Wpis z mikrobloga

Mircy, mam pomysł na zarobek, ale potrzebuję porady. Jak, jako osoba fizyczna, mogę zakupić/zaimportować usługę od firmy z USA? Ta firma nie ma przedstawicielstwa w Polsce, czy nawet Unii, więc nie może ot tak wystawić faktury i zapłacić należnego VATu. Z tego powodu po prostu twierdzą, że nie mogę być ich klientem, bo nie mogą zapłacić tego podatku i mam spadać.
Jest jakaś możliwość, że jak w przypadku cła, sam sobie naliczę ten podatek i go jakoś zapłacę?
Chodzi mi o jakieś stałe i sprawdzone rozwiązanie, a nie jednorazowy wał.

#biznes #usa #zakupy #kiciochpyta #pieniadze
  • 8
@odysjestem: nie rozumiem z czym masz problem. Wykazujesz taką operacją jako import usług. Oni nawet nie muszą dawać Ci papieru do ręki, bo u nich są takie przepisy. Ty musisz to prawidłowo wykazać i opodatkować.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-import-uslug-spoza-ue-kiedy-powstaje-obowiazek-podatkowy

Przy imporcie usług zakupionych od kontrahenta spoza UE to nabywca jest zobowiązany do naliczenia podatku należnego VAT od danej transakcji oraz w określonych przypadkach przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.

W przypadku nievatowców
@kuncfot znalazłem oczywiście ten artykuł, natomiast na końcu wspomina on o ujęciu tego w kosztach firmowych. Rozumiem, że jako osoba fizyczna wypełniam po prostu VAT-9M, robię przelew do US i to wszystko?
@kuncfot: Nie naliczają, bo w USA nie ma. Chcę mieć pewność, że polski US nie zacznie zadawać mi pytań, dlaczego nie zapłaciłem VATu od tej usługi, bo j/w - doczytałem, że za miejsce wykonania uznaje się siedzibę klienta