Wpis z mikrobloga

Jakiego sprzętu potrzebuję do samodzielnego ułożenia przewodów od instalacji elektrycznej(internet, tv itp).
Chodzi mi o sposób montażu jak i sprzęt który dodatkowo bym potrzebował (wiele razy przeprowadzałem dodatkowe kable czy to tv czy inne ale nigdy od zera stąd moje pytanie). Ściany z pustaka ceramicznego (działowe też - z połówki), sufit płyta karton gips (bo to poddasze). Wiele osób mówi o bruzdowaniu przewodów jednak pytając/oglądając w praktyce świeże instalacje robione przez elektryków praktycznie wszędzie puszczone są one po prostu po ścianach bez bruzd. Podłogą i pod płytą wystarczy peszel czy można jeszcze w jakiś inny sposób (nie drogi) je puścić (na poddaszu idą tregry)? Też widziałem w paru miejscach to po prostu środkiem puszczone były i zapewne zanim poszło ocieplenie/wylewka to nieźle zostały zdeptane (peszle/jakieś listwy i pod bokiem może lepiej?) Chodzi mi o takie praktyczne porady, nie odnośnie samej instalacji (bo wiem co i gdzie chce umieścić) a bardziej o sposoby/porady jaki potrzebuje sprzęt i jak w surowym stanie to najlepiej zrobić.

Otwornice, wiertła - wiadomo. Rozwijak jakiś też mam. Wiem, że potrzebuje laser ze statywem, odkurzacz mam. Co jeszcze potrzebuję?

#elektryka #instalacjeelektryczne #remontujzwykopem #budowadomu #pytaniedoeksperta
  • 21
@Mikseth: doradziłbym, ale jestem amatorem, sam kable pociągnąłem w mieszkaniu i zrobiłem to pod podłogą w narożnikach w plastikowej rynience/peszlu, od paru lat zdaje egzamin, wiercąc w ścianie nie trafię na kable, raz musiałem dołożyć Rj45 do komputera to po prostu w rynience pod podłogą przecisnąłem, mi to rozwiązanie się sprawdza, ale jak już wspomniałem jestem amatorem i może to być całkowicie błędne rozwiązanie
@Mikseth polecam akumulatorowy pistolet do kleju na gorąco. Rewelacyjny sposób na mocowanie przewodów przed ostatecznym mocowaniem/tynkowaniem, jeśli będą bruzdy to warto najpierw posiknąć gruntem.
@Mikseth: Coś do gruntowania, młotowiertarkę z dłutem do kucia. Jakieś narzędzia do gipsu żeby puszki osadzić.

Co do bruzdowania, to zależy ile będzie tynku i jakie przewody. Generalnie na przewodach musi być minimum 5 mm tynku. Jeśli będzie mniej, a do tego przewody jakieś tańsze, to będzie je widać przez tynk i farbę w postaci tłustych plam i żadna farba tego nie będzie chciała przykryć. Jak ściany są bardzo równe to
  • 0
@JaroKacz: jakie ten peszel ma mieć właściwości i jak te listwy się nazywają?

@Bratix gorący klej nic przewodowi nie zrobi?

@michcio Nie mam pojęcia ile się tynku kładzie.. Znając życie super równo ścian nie postawią.. Wystarczą zwykłe uchwyty takie białe do ściany czy są jakieś inne rozwiązania?

Dobrze mnie nakierowałeś właśnie odnośnie LAN. Co do TV no to antena i tak z dachu schodzi i to nie będzie tak skomplikowane więc
via Android
  • 0
@Bratix czy puszki trzeba jakoś mocować? Trochę ciężko oszacować ile będzie tynku. Z tego co i innych widziałem to puszki były luzem wrzucone do otworów a równo z tynkiem obsadzał je gościu który nakładał tynki.
@Mikseth na tyle ile będzie tynku więc to pytanie do tego kto będzie tynkował. Dobrym rozwiązaniem jest montowanie gniazd normalnie na wkręty zamiast bawić się z tymi gównianym pazurkami, wtedy głębokość osodzenia nie ma takiego dużego znaczenia, najwyżej używa się dłuższego wkręta.
@Mikseth: zwykły plastikowy kanał wentylacyjny 110x55 pod podłogą wzdłuż ściany. W szafach w zabudowie lub za jakąś blendą w każdym pokoju mam małe rozdzielnie z zestawem kabli tv, internetowych i przewodów zasilanych z głównej szafy/rozdzielni. A z małych rozdzielni dalej peszlem kable pod podłogę do kanałów 110x55. Chodziło mi o to że jak doszucilem w jednym pokoju gniazdko Rj45 i gniazdko prądowe to przewody i kable przecisnąłem z rozdzielni w pokoju
Nie mam pojęcia ile się tynku kładzie.. Znając życie super równo ścian nie postawią.. Wystarczą zwykłe uchwyty takie białe do ściany czy są jakieś inne rozwiązania?


@Mikseth: Są OK.

