Wpis z mikrobloga

Są nowe statystyki odnośnie wydanych pozwoleń.

ochrona osobista 35 392
ochrona osób lub mienia 764
łowiecki 137 404
sportowy 70 898
rekonstrukcji historycznych 101
kolekcjonerski 76 249
pamiątkowy 1 732
szkoleniowy 1 264
inny 179

Wydanych jest (ogółem) 323 983 pozwoleń, ale realistycznie bym odjął od tego ~70 000 w założeniu, że pewnie niemal wszyscy ze sportowym mają też kolekcjonerskie, plus inne kombinacje, więc szacuję, że pozwolenie ma ~250 000 osób, czyli jakieś ~0,7% obywateli.

Czyli wuj, nie realna siła wyborcza, nawet jakby wszystkie broniarze i broniarki zagłosowali na jedną partię to zmieni to nic.
Dla porównania -- w ostatnich wyborach PiS dostał ~7,6 mln głosów, KO ~6,6 mln, Trzecia Droga ~3,1 mln, Lewica 1,8 mln, Konfederacja 1,5 mln.
Nawet jakiś plankton wyborczy typu "Polska Jest Jedna" miała więcej ~350k głosów.
Broniarskie głosy znaczą nic w układance wyborczej.

Od strony posiadanej broni: 843 755 zarejestrowanych sztuk, co przy ~37,7 mln obywateli daje 2,24 brońki na 100 obywateli, trzeba by poaktualizować mapki. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oczywiście nie liczę czarnoprochowej, bo nie ma wiarygodnych szacunków, a poza tym wiadomo, że to zabawki, nie broń i do niczego się nie nadaje. ( ͡º ͜ʖ͡º)

#bron #strzelectwo
  • 16
Od strony posiadanej broni: 843 755 zarejestrowanych sztuk, co przy ~37,7 mln obywateli daje 2,24 brońki na obywatela, trzeba by poaktualizować mapki. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Polinik: 843755 / 37700000 = 0,02238
  • 0
A statystyki ciekawe. Jeszcze zważywszy na to, że w szafie danej osoby z pozwoleniem jest więcej niż jedna sztuka, a to średnia, to daje jeszcze ciekawszy obraz :P


@kasiknocheinmal:
Średnio 2,24 brońki na 100 obywatela się nie zmieni, ale można oszacować, że statystyczny broniarz ma 3,32 brońki. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Można jeszcze pokusić się o statystykę ilości broniek na 100 osób, które mogą posiadać broń.
Jeśli
@Polinik: ja bym w ogóle nie chciała tego wiązać z żadnymi opcjami politycznymi, bo jak na razie patrzę na to środowisko, to wnioski mam takie, że jest spora część fajnych, normalnych ludzi, ale ta druga część to jest połączenie kompleksów z poglądami bardzo ultra w którymkolwiek kierunku. Dlatego myślę, że hobby jest świetne i tak, należy je propagować i tak, ludzie powinni umieć obsługiwać broń i nie wiem dlaczego więcej osób
  • 2
@kasiknocheinmal:
Podejście zacne, ale jednak idealistyczne.
Broniarstwo to hobby, które niestety jest mocno reglamentowane przepisami, a przepisy to domena polityków.
Jak do władzy dobiorą się polityce ideologicznie przeciwni broniarstwu -- to hobby może się bardzo szybko skończyć. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Dlatego ubolewam, że broniarstwo nie ma jakiejś w miarę sprawnej politycznie reprezentacji, która by mogła mieć chociaż jakiś realny wpływ na legislację.

No i tak jak
  • 2
ale po co miałbym głosować na "partie broniarską"?


@Mowi: Nie wiem jak mam na to odpowiedzieć, skoro nigdzie nie pisałem na kogo głosować, nie wskazałem nawet czy istnieje, ani tym bardziej kto jest tą "partią broniarską". Możesz wskazać fragment tekstu, który masz na myśli?

"mocno reglamentowane przepisami" za każdym #!$%@? razem xD

Bo jest.
Mimo, że sam zawsze twierdzę, że dostęp mamy bardzo łatwy i dostępny dla niemal każdego to nie
@Polinik do pierwszej części nawet się nie odnoszę, bo robisz kurtyzanę z logiki od 3h pisząc o braku partii na którą mogliby zaglosowac jednogłośnie posiadacze, a teraz sie wycofujesz, bo nie użyłeś konkretnego słówka.

Co do drugiej części, jest reglamentowane tak samo jak inne rzeczy, np. Jak prawo jazdy. Ok, do posiadania auta nie potrzebujesz prawka, ale bez prawka nie możesz korzystać z tego auta, więc uprzedzam tutaj fikołek "ale żeby kupić
  • 2
do pierwszej części nawet się nie odnoszę, bo robisz kurtyzanę z logiki od 3h pisząc o braku partii na którą mogliby zaglosowac jednogłośnie posiadacze, a teraz sie wycofujesz, bo nie użyłeś konkretnego słówka.


@Mowi:
Stwierdzam po prostu fakt, że w tej chwili nie ma organizacji, która miała by probroniowy wpływ na politykę w tej kwestii.
Ale nie o to pytałem - pokaz, gdzie pisałem, żeby głosować na jakąś potencjalną "partię broniarską",