Wpis z mikrobloga

Mój pierwszy samodzielnie zbudowany od zera dron FPV.
Lista podzespołów:
-rama SpeedyBee Master 5 V2
-stack SpeedyBee F7 V3 BL32 50A 30x30
-silniki SpeedyBee 2306.5-1800KV
-VTX Walksnail moonlight
-GPS BZGNSS BZ-181
- i akcesoria typu dłuższy kabel FC-ESC i ledy
-odbiornik SpeedyBee Nano 2.4G ExpressLRS
-śmigła GEMFAN 51466-3 V2


#drony #fpv #diy #chwalesie
litowo-polimerowy - Mój pierwszy samodzielnie zbudowany od zera dron FPV.
Lista podze...

źródło: 1000016259

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
@litowo-polimerowy: xt60 to wyzwanie, jak słabo podłapie to się urwie jak bateria pociągnie. Kluczowa jest dobra temperatura, cyna musi być w stanie ciekłym a nie plastycznym. Pokombinuj z temperaturami, pad musi być ocynowany jak i przewód i jak się rozgrzeją to lut powinien się uformować i błyszczeć wręcz, na twoim łączeni czarnego kabla jest pole do poprawy. Mi trochę zajęło nauczenie się ale potem już z górki.
  • Odpowiedz
@Tymajster:

czy jest on lepszy niż sklepowy dron za te same pieniądze?

Ba jest nawet tańszy niż gotowiec poskładany przez fabrykę(ten zielony). FC w nowym(ten żółty) ma wyprowadzone pady magistrali I²C co umożliwia podpięcie w przyszłości modułu GPS z nagnetometrem(kompas) i tym samym otwiera mi drogę do instalacji systemuoperacyjnego INAV zamiast betaflight. INAV ma lepsze możliwości w zakresie nawigacji np. zawis w miejscu, programowanie lotu.
A jeśli "sklepowy" masz na myśli
  • Odpowiedz
@litowo-polimerowy: Nie jest najgorzej, spawy wyglądają poprawnie, ale te na XT60 bym poprawił. Matowieje Ci cyna co znaczy, że za długo grzejesz i topnik ucieka. Albo więcej topnika (skoro masz w żelu to powinien być dobry, ale coś nie jest :P ) albo spróbuj innego. Matowa cyna szybciej potrafi odpaść od płytek, często nie ma odpowiedniego połączenia z przewodami. Skoro dron na razie śmiga to lataj, jak będzie jakiś crash to
  • Odpowiedz
@Peter_Mountain:

Matowieje Ci cyna co znaczy, że za długo grzejesz i topnik ucieka.

No właśnie długo grzeję. Ciężko tego nie robić jak poprawiam to kilka razy bo nie jestem zadowolony, a nawet największym grotem ciężko upłynnić cyne xD
Na ten moment wystarczy, zobaczymy jak zachowa się w powietrzu.
  • Odpowiedz
@Czesterinho:

czy dobrze rozumiem, ze zrobiony przez ciebie dron nie tylko jest tanszy ale ma tez lepsze osiagi od kupnych?


Jest tańszy od gotowych dronów BNF, to na pewno. Osiągi są porównywalne z innymi pięciocalowymi dronami.

Jaki ma udzwig i zasieg?

Bez problemu dźwiga kamerę sportową DJI action 4 i baterię 1400mAh 6S, przy czym rozpędza się do ponad 130km/h. Zasięg do 500m i dalej nie próbowałem latać.
  • Odpowiedz
@litowo-polimerowy: a jak długo jest w powietrzu?

Ostatnio czytam o dronach FPV uzywanych przez Wild Hornets na Ukrainie. Udało im się stworzyć drona który dźwiga 1,5kg ładunku i lata na pare km zasiegu. Zastanawiam się czy da się coś takiego samemu złożyć albo gdzie pozyskać info jak to można zrobić.
  • Odpowiedz
@Czesterinho:

Wild Hornets na Ukrainie. Udało im się stworzyć drona który dźwiga 1,5kg ładunku i lata na pare km zasiegu.

Pewnie że da się zrobić. To tak zwana klasa long range. Są to drony 7 cali lub więcej, większe śmigło - większy udźwig. Szukasz ramy dla takiego drona, silników pod takie śmigło. Resztę buduje się je tak samo jak ja zbudowałem swój, choć na ukrainie korzysta się raczej z analogowej transmisji
  • Odpowiedz
@litowo-polimerowy: analogowej transmisji obrazu tj po kablu? Moglbys mi tutaj badz na priv podeslac pare stronek, forów i artykułów? Wsiąkłem w temat ostatnio mimo, że nigdy nie latałem dronem :) Wiem tylko, że dezaktywuja GPSy by nie można było ich tak łatwo zakłócić, że mają od 1,5kg do 2,5kg udźwigu, 7 do 10 cali i ok 10-20km zasięgu. Chętnie bym poczytał najwięcej ile sie da na ten temat.

Ciekaw też jestem
  • Odpowiedz
@Czesterinho

analogowej transmisji obrazu tj po kablu?

Nie, miałem na myśli analogową transmisję na częstotliwości 5,8 Ghz. Niewiele wiem na temat tego co używane jest w kontekście militarnym o który ci chodzi.

Wsiąkłem w temat ostatnio mimo, że nigdy nie latałem dronem :)

Wiedza jest obszerna i porozrzucana, ale mogę Ci pomóc. Zacznij od tych trzech playlist. Najpierw kup radio, potem symulator, następnie z prawdziwym dronem. Nie musisz budować na początek. Są
  • Odpowiedz