Wpis z mikrobloga

Pytanie dla bardziej ogarniętych w temacie, jak to jest z tym XTB, bo czytałem w sieci w tym na wykopie różne opinie co do tego kto jest rzeczywistym właścicielem nabywanych tam akcji, wg tabeli opłat dostępnej https://www.xtb.com/pl/akcje i dokumentu znalezionego tutaj:
https://jakoszczedzacpieniadze.pl/wp-content/uploads/2022/03/Bezpieczenstwo-srodkow-w-XTB.pdf
kupując akcje na xtb, kupuje je xtb w swoim imieniu i przechowuje na rachunku zbiorczym (omnibus account), więc z tego co rozumiem faktycznym właścicielem akcji kupionych przez tę platformę jest xtb, a klient widzi że to jego papiery tylko w systemie xtb, tak to rzeczywiście wygląda?

Czy takie rachunki zbiorcze to jest standardowa praktyka? W takim np. bossa również nie masz rachunku prowadzonego w swoim imieniu tylko zbiorczy?
Bo taka hipotetyczna sytuacja xtb zwija się jak jakiś czas temu ftx, załóżmy że znikają wszystkie dane, to klienci tracą swoje akcje, bo wszystko znajduje się na rachunku zbiorczym, a tytuł własności akcji może wtedy potwierdzić wyłącznie xtb.

#xtb #gielda #finanse #inwestycje
  • 15
@voot: Jest to powszechna praktyka. zarówno w XTB jak i BOSSA kupujesz ty akcje, są one przechowywane w KDPW które rozróżnia do kogo należą jakie akcje. Akcje te w przypadku upadku brokera nie są częścią masy upadłościowej i dalej należą do ciebie. Inwestomat.eu miał o tym wpis na blogu.
via Wykop
  • 0
@Wookie2020: dzięki, to przeszukam sobie inwestomat. Chcę się trochę pobawić na niewielkich kwotach wrzucając 2-3k PLN/mc i przeglądając oferty różnych domów maklerskich i brokerów zostały mi właśnie xtb i bossa, więc chcę któryś odrzucić. Chciałbym pobawić się w akcje dywidendowe, polskie, europejskie i usa.
@voot:
Tylko akcje ułamkowe należą do brokera. Dlatego trzeba pamiętać żeby nie kupować ułamkowych. Zwracam uwagę że standardowo xtb proponuje kupowanie ułamka.
Akcje całościowe należą do właściciela akcji i teoretyczny upadek xtb nie jest problemem.
@zaq22: a co jeżeli kupimy 2 akcje ułamkowe równe 0.5 i 0.5, wtedy rozumiem dodajemy te dwie akcje do siebie i mamy 1 pełną. Czy jest inaczej?
@voot: @zaq22 @Wookie2020 Panowie s jesteście w stanie przedstawić jakiś oficjalny dowód np deklarację na stronie xtb że te akcje są przypisane do kupującego tak jak w normalnych domach maklerskich typu bossa? Bo co prawda nie jestem na bieżąco ale wiem że jescze jakiś czas temu te akcje były zbiorczo przechowywane przez xtb i zasadniczo to nie był ten sam poziom bezpieczeństwa co w domach maklerskich
@jmp_eax: Napisałem też do xtb i odpowiedzili mi że akcje dają prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu więc są w kdpw. Także to rzeczywiście jest ten poziom bezpieczeństwa co w normalnym dm
via Wykop
  • 0
@DeoLawson: wczoraj w nocy (albo może to było już dzisiaj :D) z polecenia @Wookie2020 znalazłem na inwestomacie takie artykuły:
https://inwestomat.eu/gdzie-przechowywane-sa-papiery-wartosciowe/
https://inwestomat.eu/co-sie-dzieje-z-papierami-wartosciowymi-gdy-upada-dom-maklerski/

Czytałem to późno w nocy, więc mogłem coś źle zrozumieć (dzisiaj sobie jeszcze do tych artykułów wrócę), ale z tego co wyczytałem, to XTB musi przypisywać akcje do kupującego, obowiązuje ich do tego prawo.
Należy też pamiętać, że taki maklerski fundusz gwarancyjny gdy upada broker/makler to 22 000 euro. Jak bank upada to bodajże 100 000 euro
via Wykop
  • 1
@jmp_eax: ale warto dodać że dotyczy to jedynie środków pieniężnych zdeponowanych na rachunku, a nie papierów. Jednak na rachunkach maklerskich/brokerskich raczej nie przetrzymuje się większej ilości kasy, no chyba że na czas jakichś większych zmian w portfelu
@voot: broker to jedno, ale wszyscy brokerzy przechowują akcje w jakimś DTC (Depository Trust Company), które może upaść i wtedy nie jest tak różowo.

Jest darmowy eBook i film dokumentalny na temat napisany przez byłego menadżera funduszu hedgingowego, który wyemigrował specjalnie do Szwecji, żeby mieć nienaruszalne prawa własności, ale i tam system został uspójniony z europejskim: https://thegreattaking.com/ .

Nie wiem, na ile to teoria wymagająca „aluminiowej czapeczki”, a na ile realny
gysnde - @voot: broker to jedno, ale wszyscy brokerzy przechowują akcje w jakimś DTC ...
@voot: Prawda...chodzi o żywą gotówkę...choć odnośnie XTB to teraz trzymając kase u nich, pieniądze są oprocentowane więc ludzie mogą tam chętniej trzymać kase. A często trzeba trzymać kase jako zabezpieczenie gdyby w kasynie nie szło w twoją stronę :)
@gysnde: W polsce papiery trzyma Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych który jest włanością po równo Skarb Państwa, Giełda Papierów Wartościowych SA oraz NBP więc jest to spółka która nie pada z dni na dzień.
@voot to trochę podobnie jak z pieniędzmi w banku. Otóż wszystkie pieniądze które posiadasz na koncie w banku nie są wcale twoimi pieniędzmi - to są pieniądze banku - jako klient posiadasz tylko zapis roszczenia względem banku, a bank tymi pieniędzmi operuje m.in. Udzielając kredytów. Podobnie jest z XTB - posiadasz zapis roszczenia o dane papiery wartościowe względem XTB. Mimo to mając akcje w XTB nadal można korzystać z praw akcjonariusza -