Wpis z mikrobloga

meh po 5h znowu fail. extruder się zblokował. zaczyna mi brakować pomysłów więc proszę o rady. drukuje TPU 30D więc dosyć miękki. jeśli chodzi o odklejanie to dalej mam problem, muszę chyba walnąć brima i tyle, próbowałem z temperaturami między 35 a 70 i to samo. prędkość miałem ustawioną 2mm^3, retrakcja 1mm, szybkość retrakcji 15mm/s. może też być tam że w komorze było za ciepło i materiał za bardzo zmiękł przy podawaniu do ekstrudera?

#druk3d
mapache - meh po 5h znowu fail. extruder się zblokował. zaczyna mi brakować pomysłów ...

źródło: IMG_0144

Pobierz
  • 27
Daj pierwsza warstwe plus 10 stopni na extrudzie i stole, do tego mozesz zmniejszyc predkosc pierwszej warstwy na 60, plus zwiekszyc wysokosc pierwszej warstwy. Jak to nic nie da to back to queue.
@mapache: chcesz chamski sposób który mi pozwolił wydrukować parę niepokornych modeli? z-offset -0.1mm, pierwsza warstwa tak się przyklei że nie puści - ale na szkle to później łatwo to czymś podważyć i nie zniszczyć blatu.
  • 0
@sirgorn tutaj chyba jest problem tego że nie ma top i botto shell więc mała powierzchnia styku. dałem brima i zobaczę jutro jak będzie. obym się nie obudził z spaghetti
@adgufo: Zwiększenie temperatury hotendu na pierwszej warstwie może mieć sens, ale na pewno nie stołu.

Wydruki na grzanym stole dużo łatwiej od niego się odczepiają gdy stół wystygnie. W takim przypadku będzie to samo, ale w mniejszej skali. Żadnego obniżania temperatury stołu w trakcie druku.
@wladyslaw-konstantynowicz głównie drukuje się z PLA, a to akurat jest praktycznie z kukurydzy i ulega biodegradacji.

Tpu podobnie " Biodegradable TPU (Thermoplastic Polyurethane) is an advanced material that is much more environmentally friendly than alternatives such as PVC, TPU is durable, recyclable and biodegradable in 3 – 5 years. "

Dodatkowo jeżeli będziesz chciał policzyć ślad węglowy przy kupnie gotowca i wydruku to pewnie wyjdzie, że lepiej dla środowiska jest wydrukować coś
@mapache Gosc na youtubie opowiadal, ze tez mu sie odklejal jakis material, myl ipa i to nic nie dawalo, cudowal, modzil wkoncu kupil mydlo w Rossmanie chyba "protax" i umyl plyte, przestalo sie odklejac