Wpis z mikrobloga

Jak uwzględnia się w akcie notarialnym udziały w mieszkaniu jeżeli chciałbym z dziewczyną wziąć pod uwagę też koszt wykończenia mieszkania od dewelopera?

Przykładowo dla ułatwienia obliczeń zakładamy, że nowe mieszkanie kosztuje 1 mln zł z czego dziewczyna by nie płacić podatku od sprzedaży swojego starego mieszkania musi zainwestować w kupno nowego całą kwotę ze sprzedaży 700 tys. zł. Ja mógłbym przeznaczyć na mieszkanie 300 tys. zł. Czyli udziały to 70 do 30%. Liczymy jednak, że wykończenie mieszkania to dodatkowo koszt 300 tys. zł, więc wzięlibyśmy wspólnie kredyt hipoteczny na tę kwotę spłacając go po równo (kredyt w banku oficjalnie jest na zakup mieszkania, a nie na remont). Licząc razem z wykończeniem jej koszty to 850 tys. (700 + 150 kredytu)- 65,38% a moje 450 tys. (300 + 150 kredytu)- 34,62%. Czy można w takim przypadku wpisać w akcie notarialnym udziały 65,38% do 34,62%? Czy skarbówka nie przyczepi się do takich udziałów i może uznać, że jednak udziały powinny być 85 do 15% bo w akcie notarialnym nie uwzględnia się kosztów wykończenia mieszkania tym bardziej, że wykończenie jest robione po podpisaniu aktu i koszta mogą się zmienić, a skoro kredyt jest na zakup i będzie spłacany po połowie to ona wydała 850 tys. ( 700 + 150 tys. kredytu), a ja 150 tys. (sam kredyt)?

Czy skarbówka albo bank może się do takich udziałów przyczepić?
#nieruchomosci #kredythipoteczny #pytanie #urzadskarbowy #banki #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #finanse
  • 5
@zupazkota a czemu nie możecie wziąć kredytu na wykończenie mieszkania? Przecież banki taki dają (nawet w pakiecie z kredytem hipotecznym).

Możesz wpisać takie udziały w nieruchomości.
  • 0
@tytanowyy: z tego co słyszałem po wzięciu kredytu na wykończenie bank wymaga przedstawiania mu faktur za wykończenie. Ekipa remontowa żeby było taniej może takiej faktury nie wystawić więc nie będę mógł tego bankowi przedstawić oprócz faktur za jakieś materiały itp. :)
@zupazkota Hmmm, u mnie w PKO BP po prostu przyjdzie rzeczoznawca i zobaczy, czy środki przeznaczone na wykończenie zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem na rzeczy których "nie da się wynieść z mieszkania", czyli podłogi, malowanie ścian, wyłożenie kafelkami itd... Pytałem nawet, czy jakieś dokumenty mam przygotować i powiedzieli, że nie.