Wpis z mikrobloga

Czy znajdę gdzieś online mapę, na której będą zaznaczone obszary stanowisk archeologicznych?

Urząd gminy #!$%@?ł się, że tam gdzie chce kopać pod kanalizację to działka na której będą prowadzone prace jest częściowo zlokalizowana w obrębie stanowiska archeologicznego. WUOZ to potwierdził w swojej opinii i podał nawet numer stanowiska i oczywiście pierdyliard zobowiązań co ja teraz mam robić.

I teraz z ciekawości chcę zobaczyć jako to faktycznie wygląda. I jedyne co znalazłem to na stronie https://mapy.zabytek.gov.pl/nid/ że faktycznie istnieje w okolicy stanowisko archeologiczne o takim numerze jaki mi podali ale jak patrzę na mapę to od miejsca gdzie będą prace ziemne do ikonki na mapie jest 100 metrów.

I się zastanawiam z jakiej paki mnie teraz po urzędach chcą ciągać, czy to stanowisko jest takie rozległe czy na tej mapie jest niedokładnie zaznaczone. Okolica to zagospodarowana wieś, kilkanaście domów jednorodzinnych, pomiędzy nimi puste zarośnięte działki i między nimi polne drogi. W życiu nie było tam nigdzie wykopalisk a według mapy wpis o stanowisku pochodzi z 1985 roku....

#budujzwykopem #archeologia #zabytki #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
  • 5
@Catmmando: Z wyznaczaniem tych stanowisk to jest jedna wielka gangsterka. Znajomy się z tym borykał jak chciał uzyskać pozwolenie na dobudowanie jakiejś pierdoły koło istniejącego domu. Ku swojemu zdziwieniu dowiedział się, że ma na działce stanowisko archeologiczne. Co ciekawe, dziesięć lat wcześniej jak budował dom, niczego takiego nie było.
@Catmmando: Mapa do której linkujesz jest niedokładna, to tylko punkt, a stanowisko może być punktem, ale może też być obszarem o sporym zasięgu. Innej mapy online nie znajdziesz.
Idziesz do właściwego WKZ i prosisz o wgląd w kartę stanowiska, powinna być na niej mapa z zasięgiem.
Każde stanowisko które jest oznaczone ma swoją kartę, i w tym 1985 na pewno jakieś tam badania były (nie muszą być wykopaliska, może tylko powierzchniówka)
@WrocilemAleZInnymLoginem Nie no, przecież na takim kwadracie AZP to potrafi być i po kilkaset stanowisk. I wątpie, że jest kwadrat na którym nie ma żadnego stanowiska. Kwadrat jest duży, nie ma tu znaczenia. Przyjmuje się w praktyce, że obszar ochrony to stanowisko i 150m od granicy stanowiska. Ale nie jest to pisane, różni urzędnicy różnie to interpretują. Ja jestem zdania, że warto kierować się tym co odkryto na danym stanowisku. Bo przecież