Wpis z mikrobloga

Czy cydr można refermentować w butelkach nie dodawajac cukru do butelek, tylko dolewając do butelki odpowiednią ilość soku z jablek, tego samego z którego powstał cydr?

Czyli np. 50 ml soku, 450 ml przefermentowanego cydru?

Wydaje mi się to logiczne, do butelki dodany zostanie cukier znajdujący się w soku więc drożdże wytworzą CO2 do nagazowania, ale nie znalazłem informacji na ten temat, więc czy coś mi umyka?
#cydr #piwowarstwo #winiarstwo
  • 9
@Sebeq92: to musiałby być bardzo słodki sok rzekłbym nawet ze taki ulepek, to wtedy nie trzeba dodawać cukru,
poza tym bez drożdży to raczej nie będzie fermentacji, sam ostatnio przerobiłem z 150kg jabłek tyle że nie na cydr tylko na calvadosa
@Sebeq92: W 100ml soku masz około 10g cukrów prostych, w tym też sacharoze. Oznacza to, że w 50ml masz około 5g. Możesz tak zrobić, nie ma to jednak sensu, bo jest trudniejsze niż dozowanie cukru i uzyskanie odpowiedniego nasycenia CO2. Łyżeczka cukru też nie zmieni smaku więc luz.

Eksperymentowanie z sokiem bez dobrej znajomości składu może spowodować większe ryzyko eksplozji.
@Sebeq92 da radę. Tylko żeby odmierzyć odpowiednia ilość soku i o odpowiedniej zawartości cukru. Musi być cholernie słodki ten cydr, bo do butelki 0,5 potrzebujesz ok łyżeczkę cukru. Wyobraź sobie rozpuścić łyżeczkę cukru w kieliszku wódki. Jakie to musi być słodkie...