Wpis z mikrobloga

via Wypiek
  • 0
@Edyward a czemu jeśli można spytać? osobiście popatrzyłem różnice obu apek, i w eMaklerze na pewno na minus że wszystko można kupić w wolumenie 1, gdzie w xtb ma się możliwość ustawiać dziesiętne. choć to pewnie do przebolenia.
  • Odpowiedz
via Wypiek
  • 2
@Wookie2020 o. dzięki z źródło! @MilionoweMultikonto no to zdecydowanie też, zero możliwości przejrzenia jakichś akcji, poza własnymi listami, które trzeba tworzyć ręcznie to masakra. ale chciałem pominąć kwestię UI i raczej skupić się na samej giełdzie. ale już sama informacja o tym depozycie od tak niskiej wartości skreśla mbank ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Faley: Warto wiedzieć, żeby jakbyś kopnął w kalendarz (zdarza się najlepszym) to w przypadku akcji z USA, połowę zabierze IRS, twoje dzieci zostaną z niczym.

Dlaczego? W przypadku Polski (tzw. nierezydenci) , dla akcji powyżej 60k , spadkobiercy płacą co najmniej 50% podatku.

Dla porówniania, w Uk, kwota zwolniona z podatku, jest znacznie wyższa: 325k funtów (nie ma tam, też podatku od zarobków kapitałowych, do pewnego wysokiego limitu)
  • Odpowiedz
via Wypiek
  • 1
@starbo hmm, dość ciekawa informacja. a jak w przypadku dostępu do konta przez żonę? jeśli coś wiesz na ten temat. tzn, umieram sobie, a żona świadoma moich inwestycji wypłaca je na moje konto bankowe, do którego ma pełny dostęp?
  • Odpowiedz
@Faley: Na forach wyczytałem że ludzie próbują obchodzić to przez funduszę/firmy spółki , ale dla mnie to jest za skomplikowane. Sam szukam prostego rozwiązania, wołaj jak coś znajdziesz.
  • Odpowiedz
W przypadku Polski (tzw. nierezydenci) , dla akcji powyżej 60k , spadkobiercy płacą co najmniej 50% podatku.


@starbo: Stawka podatku to 18-40%, a nie co najmniej 50%.

dla długoterminowych zakupów ETF?


@Faley: Inwestując w ETFy w PL żaden podatek spadkowy w USA Cię nie dotyczy, nawet jak będzie to ETF na S&P 500.
  • Odpowiedz
@Asceus 40% to też drakońsko dużo. Jeśli chodzi o ETFy, to z tego co rozumiem to może być on, nawet z Zielonej Góry, jeżeli ma w portoflio akcje z siedzibą w USA (podchodzące po SEC) to IRS może się przyczepić. omawiany temat na trading.

Ciekawostka: Austriacy muszą płacić całe 0% podatku spadkowego.
  • Odpowiedz
Jeśli chodzi o ETFy, to z tego co rozumiem to może być on, nawet z Zielonej Góry, jeżeli ma w portoflio akcje z siedzibą w USA (podchodzące po SEC) to IRS może się przyczepić


@starbo: Nie ma czegoś takiego. To tak jakbyś twierdził że jak sobie kupisz spółkę w PL, np. Orlen i okaże się, że Orlen posiada akcje jakiejś spółki US to nagle magicznie podpadasz pod prawo spadkowe w USA.
  • Odpowiedz