Wpis z mikrobloga

Niech mi ktoś wyjaśni, co jest złego w tych założeniach?
Mając na uwadze, w jaki sposób została zdegradowana natura, widzę same plusy.

NORMY DOBREJ KULTURY ROLNEJ ZGODNEJ Z OCHRONĄ ŚRODOWISKA

Przepisy dotyczące warunkowości obejmują podstawowe wymogi w zakresie zarządzania wynikające z prawa unijnego oraz normy utrzymania gruntów w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska ustanowione na poziomie krajowym i wymienione w załączniku III rozporządzenia 2021/2115, odnoszące się do następujących obszarów:

a) klimat i środowisko, w tym woda, gleba i różnorodność biologiczna ekosystemów,

b) zdrowie publiczne, zdrowie roślin,

c) dobrostan zwierząt.

GAEC 1. Utrzymywanie trwałych użytków zielonych
GAEC 2 - Ochrona torfowisk i terenów podmokłych
Norma będzie obowiązywać od 2025 roku.
GAEC 3 - Zakaz wypalania gruntów rolnych
GAEC 5 - Zarządzanie orką, przyczyniające się do zmniejszenia ryzyka degradacji i erozji gleby
GAEC 6 – Minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach.
GAEC 7 - Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych.
Obowiązuje od 2024 roku,
GAEC 8 Minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne oraz na wszystkich użytkach rolnych, zachowanie elementów krajobrazu oraz zakaz ścinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków oraz okresu wychowu młodych.

https://www.gov.pl/web/arimr/a-normy-gaec

#rolnictwo #ogrodnictwo #ogrod
#ekologia
#rosliny
#przyroda
  • 22
GAEC 7 - Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych.


@powsinogaszszlaja: Jakbym był rolnikiem to by chyba to mnie najbardziej uwierało bo wolałbym uprawiać to co sie opłaca najbardziej a tutaj zmianowanie i niekoniecznie można ( ͡° ͜ʖ ͡°)
GAEC 5 - Zarządzanie orką, przyczyniające się do zmniejszenia ryzyka degradacji i erozji gleby

GAEC 6 – Minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach.

GAEC 7 - Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych.

Obowiązuje od 2024 roku,

GAEC 8 Minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne oraz na wszystkich użytkach rolnych, zachowanie elementów krajobrazu oraz zakaz ścinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków oraz okresu wychowu
ale sie zgrzalem piszac tego posta, musze isc po meliske


@mateyrox: Chłopie, nie denerwuj sie tak rozmową z ludźmi, nic Ci nie grozi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nawet logiczne, chociaż z gaek 8 bym sie nie zgodził, dawniej na polach wszędzie były miedze, później ich nie było. To nie jest tak że te 4% ma zostać właśnie po to? Z jednej strony pomysł żeby komuś mówić co
Chłopie, nie denerwuj sie tak rozmową z ludźmi, nic Ci nie grozi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

:D
@Niewiemja:
Są rejony gdzie miedze wciąż obowiązuja i są świete, podorzesz to kosy na sztorc. Chcieli nam przepychać jakieś wieloletnie pasy kwietne/ogrodki bioróżnorodnosci na zasadzie dobrowolnego zoobowiązania. Dopłate otrzymasz, ale musisz tam spełnic szereg wymogów i jeszcze więcej kwitów i ewidencji prowadzić. Na logikę to weź, gdyby to było taie
Ta i potem jeszcze walka z chwastami, super.


@wysoka_grzeda: Tam jest napisane że te grunty można przeznaczyć na uprawy w sumie, oprócz soi i kukurydzy. Albo na rośliny miododajne. Albo na melioracje. Jakby każdy większy rolnik przeznaczył 4% na melioracje to byśmy mieli drugą holandie, jestem za, nawet moge dopłacić ( ͡° ͜ʖ ͡°) No ale to sie powinno tyczyć tylko dużych rolników
Chcieli nam przepychać jakieś wieloletnie pasy kwietne/ogrodki bioróżnorodnosci na zasadzie dobrowolnego zoobowiązania. Dopłate otrzymasz, ale musisz tam spełnic szereg wymogów i jeszcze więcej kwitów i ewidencji prowadzić


