Wpis z mikrobloga

Lepiej jedna czy dwie kasety z przodu


@pangkor: w sensie blaty?

Zależy jak jeździsz, jednym pasuja dwa, innym jeden. Teoretycznie na jednym blacie z przodu możesz mieć mniejsze stopniowanie, i trudniej ci będzie znaleźć odpowiednią kadencję.

Ale może też być tak, że nie zauważysz różnicy :)

Na pewno przy wyższych prędkościach będziesz wolniejszy na 1x niż na 2x.
@pangkor: stałem przed podobnym dylematem, i wziąłem 1x11 apexa. Chciałem spróbować takiego setupu i kurcze :D jest mega dobrze, pełne pokrycie, nigdy nie zabrakło przełożeń czy odpowiedniej kadencji. Dla mnie o wiele wygodniej tak się jeździ (mam też szosę 2x i mtb 3x z przodu) i na pewno do grawelka jeden blat z przodu robi wygodę i prostotę.
@G06DbT: otóż niekoniecznie. Polecam sprawdzić kalkulatory przełożeń i pokrycia %. Okazuje się, że napędy 1x niekoniecznie odbiegają od 2x, mimo że na pierwszy rzut oka tak być powinno.
@pangkor: Kiedyś wysrałem dłuższy komentarz na ten temat ale nie mogę znaleźć. Ogólnie dla większości ludzi wybór 2x a 1x sprowadza się do tego gdzie jeździsz. Człowiek jest tak skonstruowany że jak musi coś robić długo to chce sobie ustawić rytm, mniej się wtedy wkurza.
W szosach gdzie przewaga jazdy to kilka km prosto ze stałą prędkością szybko zaczyna być to widoczne, mózg dąży do zapodania ciału stałego rytmu i obciążenia.