Wpis z mikrobloga

prowadzę na ten moment JDG jako programista, czyli mam jedno PKD 62.01.Z. Czy mogę sobie dopisać PKD z zakresu druku i projektowania 3D do tej samej działalności?

pytanie też do osób które komercyjne drukują. jak rozpatrujecie się na kwestie reklamacji? mam na myśli że wiadomo ze druk 3D nie jest tak trwały jak coś zrobionego z wtryskarki czego nie wszyscy ludzie są świadomi. wiadomo że dużo odnośnie trwałości zależy od projektu ale wciąż. zdarzały wam się jakieś reklamacje bo komuś się coś połamało?

#jdg #druk3d
  • 7
@mapache możesz pkd jak chcesz dopisywać, to tylko statystyka.

co do reklamacji druku 3d - tak samo jakby to była reklamacja czegokolwiek innego - obojętnie czy wytworzonego na drukarce czy z wtryskarki. Sam musisz ocenić i kopać się z klientem. Zwłaszcza jeśli projekt byl jego i jego decyzja o rodzaju materiału i sposobie wykonanja (to tym bardziej jego problem. ty możesz sugerować co się da albo co ma sens, ale klient ma
@mapache ryczałt czy nie, to zależy od US i przepisów, i konkretnej działalności która w zasady ryczałtu się woisuje, albo nie... a nie trgo co w pkd sobie wpiszesz. możesz tam mieć dopisany jeszcze połów dorsza i wytwarzanie wagonów, nie istotne
@mapache: z opodatkowaniem to jest tak, że najlepiej do KISu wystąpić o indywidualną interpretację podatkową. Ew. poproś swojego księgowego/księgową o pomoc w tym temacie, bo może się okazać że inną stawką będą opodatkowane gotowe wydruki (działalność wytwórcza) a inną stawką pliki STL (jeśli chcesz je sprzedawać bez usługi wydruku) - bo to KIS interpretuje jako działalność usługową, a nie wytwórczą. Generalnie raczej tego na swój obecny ryczałt nie wciągniesz. Tutaj bardzo
a jak jest z opodatkowaniem? na ten moment korzystam z ryczałtu 12%. pod tym samym mogę realizować usługi druku i projektowania?


@mapache:

musisz sprawdzi, pod jakie opodatkowanie podlega druk i projektowanie. Druk napewno ma 2 stawki, w zaleznosci czy drukujesz na swoim materiale, czy na materiale powierzonym przez klienta. Jak nie jestes wstanie rozdzielic uslug na fakturze, to calosc faktury jest zawsze opodatkowywana najwyzszym podatkiem z wymienionych w usludze stawek..