Wpis z mikrobloga

"Jak dowiadujemy się nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do koalicji demokratycznej, wśród polityków obozu władzy trwa dyskusja na temat odwołania Andrzeja Dudy z funkcji prezydenta. Miałoby to się odbyć przy okazji wyborów samorządowych. Taki projekt byłby bardzo silnym motywatorem dla blisko 12 milionów Polaków aby iść do wyborów i zagłosować za pozbawieniem Dudy stanowiska prezydenta."

Pisze: LINK

Oczywiście wiem, że portal to jakiś taki wiadomo jaki... ale z ciekawości zróbmy wykopkowe referendum ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bekazpisu #pis #polityka #sejm #duda #prezydent #4konserwy #neuropa #po

Czy jesteś za odwołaniem Prezydenta Andrzeja Dudy ?

  • Tak 88.0% (316)
  • Nie 12.0% (43)

Oddanych głosów: 359

  • 16
  • Odpowiedz
@Mondez no dobrze naród wypowie się i dalej co? Konstytucja nie przewiduje odwołania prezydenta w drodze referendum. Duda może powiedzieć, że on nie zrezygnuje i co mu zrobią?
  • Odpowiedz
@WykopkowyJanuszek: nie, nie ma takiej możliwości. Ewentualnie mogą postawić go przed Trybunałem Stanu, ale tu potrzeba 2/3 głosów zgromadzenia narodowego (czyli sejmu i senatu) i wtedy p.o. prezydenta byłby marszałek sejmu.
  • Odpowiedz
@Mondez nie wydaje mi się żeby to było możliwe. A nawet jeśli jest, to byłoby bardzo niezdrowe, bo pachniałoby pełzającą dyktaturą, to by był ruch którego bym się raczej spodziewał po Pisie jakby miał Komorowskiego na stołku xd
  • Odpowiedz
Ewentualnie mogą postawić go przed Trybunałem Stanu, ale tu potrzeba 2/3 głosów zgromadzenia narodowego (czyli sejmu i senatu) i wtedy p.o. prezydenta byłby marszałek sejmu.


@Anthermil: A co w sprawie referendum o postawieniu go przed Trybunałem Stanu? Bo teoretycznie to by była furtka (jak będzie frekwencja 50% i większość głosów na tak)
  • Odpowiedz
Duda może powiedzieć


@galicjanin: art. 125 par. 3 Konstytucji mówi o tym, że jeśli w referendum wzięła udział połowa uprawnionych to jego wynik jest wiążący.
Natomiast art. 131 par. 2 mówi o tym, że prezydent może ustąpić z urzędu.
Makao i po makale.
Teoretycznie, bo oczywiście wyniknie z tego kryzys konstytucyjny.
  • Odpowiedz
bo odwołanie wójta/burmistrza/prezydenta miasta dopuszcza ustawa, w przypadku prezydenta RP nie ma takiego przepisu.


@galicjanin: a że jak według pisowców coś co nie jest wprost zakazane w konstytucji/ustawie jest legalne to można legalnie za pomocą referendum odwołać debila
  • Odpowiedz