Wpis z mikrobloga

Nie wiem czy słyszeliście o sytuacji z pocztą w UK i skandalem związanym z oprogramowaniem, gdzie prawie 1000 osób zostało skazanych niesłusznie przez bugi w systemie? Największy strach w życiu to to że mój kod kiedyś będzie w takim raporcie... Poniżej krótki opis skandalu i próbka kodu z raportu o tym oprogramowaniu:

"Skandal Horizon Post Office obejmuje niesłuszne skazanie ponad 900 kierowników oddziałów pocztowych z powodu błędów w systemie komputerowym Horizon opracowanym przez Fujitsu. System ten, wdrożony w 1999 roku, doprowadził do niewyjaśnionych strat finansowych menedżerów, skutkując fałszywymi oskarżeniami o kradzieże i oszustwa. Skandal dotknął ponad 2000 osób i miał poważne konsekwencje, takie jak samobójstwa i zniszczone życia. Komisja parlamentarna prowadzi dochodzenie, a policja bada zarzuty związane z wadliwym dochodzeniem w przeszłości. Niedawny telewizyjny film dokumentalny wywołał oburzenie opinii publicznej, co doprowadziło do tego, że premier Rishi Sunak zobowiązał się do wprowadzenia bezprecedensowych przepisów mających na celu zadośćuczynienie ofiarom i unieważnienie wyroków skazujących. Rząd planuje przeznaczyć 1 miliard funtów na odszkodowania, z czego już prawie 150 milionów funtów wypłacono ofiarom. Nacisk kładziony jest na identyfikację osób odpowiedzialnych za skandal, z wezwaniami do odpowiedzialności i potencjalnymi działaniami prawnymi przeciwko zaangażowanym osobom i organizacjom."

#programowanie #programista15k #programista25k #webdev #uk
Varin - Nie wiem czy słyszeliście o sytuacji z pocztą w UK i skandalem związanym z op...

źródło: Screenshot 2024-02-05 213036

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@Varin: Oficjalnie ogłaszam to najbardziej #!$%@? kawałkiem kodu, który w życiu widziałem. A widziałem wiele. Jednocześnie, jest to wspaniały przykład, że pieprzenie w stylu "skoro jest głupie, ale działa, to znaczy że nie jest głupie" jest bez sensu. Masz może linka do całego raportu?

A tak poza tym, tak się kończy pisanie na wykopie, że matematyka nie jest potrzebna.
  • Odpowiedz
  • 20
Oficjalnie ogłaszam to najbardziej #!$%@? kawałkiem kodu, który w życiu widziałem.


@groman43: Działać działa heh :) Spekulacje wsrod srodowiska sa takie ze byly to dawne czasy, gdzie jeszcze placono za "kloc" czyli 1000 linijek kodu. Potem wlasnie przez takie i tym podobne rzeczy, rozciaganie kodu, nikt już nie płacił za linijke bo był to zawsze #!$%@? pomysł.

zawsze kilka groszy więcej niż jakbyś napisał:

d = -d
A cały raport tu:
  • Odpowiedz
Spekulacje wsrod srodowiska sa takie ze byly to dawne czasy, gdzie jeszcze placono za "kloc" czyli 1000 linijek kodu.


@Varin: Ja pieprzę, ale januszerka, I głupota. Zawsze dostajesz to co mierzysz. Jak mierzysz liczbę linijek kodu, to dostaniesz w #!$%@? kodu. Jak mierzysz liczbę komentarzy, to dostaniesz w #!$%@? bezsensownych komentarzy. I tak dalej.
  • Odpowiedz
  • 98
@Varin: dostałem kiedyś kod w którym była funkcja do sprawdzania czy liczba jest ujemna. Zamieniała liczbę na stringa i sprawdzała, czy pierwszy znak to '-'. Kurtyna.
  • Odpowiedz
@Varin: dziwne, że jak pojawiają się newsy, które mówią o uregulowaniu AI, które ma nawet większą szansę, że coś takiego spowoduje (bo kreatywność ludzi, którzy ją pchają gdzie się da nie ma granic) to ludzie lamentują, że to 1984 jak u Orwella
  • Odpowiedz
A tak poza tym, tak się kończy pisanie na wykopie, że matematyka nie jest potrzebna.


