Wpis z mikrobloga

Jeśli mam takie oznaczenie na kołku to jaką wielkość wiertła powinienem użyć? #majsterkowanie #dom #diy


@ROCKNROLLLA: Oznaczenie "WK 6x30" na kołku sugeruje, że średnica kołka wynosi 6 mm, a długość 30 mm. W przypadku wyboru odpowiedniego wiertła do wiercenia otworu, zazwyczaj zaleca się wybór wiertła o średnicy zbliżonej lub nieco większej niż średnica kołka.

W twoim przypadku, gdy średnica kołka wynosi 6 mm, możesz
  • Odpowiedz
@ROCKNROLLLA:
Zależy jakie (jakościowo) kołki.
Te kiepskie są często niewymiarowe i warto mieć jeszcze ze 2 większe wiertła w zapasie - np. 6,5 i 7.
No i usunąć pył z otworu - ja używam rurki i słomki (ale zamykać oczy, bo leci!). Jak kołek nie chce wejść w taki otwór - to rozwiercam większymi. Przy marnych i nieco ponadwymiarowych kołkach jak zaczniesz wbijać młotkiem w otwór 6 - to potrafi
  • Odpowiedz
@ROCKNROLLLA: wbrew temu, co wielu tutaj pisze, pytanie wcale nie jest banalne. Najlepiej tak, jak @TeoriaWielkiegoPrzegrywu Ci napisał: najpierw robisz dziurę na chama z włączonym udarem wiertłem o numer mniejszym, czyli 4, a potem poprawiasz na wymiar już docelowym 6mm ale z wyłączonym udarem! Dziura będzie fajna, ciasna, idealnie na wymiar i nie posypie Ci się pół ściany, a kołek będzie trzymał jak Proboszcz ministranta.
  • Odpowiedz