Wpis z mikrobloga

Zandberg chce wprowadzić podatek katastralny od 3 mieszkania, tak? Sorry, ale jesteście naiwni. A do naiwnych zawsze przychodzi jakiś komunista z brodą. No i przyszedł teraz też.

Załóżmy, że mam 10 mieszkań. Zakładam 10 spółek z o. o., do każdej wrzucam po jednym mieszkaniu. Dziękuję dobranoc.

Rozwiązanie to wymyśliłem w minutę, a właściwie nie wymyśliłem bo temat przecież był już przerabiany gdy PiS chciał wprowadzić podatek od handlu wielkopowierzchniowego. Media Markty czy inne Media Experty w dwa tygodnie rozbiły się na setki spółek typu MM01, MM02, MM03...

#nieruchomosci
  • 24
obecnie koszt prowadzenia spółki jest duzy


@Teec: Co jest dużym kosztem prowadzenia w spółce wystawiającej jedną tą samą fakturę co miesiąc?

a jednoosbowa sp. z o.o. jest traktowana jak JDG i musi płacić składki do zusu.


@Teec: Ok, 1% udziałów dostanie moja babcia.
Załóżmy, że mam 10 mieszkań. Zakładam 10 spółek z o. o., do każdej wrzucam po jednym mieszkaniu. Dziękuję dobranoc.


@PiccoloGrande:
Samo to nie jest takie proste. Wprowadzając majątek do spółki już go nie wyciągniesz bez dużego podatku.
To zupełnie co innego niż dysponowanie nieruchomością bezpośrednio.

Poza tym nawet na to jest jeszcze prostszy sposób: zakaz posiadania nieruchomości mieszkalnych przez osoby prawne i już system jest uszczelniony w zakresie, który podajesz.
Poza tym nawet na to jest jeszcze prostszy sposób: zakaz posiadania nieruchomości mieszkalnych przez osoby prawne


@LaurenceFass: Mhm, odważnie. Przekształcenie nieruchomości z mieszkalnej na niemieszkalną trwa tyle co złożenie podpisu pod formularzem.

Wprowadzając majątek do spółki już go nie wyciągniesz bez dużego podatku.


A po co fundusz ma cokolwiek wyciągać? Bo rozumiem boimy się mitycznych funduszy z 5000 mieszkań, a nie Janusza co sobie przez 50 lat pracy uciułał na 3
Mhm, odważnie. Przekształcenie nieruchomości z mieszkalnej na niemieszkalną trwa tyle co złożenie podpisu pod formularzem.


@PiccoloGrande:
Robiłeś to kiedyś? W spółdzielni albo w wspólnocie? Podpowiem, że potrzebna jest zgoda "ogółu". Inna kwestia, że przekształcając lokal w niemieszkalny jego wartość automatycznie spada.

A po co fundusz ma cokolwiek wyciągać? Bo rozumiem boimy się mitycznych funduszy z 5000 mieszkań, a nie Janusza co sobie przez 50 lat pracy uciułał na 3 kawalerki
Robiłeś to kiedyś?


@LaurenceFass: Tak.

W spółdzielni albo w wspólnocie?


@LaurenceFass: Nie. Taką zmianę zgłasza się do urzędu miasta.

Podpowiem, że potrzebna jest zgoda "ogółu".


@LaurenceFass: Nie jest. Mylisz sytuację w której ktoś chce otworzyć jakiś sklep spożywczy w mieszkaniu z sytuacją w której na papierze zmieniam przeznaczenie lokalu i nikt poza mną tego nie wie. To tak jak te budowane teraz kurniki po 25m2, które nie mają funkcji
Załóżmy, że mam 10 mieszkań. Zakładam 10 spółek z o. o., do każdej wrzucam po jednym mieszkaniu. Dziękuję dobranoc.


@PiccoloGrande: fundusze zagraniczne / sp. z o.o. /jdg itd. płacą od 1 mieszkania i już problem rozwiązany.
No to zmieniany funkcję lokalu na użytkową. 5 minut roboty.


@PiccoloGrande: no ale wtedy masz większy podatek teraz dla mieszkania to 1 zł a dla użytkowego z 28 zł. A jeżeli chodzi o dodatki to też to można jakoś uściślić potem bardziej.
no ale wtedy masz większy podatek teraz dla mieszkania to 1 zł a dla użytkowego z 28 zł


@acpiorundc: A jednocześnie przechodzę na korzystniejszy CIT 9%.

A jeżeli chodzi o dodatki to też to można jakoś uściślić potem bardziej.


@acpiorundc: Można. Komentarz do ustawy o CIT ma na ten moment jedynie 1600 stron drobnego druczku ( ͡° ͜ʖ ͡°)