@groman43: bo nie jest, tylko nikt nie zakłada, że pod myślą kryje się nieznajomość najbardziej podstawowych jej elementów. Czy znajomość matematyki na poziomie licealnym (o taki, można domniemać, zwykle chodzi) jest przydatna - jak najbardziej. Czy są projekty, działy i role, w których bywa niezbędna? Oczywiście. Natomiast znajomość podstawowej logiki podpowiada, że prosta, prawidłowa odpowiedź na
  • Odpowiedz
  • 1
@groman43 możesz wyjaśnić czemu to zły kod? oczywiście rozumiem że to rozciąganie kodu na siłę ale tak “matematycznie” to nie widzę tu błędu, gorzej z zakresem pamięci chociażby
  • Odpowiedz
@enzomatrix: @allX kod działa poprawnie (tzn robi to co miał robić w zmierzeniu) , tylko że jeśli ktoś zamiast pomnożyć liczbę przez -1 tworzy takiego potworka, to to dość mocno sugeruje ze nie ma za bardzo pojęcia co robi.
W tym wypadku to po prostu taki papierek lakmusowy
  • Odpowiedz
@allX to jest zły kod, ponieważ jest totalnie nieintuicyjny. Albo autor celowo napisał takiego potworka, ponieważ miał płacone od linijki kodu, albo miał problemy z podstawowym logicznym myśleniem.
  • Odpowiedz
bo nie jest


@Wap30: Czytam te bzdury nie wierzę, a później wychodzą takie kwiatki. Lepszy kod będzie pisany zawsze przez kogoś, kto dobrze ogarnia matematykę, co przekłada się również na mocne, logiczne myślenie w porównaniu z jakimś dyletantem. Wiadomo, na studiach uczą matematyki, tylko po to żeby #!$%@?ć ludzi.
  • Odpowiedz
@Marmite: Poza całkowitym nieogarnięciem tematu przez programistę istnieje przypadek, w którym kod się wysypie - przy bardzo dużych liczbach pomnożenie przez 2 przekręci wartość na liczbę ujemną, co przy odejmowaniu da nieprawidłowy wynik.
Tutaj film o podobnym bugu:
namrab - @Marmite: Poza całkowitym nieogarnięciem tematu przez programistę istnieje p...
  • Odpowiedz
Lepszy kod będzie pisany zawsze przez kogoś, kto dobrze ogarnia matematykę


Nie ma żadnego powodu żeby tak sądzić, znam programistów po matematyce i to są dwie osobne umiejętności. Najważniejsza umiejętność związana z matematyką to w programowaniu modelowanie abstrakcji, którego w szkole i na studiach i tak nie uczą, więc matematyka z którą ma się styczność w ramach toku edukacji w zasadzie nie ma znaczenia.

co przekłada się również na mocne, logiczne myślenie
  • Odpowiedz
Czytam te bzdury nie wierzę, a później wychodzą takie kwiatki. Lepszy kod będzie pisany zawsze przez kogoś, kto dobrze ogarnia matematykę


@muchatse: mam wrażenie, że nie czytaleś nawet tamtego komentarza od @Wap30
Wytłumacz, w jaki sposób znajomość teorii ciał skończonych, Galois czy topologii miałoby wpłynąć na lepsze pisanie kodu? Co innego implementowanie jakieś algorytmu na podstawie pracy naukowej np. przetwarzanie dźwięku, ale pewnie 95% pracy developera nic takiego nie ma miejsca.
  • Odpowiedz
@NieBendePrasowac: chodzi o to, że ktoś kto dobrze ogarnia matematykę, lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów natury programistycznej, niż jakiś noob, co przyszedł z jakiejś branży typu kierowca tira i takie są fakty. Nie chodzi o samą wiedzę ale umysł, który patrzy na problem, który ma rozwiązać. Kto będzie lepszy w ortografii, jakiś przeciętny koleś, dyslektyk, czy humanista po studiach związanych z tym obszarem?

Wytłumacz, w jaki sposób znajomość teorii ciał
  • Odpowiedz