Wpis z mikrobloga

No to się #!$%@? #podatki #prawo
I nie bardzo wiem co teraz z tym zrobić. Prowadzę sobie działaność gospodarczą, od lutego 2022 jako czynny VATowiec. Przy rejestracji wybrałem metodę kasowa i rozliczałem sobie ten VAT jak trzeba co miesiąc.
Tylko nie ogarnąłem że po 12miesiacach powinienem był przejść na rozliczanie kwartalne, więc nie złożyłem aktualizacji vat-r i wysyłałem jpkv7m cały czas, do teraz.

I teraz pytanie jak się z tego wykaraskać? Miał ktoś podobną akcję? #kiciochpyta #prawopodatkowe #b2b

Albo gdzie się zgłosić żeby dowiedzieć się co teraz
  • 15
@bqbqPL dziwne że US jeszcze do tego nie doszedł. To dość częsty przypadek ale zwykle po kwartale orientują się, że coś jest nie tak. Proszą o poprawienie deklaracji na rozliczenie miesięczne. Jeszcze nie spotkałam się z przypadkiem aby naliczyli komuś za to mandat. Odsetek również mieć nie będziesz bo teoretycznie płaciłeś w terminie. Najlepiej skontaktować się ze swoim urzędem bo każdy inaczej podchodzi do aktualizacji VAT-R
via Android
  • 0
@Gr0szka No ja sam też jestem zdziwiony że jeszcze nie zostałem dojechany w temacie. Nadal jestem czynnym płatnikiem VAT, w weryfikatorze wszystko wygląda OK.
Skonsultuje się z doradcą podatkowym, potem z KIS, potem z US. I gdzieś w międzyczasie będę to prostował i pewnie składał wszystkie papiuren które trzeba poprawić albo których nie złożyłem.

No patrząc na to co mi wychodzi w eUS to mam nawet kilka stówek nadpłaty, pytanie tylko jaki
@bqbqPL darowałabym sobie kontakt z doradcą bo powie Ci to samo. Więcej dowiesz się od babeczki pracującej w danym urzędzie bo pokieruje Cię co masz zrobić zgodnie z ich wytycznymi. Zapytaj czy masz złożyć czynny żal w związku z tym. Ustal czy masz aktualizować VAT-R i przygotuj deklaracje w trybie miesięcznym (nie jako korekty - tak przynajmniej chciało większość urzędów). Może być też tak, że przy rejestracji nie zaznaczyli, że jesteś na
  • 0
Tylko to mi nie daje spokoju, bo jeszcze do KAS/KIS zadzwonieł na ta infolinię i tam powiedzieli mi jeszcze inaczej :)
- nie aktualizować VAT-R, ale z litery prawa art.99 powinienem był rozliczać się kwartalnie, więc korekty trzeba złożyć

@Gr0szka @Oskariat Pięknie jest, zaraz jeszcze o interpretację indywidualną będę musiał wystąpić żeby być świętym xD
@bqbqPL KIS powiedział Ci tak jak być powinno. Bardzo dziwne podejście US bo w sumie niezgodne z ustawą VAT. Rozmawiałeś tylko z jedną osobą z tego urzędu? Może trafiłeś na kogoś, kto jeszcze nie zdążył wypić kawy :D
via Android
  • 0
@Gr0szka Najpierw gadałem z babka, która dała mi formularze i powiedziała że jak chce to teraz mogę wypełnić i zmienić na okres kwartalny od tego kwartału.
Dla pewności kazała mi też pogadać z jakimś innym gościem u nich. Powiedział mi to samo że wszystko git, nic nie muszę zmieniać. I że w systemie mam odznaczone że metoda kasowa.

KIS powiedział że to co mam do zrobienia to wysłać tylko korekty JPK i
@bqbqPL przestrzeganie prawa podatkowego egzekwują osoby, które tego prawa nie znają () rady tutaj i na KIS dostałeś dobre (w zasadzie takie same). Możesz ewentualnie poprosić w urzędzie o rozmowę z kimś bardziej kompetentnym bo nie twoja rola jest ich doszkalać