Wpis z mikrobloga

Zaraz dostanę białej gorączki. Jak rozliczacie niemieckie dochody w polskim US? Na e-pit są rubryki do wypełnienia, ale w złotówkach, mam to sobie sam przeliczyć? Myślałem że wystarczy im wysłać roczne rozliczenie, ale nie ma nigdzie miejsca na załącznik, nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.

#niemcy #podatki
  • 5
@Damasweger o stary wdepnąłeś, potrzebujesz PIT 36L i załącznik PIT ZG, potem wybierasz kraj i w zależności od kraju musisz przeliczyć dochód do opodatkowania wg właściwej metody. Dochód przeliczasz na złotówki, odejmujesz diety dziennie i potem wyliczasz sobie właściwą dla siebie stawkę podatku i już prawie jesteś w domu…
@Damasweger
W jednym roku to złe policzyłem i potem bawiłem się w korekty, a w kolejnym zapomniałem jak to się robi ale wysłałem zapytanie na Krajową informacje skarbową. Programy do rozliczeń tego fajnie nie przeliczają wiec trzeba trochę rzeźbić, ale poniższa interpretacja powinna Ci pomóc ;)

Identyfikator zapytania: 42138819
0110.KIZ.4110.3054.2023

Szanowny Panie,

Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej (Niemcy)

Zakładając, że w 2022 r. był Pan rezydentem polskim i osiągnął dochody z tytułu
@Damasweger a i jako „polskie koszty uzyskania przychodu” uznajesz tam miesięczna kwotę która jest normalnie odliczana w Polsce czyli chyba jakies kilkaset złotych to wychodzi