Wpis z mikrobloga

Nie wiem, czemu wciaż jest jakiś podział na spadkowiczów i wzrostowiczów. Sypią = rośnie. Będą sypać, bo obiecało to KO, a minister (mimo, że z PSL) jest całym sercem za deweloperami.

Fliperów nie obchodzi, co będzie za 5 lat. Oni wiedzą, że za rok sprzedadzą bekowiczom0% drożej, wiec jest pompa.

Natomiast nawet bk0% może stać się nieefektywna, gdy ceny wzrosną tak bardzo, że nawet przeciętny bekowicz nie dostanie zdolności (odpowiednio: singiel na kawalerkę, rodzina z trójką dzieci na dom) przy zarobkach zbliżonych do realnej średniej (nie GUS-owskiej).

I wtedy zakończy się bańka - rozpoczniemy dekadę spadków. Najpierw odpadną/utkną flipperzy, potem wykruszą się januszki skupujące na wynajem, etc. Sentyment zmieni się z mega byczego w niedźwiedzi.

Proste.

Wszystko jest w rękach polityków, dlatego prognozowanie konkretnych dat, zakresów, cen, etc. nie ma sensu.

#nieruchomosci
  • 12
@Yuri_Yslin: Są trendy globalne, są trendy lokalne. Globalnie nieruchomości spadają, u nas jeszcze nie spadły bo ktoś opłacił BK2%, ale przy tym poziomie cen i społecznej niechęci stosunek wysokości łapówki do potencjalnych zysków będzie nieatrakcyjny, chyba bardziej będą starali się przekupić kogoś w rządzie w kierunku jakiegoś typu bailoutu w stylu "o boże, deweloperzy nie mogą upaść bo załamie się cała gospodarka, dajmy im pieniądze bo..." jak to była z bankami
jacos911 - @Yuri_Yslin: Są trendy globalne, są trendy lokalne. Globalnie nieruchomośc...

źródło: rynek 8

Pobierz
bez wzrostu cen zostaną z 2,5% ROI które nadal spada.


@Yuri_Yslin: Ale ROI liczysz od ceny zakupu a nie szacowanej wartości mieszkania. Jak ktoś kupił przed 2015 to dalej ma wysoką stopę zwrotu. Nowi inwestorzy będą w dupie i jestem tego pewny. Najem to nie jest żadna żyła złota, corsz ciężej znaleźć najemcę, koszty remontów są absurdalne a remontować trzeba bo konkurencja jest ogromna.
Jak ktoś kupił przed 2015 to dalej ma wysoką stopę zwrotu.


@Yogi_: Ale to myślenie bez sensu. Jeżeli mam 5% ROI z 1kk PLN (bo za tyle kupiłem mieszkanie) a ono podrożało dwukrotnie to mam efektywnie 2,5% + narzut związany z zarządzaniem tym gdzie obligi dają 6%+.