Wpis z mikrobloga

mój tato wybiera się w góry, amatorsko, ale ma jakieś tam swoje sprzęty - raki, kask, ubiór, no ale mówi, że nie ma systemów przeciwlawinowych. Co możecie polecić, żeby jego 1 wyprawka nie była tą ostatnią? Są jakieś aplikacje umożliwiające szybkie przekazanie swojej lokalizacji w razie zagrożenia? Jak to wygląda?

#gory #tatry #bieszczady #sudety #wspinaczka
  • 9
  • 0
@jalop: nie wiem czy zna czy nie, w kazdym razie mowil ze na razie nie bedzie wydawac kilka tysiecy na plecaki przeciwlawione wiec szukam jakiejs dla niego alternatywy
@ev1dence: appka jak Cię lawina porwie to nie wiem czy to jest najlepszy system autoratownictwa...
zakładając że będzie przytomny i że nie będzie w szoku i całą resztę zmiennych na czele z zasięgiem to może po prostu zadzwonić i powiedzieć że porwała go lawina i podać lokalizację z pierwszej lepszej apki co podaje współrzędne gps
albo Ratunek czy tam Na Ratunek - wysyła lokalizację gps do służb smsem
ale to wszystko
  • 0
@kabzior: mówiąc aplikacja nie miałem na myśli jedynie aplikacji na telefon, tylko jakiegoś medium, nie wiem gps czy inne urządzenie/sprzęt zewnętrzny, który wyśle sam powiadomienie do służb w przypadku lawiny, gdyby on nie był w stanie

nie za bardzo się orientuję w sprzęcie dlatego pytam, bo czasami widzę pod różnymi znaleziskami, że 'a wystarczyło wydać jakieś drobne pieniądze i uratować sobie życie'
@ev1dence myślę że najtańsze a jednocześnie najbardziej skuteczne będzie pójść codziennie rano do dyżurki gopr/topr i się skonsultować i mówię to całkowicie serio
@ev1dence lawinowe abc można wypożyczyć. Bez kursu nikogo nim nie uratuje, ale sam w jakimś stopniu swoje bezpieczeństwo zwiększy. Choć żeby to działało tak jak powinno, to należy być w zespole w którym pozostał członkowie również posiadają abc i potrafią się nim posługiwać.
Plecak też nie daje gwarancji, bo można zginąć lecąc z lawiną, rozbijając się i drzewa czy kamienie.
Podstawą jest uczenie się gdzie wyzwolenie lawiny jest możliwe i co ma
@ev1dence: na lawiny nie ma obecnie lepszego sprzętu niż plecak lawinowy, tak jak Ci już wyżej napisali, nie daje on 100% pewności, że przeżyjesz, bo możesz go nie odpalić lub możesz się o coś rozbić lub mimo wszystko zostać wciągniętym, np. przez czekan, który w lawinie działa jak kotwica, ale jednak dzięki takiemu plecakowi większość osób wychodzi z lawiny bez szwanku. Potem powiedziałbym, że warto mieć detektor lawinowy, ale jak idziesz