwybitniejszych pisarzy USA z 20 wieku - Cormaca McCarthy'ego. Jest kultowy w stanach i jak w końcu pojawiła się "obiektywnie" udana ekranizacja, to zdobyła uznanie może zbyt duże jak na rzeczywistą wartość.
- bracia Coen byli wtedy
  • Odpowiedz
@bubr32
Świetne sceny, mnóstwo symboliki i powtórzeń (np najpierw myśliwy celuje w ofiarę a później sam się nią staje) takich powtórzeń jest znacznie więcej.
Pokazuje co pieniądze/narkotyki robią z ludzmi (są w stanie zaryzykować wszystko)
Pokazuje jak myślą ludzie nie zwazajacy na pieniądze i życie innych.
Doskonała praca kamery (fantastyczne przejścia, ujęcia, sceny pustynne)
Bardzo dobry dźwięk, świetna muzyka w odpowiednich momentach
Niezwykle gadżety / bronie
Pokazuje jak myślimy w sytuacji zagrożenia
  • Odpowiedz