Wpis z mikrobloga

Kofnederci i ich zwolennicy mówią - nie dajmy Ukraincom socjalu jak Polakom , trzeba było ich trzymac w obozach.
Czy to lepsze i tańsze rozwiazanie?
Sprawdźmy - w Polsce o azyl w 2021 roku wystąpiło około 7 tys ludzi (plus troche zostało z lat ubiegłych). Tymczasem koszt utrzymania uchodzców w 2021 wyniosł 100 milionów. klik
Zaokraglimy teraz liczby.
Załóżmy 100 tys ludzi to 1 miliard kosztów.
Ukrainców w szczycie było 2 miliardy to daje 20 miliardów rocznie gdyby traktowąc ich jako zwykłych uchodzców.
Tak naprawde to może i wiecej, bo te obozy trzeba byłoby dopiero budowac i zatrudniac ludzi.
Do tego w czasie gdy wnioski są rozpatrywane nie mogliby oni pracowac a tym samym skuteczniej asymilowac sie w Polsce no i wydawać własnej kasy.
Mało tego - po otrzymaniu statusu uchodzcy ... i tak dostaliby prawa do 800 plus i innych wypłat.
Do tego teraz częśc Ukrainców dopłaca do zakwaterowania, bo w tamtym roku zmieniono przepisy. Starajacy sie o azyl nie dopłacają.

Przecięz po to m.innymi uchwalono spec ustawe o pomocy uchodzcom z Ukrainy, bo robienie tego w starym systemie byłoby bardziej kosztowne.

#ukraina #
  • 11
@szurszur ok ale ile powinniśmy utrzymywać ten stan rzeczy? Rok, dwa czy 10 lat? Dla mnie jak ktoś nie potrafi się odnaleźć w przeciągu dwóch lat jest skrajnie nieprzydatny dla społeczeństwa oraz gospodarki.
@drivent: Jaki stan rzeczy? Jak ktos dostaje prawo pobytu to dostaje prawo do polskiego socjalu. A dopóki jest uchodzcą i nie ma prawa stalego pobytu trzeba go utrzymywac (w starym systemie) lub czesciowo utryzmywac w obecnym tyczacym Ukrainców. To reguluje szereg traktatów jakie Polska ratyfikowała.
Można zrobić jak w biednych krajach spoza naszego kregu kulturowego, że uchodzców sie wpuszcza i daje teren żeby sobie ulepili lepianki i niech sobie radzą. Ale
@szurszur ok, zgadzam się, ma to jak najbardziej sens. Tylko dlaczego mamy takie populistyczne #!$%@? w rządzie, które twierdzą że musimy przyjrzeć się wydatka państwa bo bardzo prawdopodobnie, że nie ma wolnych środków finansowych, a lekką ręka przeznaczaja ponad 6mld na Ukraińcow? Już pominę, że jesteśmy wyjątkiem na skalę światową gdzie włączyliśmy tyle dodatkowych ludzi do naszego systemu, który i tak był już dziurawy i kulawy.

Dlaczego jako obywatel tego państwa znowu
@drivent: Przecięz pomoc uchwalona 2 lata temu jest przedłuzona na kilka miesiecy, a obecnie rzadzacy zapowiadaja już ciecia. Chca to lepiej przygotować.
Aczkolwiek przecinwicy z ktorych wielu chce całkowitego wstrzymania nigdy nie beda zadowoleni, bo to nie nastapi.
@szurszur życie w Polsce nauczyło mnie, żeby nie ufać politykom którzy pierdzą w te stołki już kolejna dekadę.

Nie wiem, dla mnie to pozostanie chore. Zero jakiegokolwiek dialogu społecznego, brak jakiejkolwiek krytyki nie licząc konfederacji, brak jakiejkolwiek informacji przed faktem dokonanym, po prostu poddajemy to pod głosowanie i #!$%@?.
@drivent: Ale czego oczekujesz? Że Polska przestanie wypełniac przepisy unijne itp? To wtedy UE moze powiedziec - no dobra to my wracamy do zasady, ze uchodzców przyjmuje pierwszy bezpieczny kraj obok tego z wojną. Przecież tu UE poszła nam na reke wpuszczaja Ukrainców, bo wg konwencji Dublinskiej to mielibysmy przyjmowac my, Słowacy, Rumuni i Węgrzy. No ale wiekszosc wbiłą do nas. Wtedy państwa zachodnie odsyłałyby do nas starych i chorych Ukrainców
@szurszur szczerze to ja już chyba dawno straciłem jakiekolwiek oczekiwania ale nie będę Cię tutaj zasmucal.

A przepisy unijne mówią, że jesteśmy zobowiązani do zrownania uchodźców pod kątem wszystkich aktualnie dostępnych świadczeń socjalnych oraz pełnego i bezpłatnego dostępu do opieki medycznej(za którą place chore pieniądze i ona zwyczajnie #!$%@? nie działa)? Serio pytam bo nie wiem.
@szurszur widzisz, my musimy się dostosować do przepisów, które są bardzo restrykcyjne, a chociażby konkurencyjny kapitał ukraiński jest z tego zwolniony.

Jak ludzie w tym kraju mają się czuć traktowani sprawiedliwie? Potem masz wylew agresji słownej w każdym zakątku internetu, akcja tworzy reakcje.