Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Niedługo strzeli mi 20 lat komercyjnego doświadczenia w IT i mam kilka przemyśleń które mogą się przydać ludziom przestraszonym obecną sytuacją na rynku pracy:

- W całej tej zabawie pisanie kodu jest najprostszą i w sumie najbardziej bezsensownie mechaniczną czynnością. Prawdodpobnie w najbliższych latach AI będzie pisać coraz więcej kodu za nas - i to dobrze

- Programista wraz z rozwojem swojej kariery w coraz mniejszym stopniu zajmuje się "kodowaniem"

- Prawdziwemu doświadczonemu seniorowi płaci się za umiejętność projektowania systemów, przewidywanie problemów, analizę wydajności, debugowanie trudnych przypadków, umiejętność dogadania się z klientem i taką trudną do opisania ogólną "intuicję"

- Zamiast uczyć się piętnastego frameworka zainwestujcie czas w swój angielski. Jeśli macie możliwość iść na szkolenia z "umiejętności miękkich" typu komunikacja w zespole czy negocjacje to idźcie koniecznie. Ludzie techniczni często gardzą takimi rzeczami i uważają się za lepszych a to wielki błąd.

- Ludzie wszechstronni będą mieć na rynku łatwiej. I nie chodzi mi o wszechstronność typu "umiem reacta i angulara" tylko "można mnie wysłać na spotkanie z biznesem, dogadam się i wniosę wartość do produktu"

Powodzenia!

#programista15k #programowanie #pracait



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 36
@mirko_anonim w sumie to ostatnio coraz mniej piszę, a więcej siedzę w wyciskaniu co się da z monitoringu i poszukiwaniu słabych punktów i proponowaniu ich naprawy.

Ale pewnie jeśli postanowię zmienić firmę to będzie trzeba zasiąść do zakuwanie i przypomnieć sobie co nieco aby przejść przez sito.
@EconomicDisruption: to, że znasz #!$%@? devów nie zmienia faktów. Analitycy nie są panaceum na #!$%@? devów. Also

ciągle trzeba by coś poprawiać

Iteracyjne podejście, mówi to coś panu?

Widzę, że (jak to przeważnie bywa) źródła problemów i sposobów na zaradzenie im szuka się nie tam gdzie trzeba. Normalka niestety.

Analitycy to szkodniki, nie zapraszam do dyskusji.
@otto13: edżajl lekiem na wszelkie zło, ech? A biznes poczeka, co za różnica teraz czy za 2 lata. A budżet? To przecież tylko Excele, to się jakoś wyczaruje.

Brzmisz właśnie jak devowie magicy o których pisze OP, zero skilli miękkich tylko najlepiej by klepali lub refektorowali kod, a najlepiej to cały sprint spędzili nad developmentem czegoś zupełnie niepotrzebnie naokoło, bo nie dopytali, a wymagania nie były jasne i w razie czego
@EconomicDisruption:

Brzmisz właśnie jak devowie magicy o których pisze OP, zero skilli miękkich tylko najlepiej by klepali lub refektorowali kod, a najlepiej to cały sprint spędzili nad developmentem czegoś zupełnie niepotrzebnie naokoło, bo nie dopytali, a wymagania nie były jasne i w razie czego to i tak na demie wyjdzie.


( ͡º ͜ʖ͡º) no właśnie prezentujesz krytyczne niezrozumienie klasycznych pryncypiów wytwarzania kodu. A współczesny tzw. "edżajl"
@michalind: jak zna KP na wylot i jest analitykiem to zajmuje nie to stanowisko pracy co powinien.

W sumie, każdy analityk (wymagań) zajmuje nie to stanowisko co powinien, bo stanowisko, którego nie powinno być x)
od ponad roku nie napisałem kawałka kodu, teraz wszystko robi za mnie AI, ja tylko siedzę patrzę co to robi i wymyślam nowe pomysły co je może zrobić


@MilionoweMultikonto: klepiesz prompty na CRUDy taśmowo? xD