Wpis z mikrobloga

Podczas negocjacji pokojowych w Stambule w 2022r. Rosja zgodziła się wycofać na linię kontaktu z lutego 2022r. i zakończyć działania wojenne w zamian za neutralność Ukrainy i rezygnację z dążenia do wejścia do NATO. Potem do Kijowa przyjechał Borys "Mop" Johnson i Żeleński zerwał negocjacje oraz powiedział, że Ukraina będzie walczyć aż do odzyskania wszystkich dawnych terenów łącznie z Krymem.

Po niemal dwóch latach walk, śmierci setek tysięcy ukraińskich żołnierzy, emigracji kilku milionów ludzi i destrukcji ukraińskiej gospodarki widać, że odzyskanie wszystkich dawnych terenów łącznie z Krymem jest bardzo mało prawdopodobne. Co więcej bardzo mało prawdopodobne jest także powrót na linię kontaktu i wejście do NATO, a z każdym dniem coraz mniej prawdopodobne jest wejście Ukrainy do UE.

#ukraina
  • 38
Rosjanie ponoszą 5-10 razy mniejsze straty jako strona atakująca.


@Pomorski_Wilk: Przez większą część wojny armia rosyjska wystrzeliwała 10 razy tyle pocisków co armia ukraińska. Przewaga w ilości użytych rakiet jest dużo większa.

Pytanie tylko dlaczego front w zasadzie stoi w miejscu?


Wojna ma obecnie charakter pozycyjny gdyż obie strony zbudowały setki kilometrów okopów i fortyfikacji. I nie sądzę by charakter wojny zmienił się w najbliższym czasie.

Skutkiem tej wojny będzie to
Ukraina nie potrzebuje odbudowywać swoich sił i gospodarki?


@joazaxa Oczywiście że musi, ale ma tą przewagę nad ruskopitekami że otrzymuje pomoc od państw zachodnich i darczyńców. Jakikolwiek rozejm z rosją byłby porażką Ukrainy.
otrzymuje pomoc od państw zachodnich i darczyńców


@PomidorovaLova: Budżet Ukrainy na 2024 r. to wydatki w wysokości 92 mld dolarów, dochody w wysokości 49 mld i deficyt 43 mld dolarów

https://www.money.pl/gospodarka/rekordowa-dziura-prezydenta-zelenskiego-to-teraz-glowny-problem-ukrainy-6963841997486848a.html

UE przyznała Ukrainie 50 mld euro czyli około 55 mld dolarów - na 5 lat. Rzecz jasna ta dotacja pozwoli Ukrainie sfinansować deficyt, bo banki chętnie dopożyczą resztę. Pytanie co w przyszłym roku.

Natomiast budżet Rosji na 2024r to wydatki
@joazaxa: Moment - Ty serio twierdzisz, że Ukraińcy ponieśli 10 razy większe straty niż Rosjanie? Jakim cudem? Rosjanie nie mają przewagi wyszkolenia, dowodzenia czy technologicznej. Mają przewagę materiałową - ale nie mieli jej w pierwszym roku wojny (tzn. mieli ale nie tam, gdzie była potrzebna, potrzebowali czasu żeby się ogarnąć po pierwszych miesiącach).

Jakim cudem strona atakująca (w sytuacji jak powyżej) ma zadawać 10 razy większy straty obrońcom? Rosjanie nie wystrzeliwują
, Ukraińcy na pewno jakoś zwiążą koniec z końcem.


@PomidorovaLova: Chwilę wcześniej pisałeś, że Ukraina ma przewagę nad Rosją, bo dostaje pomoc z Zachodu...

@Frundsberg Wrzuciłem informacje od stratach ukraińskich od Łucenko i stratach rosyjskich z Mediazone. I tyle. Jak chcesz wierzyć, że Ukraina ma dużo mniejsze straty, a Rosja dużo większe to nie widzę żadnych przeciwskazań. Natomiast to w sytuacji Ukrainy nie zmieni nic.
Chwilę wcześniej pisałeś, że Ukraina ma przewagę nad Rosją, bo dostaje pomoc z Zachodu...


@joazaxa No tak pisałam, bo dzięki programom pomocowym zza granicy Ukraina jeszcze jakoś funkcjonuje i się broni. Czyt. jakoś wiąże koniec z końcem.

Poza tym warto brać pod uwagę wszelkiej maści zbiórki prywatne dla sił zbrojnych Ukrainy na całym świecie, a także indywidualne inicjatywy poszczególnych państw jak np. produkcja amunicji dla Ukrainy w Norwegii czy Japonii.
@joazaxa: Ty sugerowałeś, że Ukraińcy ponoszą 10 razy większe niż Rosjanie. Ja nigdzie nie napisałem, że Ukraińcy ponoszą dużo mniejsze straty, ani tego nie sugerowałem. Ja twierdzę, że absurdalne jest pisanie o 10 razy większych stratach ukraińskich.

To może inaczej - czy uważasz, że Ukraińcy tracą 10 razy więcej żołnierzy niż Rosjanie? Jeżeli tak, to uzasadnij.
dzięki programom pomocowym zza granicy Ukraina jeszcze jakoś funkcjonuje


@PomidorovaLova: Zgadza się. Natomiast budżet Rosji jest wielokrotnie większy bez programów pomocowych.

czy uważasz, że Ukraińcy tracą 10 razy więcej żołnierzy niż Rosjanie?


@Frundsberg: Myślę, że ponieśli znacznie większe straty ponieważ wielokrotnie musieli walczyć w okrążeniu lub okrążeniu operacyjnym. Rosyjska armia po prostu oddaje teren zanim zostanie okrążona. W dodatku w pierwszym okresie wojny Rosja użyła setek rakiet do ataku na
Zgadza się. Natomiast budżet Rosji jest wielokrotnie większy bez programów pomocowych.


@joazaxa Nie jest. W gruncie rzeczy to nawet nie istnieją żadne wiarygodne i szczegółowe dane nt. obecnego stanu ruskiej ekonomii, bo ostatni raport do banku światowego ruskie ministerstwo finansów przesłało w 2018 roku a i w nim sporo nakłamano. Jakichkolwiek fikołków nie zrobisz to wojna ruskopitekom stoi kością w gardle