Wpis z mikrobloga

Są tutaj mirki mieszkające w Niemczech?

Potrzebuje pomóc komuś aktualnie przebywającemu w Niemczech.
Czy da się w Niemczech znaleźć mieszkanie nie znając języka niemieckiego, a znając angielski? (mowa o zachodzie niemiec)
Gdzie szukać pracy dla takiej osoby?
Jakiekolwiek dobre rady które myślicie że warto było usłyszeć na samym początku przygody w obcym kraju?

W UK da się znaleźć pracę nawet dla osoby opóźnionej, nieposługującej się żadnym językiem - niestety z racji Brexitu nie jestem w stanie ściągnąć tej osoby do siebie - więc wierzę że to samo jest też możliwe w kraju który jest w lepszej sytuacji gospodarczej.

#emigracja #niemcy #pracazagranica
  • 17
@Baba_Yagi: Zależy gdzie, ale raczej ciężko będzie znaleźć mieszkanie bez języka niemieckiego i pracy. Niech poszuka sobie pokoju na grupach Polaków na FB.

Prostą pracę za minimalną krajową idzie i bez języka ogarnąć, ale w sumie to czy warto wyjeżdżać z Polski gdy za granicą ma się tylko perspektywy na bycie popychadłem?

To jest moja główna porada. Zostać w Polsce i zadbać o swój rozwój, znaleźć jakiś zawód, a nie pchać
@Baba_Yagi: najlepsza rada to ucz się niemieckiego za nim wyjedziesz XD
Mieszkanie to zależy gdzie i za ile, ale reguły nie ma z jednym się dogadasz po angielsku z drugim nie.
Praca to już całkiem zależy od kwalifikacji, ale bez języka to raczej słabo.
W takiej sytuacji najlepiej byłoby przez agencję pracy, albo do kraju z wyższym poziomem angielskiego (Skandynawia, Holandia , Islandia).
  • 0
@erni13:
Niestety osoba która pojechała do Niemiec, zaufała członkowi rodziny który miał jej na miejscu ogarnąć pracę i meldunek w domu który wynajmuje. Niestety ten członek rodziny jedyne co robi to chodzi do swojego kołchozu i chleje - i nie potrafi/nie chce ogarnąć meldunku od ponad miesiąca przez co osoba której chce pomóc nie może podjąć pracy.

Samo życie. Na pozór wszystko było ogarnięte - to nie był "nieprzygotowany" wyjazd.
Czy da się w Niemczech znaleźć mieszkanie nie znając języka niemieckiego, a znając angielski? (mowa o zachodzie niemiec)


@Baba_Yagi: bez języka - nie ma problemu. Bez pracy - to już znacznie gorzej.
Można szukać po agencjach, które wynajmują kompletnie wyposażone mieszkania bez zdawania pytań, ale cena jest "odpowiednio" wyższa.
@Baba_Yagi: No to faktycznie #!$%@?. Wg mnie próba stanięcia samemu na nogi w Niemczech bez punktu zaczepienia, języka i pracy jest możliwa, ale trudna i raczej mało opłacalna

Jeśli chodzi o szybki zarobek to może jakaś agencja? Odkuć sie, zaoszczędzić parę euro i powrót?
@Baba_Yagi: Jezyk, jak juz wspomnial kolega wyzej - nie gra zbytnio roli.
Generalnie jakbys chcial wynajac cale mieszkanie to wlasciciel musi byc pewny ze bedziesz mial z czego mu zaplacic, wiec musisz miec stala prace, albo chociaz jakas mocna umowe z dobrymi zarobkami zeby chcial z Toba gadac.
Z drugiej strony idzie wynajac umeblowane i gotowe do wprowadzenia od zaraz mieszkania, z czego zreszta korzystam, ale jesli ta osoba mialaby zarabiac
  • 0
@erni13: Wszelkie znaki na niebie mówią moim zdaniem że lepiej byłoby im zostać w Niemczech. Szwagier jest mechanikiem samochodowym - u siebie w 5 minut załatwiłbym mu pracę lepszą niż sam mam. Nie wierzę że w Niemczech nie da się tego ogarnąć też.
@M83_: Bo miałem 16 lat i wybór między domem dziecka w Polsce a przyjazdem do ojca w Niemczech, a co? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chodzi mi o to, że w tych czasach praca za granicą bez języka, zameldowania i jakiegokolwiek zawodu to jest ślepy zaułek. Takie coś można było robić 10 lat temu gdzie różnica w poziomie życia między polską a zachodem była dużo wyższa. Ale jeśli
@M83_: Nie wiem, nie jestem fanem przeliczania poziomu życia na ojro czy złotówki ¯\(ツ)/¯

Poza tym raczej będą to inne pieniądze dla mieszkańca większych miast w Polsce A a inne dla kogoś z Lubelskiego #!$%@?
@erni13 Z jednej strony piszesz że się nie opłaca a z drugiej strony moi znajomi w Polsce zarabiają po 4-5k na rękę. Dlatego się pytam bo jestem ciekawski nie był to żaden atak w twoja stronę.
@M83_: Spoko mordko, ja tam chętnie dyskutuje XD

Wg mnie nie opłaca się pracować w Niemczech gdy nie znasz języka, nie masz tu zaczepki a do tego za minimalną krajową. Już nawet nie chodzi o suche cyferki, ale samą sytuację gdy jesteś sam w obcym kraju i masz z tego naprawdę niewiele profitów ale sporo kompilacji. Wiadomo, że jeśli ktoś ma długi i zero perspektyw w Polsce to wtedy już lepiej
@M83_: to naprawdę zależy gdzie chcesz jechać. Zarobki są porównywalne (w dobrze zarabiających profesjach dopiero pojawiają się prawdziwe różnice), ale kawalerka w Heidelbergu to wydatek ponad 1000€, a mieszkanie trzypokojowe w Halle 400€... jeśli wybierasz się na zachód, to przygotuj się, że łatwo nie będzie.