@mateyrox: No ale wiesz. Ty patrzysz z perspektywy takiej żeby rolnikowi było jak najłatwiej i najlepiej, i ja to rozumiem ale nie do końca tak działa świat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na logikę to weź, gdyby to było taie super,
@Niewiemja: Tam jest napisane że
Ja jestem wykopkowy ekspert, oczywiście, że nie czytałem, tylko kilka wypowiedzi rolników widziałem xD

Masz jakieś linki chętnie poczytam. ( ͡º ͜ʖ͡º)

A teraz doczytałem "Uwaga! W 2023 roku za grunty ugorowane uznaje się również grunty wykorzystane do uprawy roślin, z wyłączeniem gruntów wykorzystywanych do uprawy kukurydzy i soi oraz zagajników o krótkiej rotacji)," To rozumiem tylko w 2023
@mateyrox: No ale wiesz. Ty patrzysz z perspektywy takiej żeby rolnikowi było jak najłatwiej i najlepiej, i ja to rozumiem ale nie do końca tak działa świat ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Niewiemja:
wiem. dlatego ja nie chce juz ciaglych doplat do wszystkiego, ja chce zwyczajnie produkowac, sprzedawac, zyc tak zeby utrzymac rodzine i starczalo na normalne zycie, bez zadnych szalenstw. Nie mozemy tutaj mowic o konkurowaniu
@mateyrox: dzięki za ten fachowy wpis.
Ja to widzę trochę tak, że jesteś przedsiębiorcą, producentem, a tacy muszą działać w pewnych normach. Właściel byle jakiej firmy typu handel styropianem, podpada pod tyle przepisów i wymogów, że to się w głowie nie mieści. Różnica myślę jest taka, że tym styropianem nie handlował od 7 pokoleń, więc potrzebę pewnych regulacji przyjmuje inaczej niż rolnik, który uważa ziemię, powietrze i wodę, na swoim, za
Problem jest tego typu, że w Polsce zroznicowanie gleb jest dosyć duze, orka wiosenna juz na samym starcie jest gorszą opcją (orka wiosenna bardzo przesusza gleby), Kto gospodaruje na cięższych glebach to czasami nie ma mowy o wjezdzie na pole wiosna aby sie nie utopic


@mateyrox: Tutaj zgoda. Znam takie ciężkie gleby.

gaek 6 - pomijam, omówione.

gaek 7 - zmianowanie i plodozmian to bardzo wazne rzeczy - ale nikt nie
który uważa ziemię, powietrze i wodę, na swoim, za swoje, a to nie do końca tak.

Jeśli pewne regulacje mają choć w niewielkim stopniu wpłynąć na erozje planety, to jako konsument jestem w stanie się do tego dołożyć i myślę podobnie jak @powsinogaszszlaja, że to dobra inwestycja


@KrolWlosowzNosa:
Co mam Ci powiedzieć. Od zawsze robiliśmy orkę na zime, bo pochodze z regionów gdzie jest słabsza gleba + czesto mamy suszę.
osobiście ja, mając piachy mógłbym przeznaczyć te 4% na ugór bez żalu


@mateyrox: Ty mając ubożuchną ziemię, patrzysz na to tak, na czarnoziemach tym bardziej można odłożyć. Ziemia wbrew pozorom się odwdzięczy.
Wiem, że musisz inaczej oceniać koszty i zyski, żyjąc tylko z tego, ale czasami warto zrobić rachunek zysków i strat, a nie tylko samych zysków.

Jesli masz firmę transportowa, masz 100 samochodow, to odstaw 4 na parking i niech
Wiem, że musisz inaczej oceniać koszty i zyski, żyjąc tylko z tego, ale czasami warto zrobić rachunek zysków i strat, a nie tylko samych zysków.

Aktualne oferty skupu na zbiory 2024 np jęczmień to jest 560-590 zł - moje koszty - liczone dość skrupulatnie razem z ubezpieczeniami amortyzacjami itp to jest 5t zboża przy cenie 650 zł. A ja pamiętam lata gdzie i 2,5- 3t sie zbierało. Dlatego matematyka nie pozostawia złudzeń,