Co do TV no to antena i tak z dachu schodzi i to nie będzie tak skomplikowane więc może zostawić na strychu


@Mikseth: Jeśli będzie tylko jeden TV i antena bez wzmacniacza to może być. Ale jeśli gdzieś tam będzie jeszcze
  • 0
@michcio: Dzięki za rozjaśnienie tematu ;)
Co do puszek to właśnie widziałem, że fajnie i dużo miejsca jest w wielokrotnych. Z kolei do modułowych można dołożyć puszkę kieszeniową (pod jakiś sterownik) ale z drugiej strony skoro robię to od zera to wystarczy jakaś skrętka do ewentualnej kontroli kiedyś ze sterownika z rozdzielnicy przykładowo?

Czyli gdzieś będzie rozdzielnica elektryczna w centralnym/pasującym na to miejscu na poddaszu. I do tego kupuję szafę Rack
@michcio:

> Jeśli będzie tylko jeden TV i antena bez wzmacniacza to może być. Ale jeśli gdzieś tam będzie jeszcze dołożony wzmacniacz z zasilaniem i/lub drugi telewizor, to tworzą się wtedy duże pętle między instalacjami i potem zbierają przepięcia od wyładowań w okolicy, i obrywają urządzenia. Tak więc mimo wszystko lepiej robić analogicznie do LAN.


Możesz wytłumaczyć jak to działa, że tak jest bezpieczniej, zwłaszcza chodzi mi o instalacje tv bo
@Faynem: Chodzi o pętle stworzone z instalacji, w których indukują się przepięcia.
Zakładając scenariusz ze wzmacniaczem na strychu i rozdzielnicą elektryczną na dole, tworzy się taka pętla: rozdzielnica elektryczna - obwód zasilający wzmacniacz z rozdzielnicy, wzmacniacz, przewód antenowy od wzmacniacza do telewizora, telewizor, obwód zasilający telewizor z rozdzielnicy, rozdzielnica (zamknięcie pętli).
Wyładowania atmosferyczne wytwarzają pole magnetyczne. Pole z pobliskich wyładowań (powiedzmy do kilometra) przenika przez tak stworzoną pętlę, w dodatku ma
  • 0
@michcio: to ryzyko co do anten tyczy się również symetryzatora antenowego (on nie wymaga zasilacza)? Widziałem dokładnie tak jak mówisz jak tego nie robić czyli (po elektryku) skrętki od internetu, antenowe na strych/poddasze przy kominie i tam gniazdko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ogólnie dzięki za naprowadzenie w temat, trochę doczytałem (Home Assistant posiadam jakiś czas ale bezprzewodowo) i chyba zrobiłbym tak, że skrętki z puszek wprowadziłbym do
to ryzyko co do anten tyczy się również symetryzatora antenowego (on nie wymaga zasilacza)?


@Mikseth: Tak, wtedy pętle się będą zamykać przez inne telewizory ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jedyny wyjątek, jak już wspominałem, to prosta antena z symetryzatorem i jeden telewizor.

Widziałem dokładnie tak jak mówisz jak tego nie robić czyli (po elektryku) skrętki od internetu, antenowe na strych/poddasze przy kominie i tam gniazdko ( ͡°
  • 0
@michcio: Właśnie doczytałem trochę o tych złączkach. No właśnie fajne rozwiązanie gdzieś od razu umieścić PE w jedno miejsce i N rozdzielić jedynie na kilka różnicówek i robiąc to na górze/dole rozdzielnicy ma się już porządek, a L można gdziekolwiek potem sobie podprowadzić. Z kolei po przeciwnej stronie chyba najlepiej skrętki z wyłączników podpinać do łącznika LSA (przynajmniej takie udało mi się znaleźć, może są inne rozwiązania) a stamtąd dalej skrętką
Myślę tylko czy gniazdka też robić przez taką złączkę szynową (PE i N oczywiście tak) tylko czy dla fazowych przewodów robić coś takiego czy prowadzić je już prosto do zabezpieczenia.


@Mikseth: Daj wszystko przez złączki, po to się je stosuje. Piętrowa złączka i tak ma wszystkie 3 bieguny, więc miejsca na tym nie oszczędzisz, a tylko będziesz klął jak trzeba będzie coś przerobić w rozdzielnicy i się okaże że ten przewód
  • 0
@michcio: W takim razie dalej szukam/czytam i się edukuje bo jakiekolwiek planowanie już w budynku dopiero niebawem, dzięki za nakierowanie :)

Trochę mnie tylko przerażają wielkości rozdzielnic pod takie smart projekty oglądając filmy innych. Aczkolwiek nie przewiduję aż takiej automatyzacji wszystkiego i jakiś gotowych płatnych systemów smart, jedynie do oświetlenia jakaś automatyka ale samo zostawienie wszędzie skrętki + jakieś na zaś w drzwiach wejściowych czy na balkonie pod jakieś czujniki, do
  • 0
@michcio: Jeszcze mam 2 takie szybkie pytania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

- czy można planując ledy pociągnąć 230V na poddasze a tam nad danym pokojem umieścić jakiś zasilacz LED? Pytam bo skraca to drogę zasilacz-ledy niż ciągnięcie 12 czy 24 V z rozdzielnicy. Czy tutaj jest zasada taka jak z anteną/internetem żeby nie ciągnąć na góre?

- w czym najlepiej prowadzić podłogą przewody i jak pogrupować? tzn