Wpis z mikrobloga

Udało mi się dostać kontrakt z zachodnim klientem, będę dostawał przelewy w EUR. Czy jakiś #programista15k #programista20k #programista25k #programista30k mógłby posłużyć radą, jaki jest najlepszy pipeline bankowy w takiej sytuacji. Nie prowadziłem nigdy działalności, tym bardziej nie wystawiałem faktur zagranicznym firmom. Zakładam pewnie konto walutowe w EUR, na nie będzie spływać wynagrodzenie, ale co dalej? Konto firmowe w PLN? Jak to ogarnąć, żeby to było korzystnie przeliczane? Będę wdzięczny za porady.

#ksiegowosc #podatki #pracait
  • 19
  • Odpowiedz
@lab_rat: konta firmowe pod waluty inne niż PLN zakładałem w Wise, podobną ofertę miał Revolut. Tyle że to było x lat temu i możliwe że nie jest to najbardziej optymalne rozwiązanie
  • Odpowiedz
@lab_rat: mam w mBank i tam trzeba ich mKantor używać, inaczej będzie słaby kurs, a jak masz mKantor to dzwonisz do nich że bank X ma znacznie lepszy kurs i mają Ci do niego wyrównać ;) Z walutowego kasa idzie przez mKantor na złotówkowe

Ale poszukaj na mikroblogu jak inni używają Cinkciarza bo chyba też idzie sporo na tym zarobić
  • Odpowiedz
@lab_rat: Jak vnie masz księgowości to polecam tutaj Infakt
A jesli chodzi o bank to proponuje mBank. Jak to jest zagraniczny klient i nie otrzymujesz VATu to teoretycznie(bo regulamin banku tego zabrania, ale przyjmuje tak GBP) możesz przyjmowac kase na prywatny rachunek w EUR, natomiast jeśli przyjmujesz VAT to musisz mieć rachunek firmowy w EUR. Jak w mbanku aktywujesz platforme walutową to rachunek w EUR jest za darmo. Musisz nastepnie
  • Odpowiedz
@lab_rat: Polecam kombinację infakt z dobrą księgową + konto w ing + przewalutowania w walutomat.pl

Przelewy z ing do walutomatu idą w kilka minut, a całkowity koszt wymiany jest bardziej atrakcyjny niż dla bankowości prywatnej w ing. Koszt prowadzenia konta firmowego 0zł, konto walutowe prywatne 0zł.
  • Odpowiedz
@lab_rat: A nie musisz mieć tego konta firmowego od razu w tej walucie w której przyjmujesz hajs? Bo to jakaś ewidencja jest. Chyba nie możesz przelewu przyjać na prywatny rachunek
  • Odpowiedz
A nie musisz mieć tego konta firmowego od razu w tej walucie w której przyjmujesz hajs?


@Sz23_: to zalezy skad idzie przelew. Jak z zagranicy to nie musisz. Jak z PL to musisz, bo inaczej go nie bedzie na białej liście. Mi przelewy w euro robi polska spółka córka.
  • Odpowiedz
@zibizz1: Przykład z życia. Wczoraj o 12:30 sprzedałem EUR za 4.334. To jest już kwota którą dostałem na konto.
W momencie transakcji stooq pokazywał kurs około 4.344. Z tego wynika że sprzedałem euro po kwocie oddalonej od kursu rynkowego o dokładnie grosza. Czasami jest to nieznacznie więcej, czasami nieznacznie mniej. Walutomat działa jak giełda, czasami gdy szarpie kursem to mozesz sprzedać euro po lepszym kursie niż oficjalny, ale to bardzo
  • Odpowiedz
To samo mozna miec w banku, nie trzeba przelewac na zewnątrz tam robic transakcje i powrót, szkoda czasu. Gdyby było z 0.5gr od kursu średniego to miałoby sens

5 minut temu mi się sprzedało EUR po 4.32, teraz jest:
Kupno 4,3368 EUR/PLN
Sprzedaż 4,3183 EUR/PLN

Ja
  • Odpowiedz
@lab_rat: ja mam konto firmowe w mbanku, w ramach tego mam konta w złotówkach, USD w których zarabiam teraz i GBP w których zarabiałem w przeszłości. Konto walutowe niby jest płatne, ale ja pisałem na czacie z wnioskiem o zniesienie tej opłaty i mam za darmo.

Kantor mBanku jest zajebisty, tylko znowu musisz się odezwać na czacie, żeby dostać lepsze warunki - mówisz, że będziesz miał 5x tyle co faktycznie
  • Odpowiedz
@lab_rat: Ja przyjmuje hajs w alior kantorze. Potem robie przelew na firmowe (po przewalutowaniu) w aliorze. Po oplaceniu wszystkiego -> na prywatne.
Jestem zadowolony z tej konfiguracji. Alior Kantor ma bardzo spoko kursy w EUR.

Minus aliora - nie maja karty wielowalutowej na koncie firmowym.. wiec mam 3 konto, prywatne, gdzie trzymam hajs na wyjazdach. Ta informacja moze Ci sie przydac, jak bedziesz jezdzil do klienta. ( ͡° ͜
  • Odpowiedz