Wpis z mikrobloga

@widofmaker: Wszystko zależy od polityki monetarnej FED w głównej mierze, a to raczej trudno przewidzieć bo niejednokrotnie oczekiwania nie pokrywały się z działaniami tej instytucji. Ja tam ekspertem nie jestem, To co sugeruje to intuicja xD, przeczytałem artykuł z linka, dzięki bardzo, który daje całkowicie inne spojrzenie na rynek, zwłaszcza dla ciułaczy mojego pokroju.
Ale nawet czytając komentarze pod spodem artykułu nie sposób się nie zgodzić z wieloma osobami, że nasze
@2xpapanalepiku: powiem ci tak. Jezeli nie logika to moze matematyka.

https://www.spglobal.com/spdji/en/research-insights/spiva/

Link powyzej pokazuje fundusze inwestycyjne aktywnie zarzadzane vs S&P 500 na przestrzeni 1-15 lat. Tak wiec ludzie ktorzy zajmuja sie tym zawodowo (managerzy funduszy inwestycyjnych) sa w stanie "pobic" S&P 500 jedynie w 7.81% przypadkow, nie uwzgledniajac nawet kosztow. Po uwzglednieniu kosztow jestesmy gdzies w granicach 1%. Po co wiec grac w gre w ktorej "zawodowcy" przegrywaja w 99%?

Zupelnie
@dzem_z_rzodkiewki: dom kupiony na 2.1%, a z racji tego iz dodatek mieszkaniowy w USN jest waloryzowany z uzyciem inflacji to jednak troche mi w kieszeni zostaje. Auto splacone jakies 8 lat temu, bedziem jezdzic dopoki silnik warczy i kola sie kreca.

Nie mieszkam w PL wiec w tym momencie zmieniaja sie troszke koszta zycia. Prawda jest taka ze zostalo mi jeszcze jakies 6.5 roku do emerytury wojskowej + renta wojskowa +