Wpis z mikrobloga

Jakbym chciał przerobić tokarkę na cnc to czego potrzebuję prócz arduino? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wrzeciono jest napędzane silnikiem trójfazowym na falowniku IST230A rs485. Posuw już chciałbym zrobić tradycyjnie na krokowym, aktualnie ręczny. Da się to wszystko połączyć i sterować za pomocą, no właśnie czego? Totalnie się na tym nie znam (na razie).
Mam tylko jakieś pojedyncze pomysły typu tachometr czy tam encoder do czytania obrotów wrzeciona, bo jest napędzone przez koła pasowe a 1:1 to one nie są żeby zyskać więcej obrotów.
W ogóle jaki soft polecacie? Karta isa i mach3? A może linuxcnc ,widziałem że marcoreps właśnie tego używa.
Wiem że sieczka i niewiele u mnie teorii ale nie potrafię się na niej uczyć, wolę praktykę
#tokarka #cnc #niewiemjaktootagowac #pytaniedoeksperta #frezarka
  • 2
Karta isa i mach3


@crazy88: jak się uprzesz na używanie Mach3 - to od dawna do niego to się kupuje "kartę" na USB, działa to świetnie, żadnych portów LPT nigdywięcej.

Pomiędzy "karta interjejsu" a silnikami - potrzebujesz driverów silnika. Zależnie jakie silniki - jak krokowe, to coś na TB6600 jest ok, albo M573. No i zasilanie do nich (24v będzie dla ciebie ok raczej)
I spory zestaw krajcówek-czujników by nie walić