Wpis z mikrobloga

Ktoś znający się na sztuce wojennej może mi wytłumaczyć, dlaczego Rosjanie skoro już zaatakowali Ukrainę z terytorium Białorusi poszli na Kijów (3-milionowe miasto) zamiast uderzyć z Polesia na zachód Ukrainy (w stronę Lwowa), żeby odciąć dostawy broni?

Zdaję sobie sprawę, że Ukraińcy mają cichy układ z Baćką, że ten nie pozwoli na drugi atak z terytorium Białorusi (za pierwszym razem pewnie się zgodził, bo myślał, że wojna będzie szybka), a oni w zamian nie będą robić pokazów fajerwerków na Białorusi

#ukraina
  • 23
Ktoś znający się na sztuce wojennej może mi wytłumaczyć, dlaczego Rosjanie skoro już zaatakowali Ukrainę z terytorium Białorusi poszli na Kijów


@Pomorski_Wilk: Stolice krajów to najważniejsze strategicznie cele. Zdobycie stolicy kraju w jakieś wojnie z reguły oznaczało pełne zwycięstwo. Rosjanie chcieli szybkiego, pełnego zwycięstwa. Na to postawili, zaryzykowali sporo i przegrali.
@Pomorski_Wilk:

Bo myśleli że jak szybko zdobędą Kijów to żadnych dostaw nie będzie


@Ruskitroll123:

No i w lutym 2022 r. rosyjskie wojsko było mniejsze niż teraz. Po prostu — za mało ludzi w polu, żeby przeprowadzić taką operację.

Cały plan Rosjan opierał się na zlikwidowaniu władz Ukrainy i formalnego przejęcia całego państwa. Plan był debilny... choćby z samego faktu, że nie wzięli pod uwagę.... porażki.
@Ruskitroll123: @Thorkill @Thorrand No to nie wiem, jakie mieli założenie, bo wystawili mniej więcej takie same siły jak Ukraińcy i chyba byli świadomi, że Ukraińcy to nie Gruzja czy Czeczenia i ma regularne wojsko wyposażone w postradzieckie zabawki, które dodatkowo zaczęło być zasilane w zachodnią broń. Chyba jakiś tam wywiad mają, który zajmuje się nie tylko truciem wrogów zagranicą

Zresztą historia zna przykłady, że nawet upadek stolicy niewiele zmienił w obliczu
i chyba byli świadomi, że Ukraińcy to nie Gruzja czy Czeczenia i ma regularne wojsko


@Pomorski_Wilk: "During a meeting in March with Prime Minister Naftali Bennett of Israel, Mr. Putin admitted that the Ukrainians were tougher “than I was told,” according to two people familiar with the exchange. “This will probably be much more difficult than we thought. But the war is on their territory, not ours. We are a big
@Pomorski_Wilk:

No nie wiem skąd masz informacje, że w momencie rozpoczęcia wojny było 1-1 chłopa w polu. Nie było.
Druga sprawa: Rosyjski plan zakładał m.in. wiele zdrad w ukraińskich szeregach. I do wielu zdrad doszło.
No i trzecia sprawa: To nie oznaczałoby wygranej całej wojny w 24h czy 72 h :) Zapewne plany zakładały pacyfikowanie / likwidowanie ruchów oporów itd. No klasycznie, po sowiecku :)

Jednak jak już wspomniałem wcześniej. Plan
@Pomorski_Wilk: bo rosjanie nie byli przygotowani na wojne, przypomnij sobie relacje z pierwszych dni inwazji jak to rosyjscy żołnierze nie mogli uwierzyć, że ktoś do nich strzela, do kijowa wysyłano odziały policji, nikt nie wierzył, że ukraina zdoła stawić jakikolwiek opór, miała być wycieczka do stolicy, parada, obalenie rządu i ustanowienie marionetkowego a w poniedziałek wódeczka
No nie wiem skąd masz informacje, że w momencie rozpoczęcia wojny było 1-1 chłopa w polu.


