Wpis z mikrobloga

Kilka dni temu, pisałem o problemach z wysyceniem linka 10gbit w kompie z Win10. Karta intel x520 połączona do bananapi bpi-r4 osiągała ok 3.6gbit, przekonany byłem że problem związany jest z windowsem i driverami do intela. Podobny test z poziomu Ubuntu kręcił wynik w okolicy 5gbitow. Finalnie okazało się że problem jest driverach ale pod openwrt na bananapi bpi-r4. Użycie switcha spowodowało magię, Windows ogarnia prawie 9gbit/s a Ubuntu w zasadzie zamyka licznik tj 9.47gbit/s.
Weryfikacja tego była trochę wymagająca, musiałem odpalić kolejne pudło, po drodze wyszedł jakiś dziwny problem, montaż karty eth powodował „zanik” jednej z kaci RAM…
Kolejna płyta już dość sprawnie a nawet ma port pcie x16

Do brzegu, wnioski są dwa:
- Windows ogarnia prędkości 10gbit
- karta dedykowana na pcie gen2 8x, działa z pełną prędkością Ethernetu w slocie 4x

#ciekawostki #komputery #siecikomputerowe #intel #openwrt #ubuntu #linux
Pan_Slon - Kilka dni temu, pisałem o problemach z wysyceniem linka 10gbit w kompie z ...
  • 15
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: Podejrzewam, że problem z ogarnianiem 10Gbit/s na BananaPi wynika ze słabego rozkładania przerwań na poszczególne rdzenie procesora? Poza tym mimo, że z Windowsa nie korzystam od lat to tak.. Windows ogarnia 10Gbit/s i nawet powiem więcej ogarnia też 40Gbit/s.
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik: np offload nie jest aktywny, drivery jeszcze w powijakach, trwają prace żeby r4 przygotować w pełni pod kernel 6.1 dzięki czemu wjedzie oficjalnie openwrt, wówczas ficzery mediateka 880 powinny zadziałać w pełni
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik: a który tam siedzi? TP-Link działa na oficjalnych rzeczach tj na sdk mediateka, a openwrt ma trochę inną filozofię, wygląda na to że dopasowują kernel do działania na mediateku i posiłkują się sdk. Wdrożenie tego idzie trochę powoli. Jednak idzie, mediatek podobno działa z developerem od OpenWRT który ciśnie temat komercyjnie, aktualnie idzie poratowanie kernela 6.1
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: Ten TP-Link pod OpenWRT zgłasza procesor MediaTek MT7621 - tak wiem to jest już stary układ ale moim zdaniem jest całkiem dobry pod względem wydajności - na testach spokojnie przerzuca 1Gbit/s w dwie strony wraz z NATem a umówmy się - dla 99,99% klientów jest to aż nad to. Całkiem dobrze radzi sobie QoS takim maksymalnie podstawowym.
  • Odpowiedz
  • 0
Ten TP-Link pod OpenWRT zgłasza procesor MediaTek MT7621


@brokenik: zapytałem dlatego, że starsze układy są dobrze oprogramowane pod OpenWRT, natomiast nowsze/najnowsze jeszcze nie, a ten filogic 880 to "wcale" ;) choć programowo ogarnia 1gbps a może i więcej ale z pewnością nie ogarnia pełnej "rurki" 10gb w tej chwili
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: Ja dużo routerów widziałem które mają porty SFP+ ale nie są w stanie tyle przepchać. Największym kuriozum jest Mikrotik CCR2004-1G-12S+2XS - który ma aż 12xSFP+ i 2xSFP28+ - ale nie jest w stanie przepchać więcej niż 16Gbit/s ruchu syntetycznego. Nie rozumiem po jakiego grzba Mikrotik tam wsadził 12xSFP+ skoro nawet te porty nie są podłączone do przełącznika a do jakiegoś debilnego port-extendera w efekcie nie możesz tego nawet zmostkować i
  • Odpowiedz