Wpis z mikrobloga

#pracait #programista15k #pracait

ja akurat jestem devopsem, ale powiedzcie mi, jak AI ma zastąpić programistów xD

przecież te codebase'y to jest najczęściej #!$%@? (niekoniecznie źle napisane, tylko takie wymagania i skala), milion mikroserwisów (#!$%@?ąc jeden, możesz popsuć pięć innych), integracje z pierdyliardem różnych API zewnętrznych, do tego kafka, rabbitmq, bazy danych, redisy, #!$%@?, liquibase'y, workaroundy, skrypty, testy

i co, wpuszczę AI na githuba i on ogarnie, o #!$%@? tu właściwie chodzi i jeszcze coś dopisze, nie #!$%@?ąc? no nie sądzę xD
  • 29
@karetpoker: No trochę tak to działa. Musiałem dodać funkcję, to wziąłem śmieciowy kod, kliknąłem popraw, poprawiło, dodaj typy, dodaj dokumentację, wszystko gitowo. Później dodaj "interfejs" do mojego kawałka kodu spójny z resztą repo, git push i gotowe. To co zajęłoby mi kiedyś z 8 godzin teraz zajęło mi 15 minut. Testy przeszły i review bez zastrzeżeń. I to na małym pojedynczym modeliku.
ja akurat jestem devopsem, ale powiedzcie mi, jak AI ma zastąpić programistów xD


@karetpoker: też w to nie wierzę, bardziej wierzę że ai będzie optymalizatorem czyli zamiast 4 kuców będzie się zatrudniać 2 którzy będą sobie klepać kod z pomocą ai.

ALE

kiedyś kilka lat temu interesowałem się innymi koncepcjami programowania i na przykład był taki pomysł by dany mikroserwis czy nawet serwis zachowywał się jak żywy organizm. Czyli powiedzmy chcesz
i co, wpuszczę AI na githuba i on ogarnie, o #!$%@? tu właściwie chodzi i jeszcze coś dopisze, nie #!$%@?ąc? no nie sądzę xD

8


@karetpoker: ale takie rzeczy już się dzieją, da się nauczyć model LLM karmiąc go danymi z repo twojego gita.

Sęk w tym by cała infrastruktura była kodem (IaaC) wtedy taki GPT wszystko ogarnie od A do Z
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

8h na takie gówno i AI zajęło to 15 min? Współczuje, polecam się ewakuować z tej branży jeśli taki jest poziom trudności Twoich zadań


@PrzejeaneZycie: Ogólnie nie jestem typowym programistom ale czasem muszę coś podłubać, może trochę przesadziłem z 8 godzinami ale kilka zajęłoby na pewno aby zrobić taką integrację manualnie. Zazwyczaj moje taski są ciekawsze bo sam tworzę tę technologię która ma mnie zastąpić xD.
@karetpoker: programowanie jest trudne jeśli chcesz aby kod był czytelny, przejrzysty, spójny i działał zgodnie z wytycznymi, ale jeśli zostawimy tylko ostatni warunek, czyli ma działać, to IA o wiele szybciej od człowieka zrozumie co robi #!$%@? kod i dostosuje go do nowych wytycznych. Jeśli tylko wejście i wyjście będzie dobrze zdefiniowane to AI prędzej czy później będzie tworzyć "back boxy" które spełniają wymagania i devopsi będą te pudełka łączyć. Kwestia
@karetpoker: AI uczy się w tempie logarytmicznym, póki co faktycznie AI nie nadają się do programowania, chat gpt jest przeznaczony głównie do rozmów i jego wersja 3,5 a nawet 4 jest bardzo słaba, jednakże. Jeśli AI będzie rozwijać się w takim tempie jak teraz, to za kilka lat dojdziemy do takiego poziomu zaawansowania tej technologii, że spokojnie zastąpi każdego programistę, ba, języki programowania będzie wymyślać sama i żaden człowiek nie będzie
@Glikol_Propylenowy: 5-7 lat imo za mało ale 10+ już myślę że tak, ALE jak znam przewidywania rzeczywistości (wszelkie Sci-Fi filmy, anime itd) to AI kompletnie nie poradzi se w programowaniu i wszystkich innych dziedzinach o których myślimy, ale za to zrewolucjonizuje inne aspekty życia o których sobie nie śnimy, idk jak to wyjaśnić ale zazwyczaj jak widzę z perspektywy czasu jakieś futurystyczne wybiegi w przód to zawsze to jest tak że