@Thorrand: Mogło być mniej więcej tyle 24 lutego 2022 r.. Rosja - 150k, Ukraina - 120k. Ale po ogłoszeniu mobilizacji powszechnej przez Ukrainę, w okolicach 10 marca 2022 r było szacunkowo już tyle: Rosja 145k, Ukraina - 180k.
@Thorkill: Czyli była gra wywiadów, gdzie zachodnie i ukraińskie przekonały rosyjski, że nikt na Ukrainie nie będzie chciał się bić?

@Thorrand 1. Podałem przybliżoną liczbę. Mniej więcej było 1 do 1.
2. Zdrady były, ale Ukraińcy zrobili podobno "wielką czystkę" w szeregach armii i w zasadzie tylko na froncie południowym problem zdrad był widoczny. W każdym razie nie doszło na Ukrainie do masowego powstania ludności prorosyjskiej ani masowej dezercji z armii
Więc dlatego plany Rosjan... co do zasady, nie mogły zakładać... WSZYSTKIEGO

@Thorrand: Główne założenie rosyjskiego planu strategicznego opierało się na tym że Ukraina rozciągnie nadmiernie swoje siły wzdłuż tej swojej gigantycznej granicy z Rosją i Białorusią. W efekcie wykonane punktowo, mocne uderzenia na 4 kierunkach, połączone z bardzo dużą przewaga ciężkiego sprzętu rus nad ukr uzyskają powodzenia operacyjne. No i tak się de facto stało w pierwszych dniach wojny. Tyle że
@Pomorski_Wilk: To proste. Nie spodziewali się, że będą w ogóle jakieś dostawy a już zwłaszcza w takiej skali. Zajęcie Ukrainy to miała być kwestia kilku tygodni. Najpierw miał paść Kijów, gdzie aresztowano by władzę a potem bez większych przeszkód jeżdżono by od miasta do miasta rozbijając co bardziej bojowe nastawiono oddziały, mordując polityków i wszelakich działaczy i rabując ciężką broń i cenne trofea.
@Thorkill: @Pomorski_Wilk

Wiecie... to też jest kwestia naszych opinii... CO TE PLANY ROSYJSKIE ZAKŁADAŁY XD wiadomo.

Możemy operować na faktach. A fakty są takie, że plany MUSIAŁY BYĆ #!$%@? bo Rosjanie w 2022 r. odnieśli porażkę. No i tyle :D
@Kagernak: Na początku wojny Ukraińcy nie mieli żadnych cięższych zachodnich zabawek i bronili się postsowieckim sprzętem. Masowe dostawy broni to historia późniejsza. Natomiast sposób okupacji dobrze opisałeś - mniejszość prorosyjska robiła spisy niewygodnych Ukraińców i na terenach okupowanych zniknęli.

@Thorkill Niemcy też mieli plany, że pobiją Polskę w pierwszym tygodniu września. Wprawdzie to nie wyszło, bo po pierwszym tygodniu może i byli pod Warszawą, ale zaczęła się również bitwa nad Bzurą.
Natomiast w przypadku Rosjan patrząc na ich plany i założenia to była katastrofa, bo zamiast szybkiej operacji specjalnej dostali regularną i długą wojnę. Nie wiem, czy korytarz na Krym i parę miast w Donbasie było warte dwuletniej wojny


@Pomorski_Wilk: Dokładnie. To co uzyskali jest tylko namiastką tego czego chcieli, a nawet tego co byliby w stanie osiągnąć przy rozsądniejszym planowaniu.
Gdyby odpuścili sobie kierunek Kijowski i Sumski i skupili się wyłącznie
@arkan997: Śmiem twierdzić, że kierunek odeski (zatrzymali się pod Mikołajewem) i natarcie w Donbasie (atakowali ufortyfikowane pozycje) było bez sensu. Powinni uderzyć w 2 kierunkach - kierunek zaporoski, kierunek charkowski i kierunek zaporoski. Dwa pierwsze kierunki powinny były ominąć Charków i Zaporoże i odciąć Donbas robiąc duży kocioł