Wpis z mikrobloga

Nie wiem, jak Państwo ale ja zauważam pewne zjawisko związane z tym, że dzisiejsze 6, 7, 8-latki po prostu nie czytają. Czytać, jakoś tam oczywiście umieją i wiele innych rzeczy nawet lepiej niż my, ale książka nie jest dla nich żadną atrakcją. Wiadomo, pewnie ze względu na to, iż świat i rozmaite urządzenia oferują tak wiele atrakcji, że trudno im się jest skupić. Gdzie te czasy, gdy program telewizyjny w dni powszednie był nadawany dopiero od godziny 17.00-18.00, więc jedyną rozrywką było albo podwórko i piłka, albo jak pogoda nie dopisywała czytanie Winettou, czy przygód Tomka.
Ale nie o tym, przejdźmy do podstaw. Czy cała ta cyfryzacja nie jest jednak ślepą uliczką? Polska wydała miliard na laptopy, a taka na przykład Szwecja wstrzymała narodową strategię cyfrowej edukacji. I decyzję podjęto po wsłuchaniu się w krytykę ze strony pediatrów. Władze zdecydowały o powrocie do drukowanych podręczników i co najważniejsze o powrocie do egzaminów z użyciem ołówka i papieru.
Czy Szwecja cofa się do XIX wieku? Ciekawe, jakie jest Wasze zdanie na ten temat.
P.S. Przy okazji zapraszam na najnowszą produkcję na kanale jutubowym, film poświęcony prawdziwej historii Krystyny Skarbek. Podobno ulubionej agentce Churchilla, podobno polskiej bohaterce, podobno zamordowanej przez kochanka.
W materiale unikatowe dokumenty z londyńskich archiwów wynalezione przez polonijnego badacza historii Tomasza Muskusa.

#przemyslenia #szkolastandard #gimbynieznajo #nostalgia #ksiazki #czytajzwykopem #nauka #gruparatowaniapoziomu
Historia_Podcast - Nie wiem, jak Państwo ale ja zauważam pewne zjawisko związane z ty...

źródło: 58cb649182e02967a01d09d8d548ba7059024a99a5b088d1a5ad2560471dfef8_max

Pobierz
  • 6
@Historia_Podcast: co do pierwszej części się zgadzam, choć też ciężko mi ocenić, chyba będziemy mogli to dokładniej określić, kiedy te dzieciaki dorosną, ale nie wiem.
Inną sprawą są podręczniki-drukowane są cholernie drogie i zużywają się. W wersji elektronicznej jest łatwiej, dzieciak pokorzysta, zwraca laptopa na koniec roku i elo. W ubogich rodzinach dzieciaki nie zawsze mają dostęp do laptopa, woęc może to dla nich też miła odmiana
@Historia_Podcast: zmiany w edukacji w Szwecji to wynik dojscia koalicji partii prawicowych do wladzy.

A dzieci, jak i dorosli, mniej obecnie czytaja, gdyz zwiekszyla sie ilosc latwo/tanio dostepnych rozrywek. W tym platformy vod, youtube, tik-tok, gry komputerowe/konsolowe i mobilne.
@Historia_Podcast: tylko pytanie - co dać dziecku do czytania? I drugie pytanie - co zrobić, by dziecko nie zraziło się do czytania?

W sobotę byłem w kinie na filmie Chłopi. Film mi przypomniał, że Reymonta dzieło było ciekawe. A ja jako leń zrażony do lektur szkolnych wolałem czytać streszczenia. Chyba ten "syndrom szkolnej lektury" zniechęca, przynajmniej mnie. Ktoś mnie zmusza, więc czuję odrazę
@SuperStefan: są listy polecanych książek dla różnych grup wiekowych, przygotowanie np. przez fundację "cała Polska czyta dzieciom". Można samemu też zainteresować się książkami dostępnymi na rynku, zastanowić się co będzie ciekawe i wartościowe, albo dać dziecku książki które się samemu lubiło