Wpis z mikrobloga

Siema Mirki tag #przegryw chyba na miejscu. Taka historia - w związku z tym że chce kupić mieszkanie pod Warszawą postanowiłem sprzedać mieszkanie w Polsce B. Niestety zrobiłem wadliwy risercz - jakoś spojrzałem na ceny podobnych mieszkań i były 350 - 370. Szybko podpisałem umowę z zadatkiem 5000 z ceną 370. Jednak teraz patrzę i widzę podobne za 400 420 000. Czy tak w dwa miesiące podrożały, czy ki #!$%@?? Odżałować te 5000 i zwrócić podwójny zadatek dla kupującego? Ja #!$%@? który to już raz głupia decyzję podjąłem... Na swoje usprawiedliwienie mam tylko #schizofrenia #nieruchomosci #prawo #corobicjakzyc może jakiegoś biegłego rzeczoznawcę poprosić o poradę?
  • 8
  • Odpowiedz
@realme7: Art.82 KC: Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Jeżeli spełnione są przesłanki z art. 82 KC to umowa jest nieważna, bez konieczności składania kupującym oświadczenia (choć mimo to dobrze byłoby im takie oświadczenie złożyć) i jesteś
  • Odpowiedz
  • 0
@Kodeksowy: no ale oni mogą do sądu chyba iść z tym. I ciekawe czy sąd by uznał chorobę jako stan wyłączający świadomość. A jakbym przegrał to pewnie jeszcze koszta sądowe.
  • Odpowiedz
@realme7: Oczywiście, że mogą, ale najpierw będą musieli odstąpić od umowy i zażądać podwójnego zadatku, a jak nie zapłacisz to najpierw wystąpią do ciebie z wezwaniem o zapłatę, a dopiero potem z powództwem do sądu. Wtedy, po odstąpieniu albo po wezwaniu do zapłaty możesz im zapłacić, jeżeli uznasz, że nie zachodzi ani wyłączenie świadomości/swobody, ani błąd.

Czy choroba to stan wyłączający świadomość? Nie jestem lekarzem, ani biegłym, żeby to stwierdzić, nie
  • Odpowiedz