Wpis z mikrobloga

@Koziom sam sobie odpowiedziałeś na pytanie- nie było takiej zapaści gospodarczej jak w ZSSR, nie przegrali wojny w Afganistanie i mieli czym się wyżywić i dlatego nie upadł
@Koziom: chodzi o umocowanie w społeczeństwach. W europie społeczeństwa miały komuny dość i gdy zniknęła siła polityczno-wojskowa gwarantująca utrzymanie ustroju, to sie zawaliło.
W Chinach i Korei ta siła wciąż miała się dobrze i wyewoluowała w dość paskudnego potworka łączącego względnie koncesjonowany wolny rynek oraz totalitarny aparat władzy.
@Koziom: W Chinach nie ma komunizmu tylko system mieszany wzorowany na sowieckim NEPie. Deng Xiaoping dzięki przykładowi Singapuru zobaczył, że są możliwe stabilne rządy jednopartyjne w państwie z gospodarką rynkową.
Korea Północna jest monopartyjną dyktaturą, która po upadku ZSRR powoli wycinała kolejne odwołania do komunizmu, jej system ideologiczny najbardziej przypomina model japoński z okresu II WŚ z czystością rasową i religijnym kulcie jednostki.
  • 0
@Davidozz: No tylko, że to dla mnie dziwne, bo jednak w tamtych czasach ZSRR było potęgą, która regularnie rywalizowała z USA, a Chiny i Korea Północna były biednymi krajami. Chiny są dziś mocarstwem, bo się otworzyły na zachodni świat, ale nawet oni mają obecnie kryzys gospodarczy. A Korei Północnej już nie wspominam, bo tam to już w ogóle jest masakra. Nie wiem szczerze co by musiało się wydarzyć, by oba te
  • 0
@thorgoth: No w sumie racja, nie wziąłem tego pod uwagę. Z logicznego punktu widzenia, jak Kim Dzong Un zaatakuje Koree Południową to to będzie oznaczać dla niego samobójstwo. Chiny też raczej by długo nie wytrzymały.