Wpis z mikrobloga

Potrzebuje konsultacji księgowej, lub prawnej - ciężki mi stwierdzić. Dokładniej chodzi o sprzedaż internetową na platformie olx na ryczałcie bez vat. Oczywiście mogę zapłacić za taką poradę, mam już przygotowane konkretnie pytania, ale niestety na internecie nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi.
#dzialalnoscgospodarcza
  • 10
  • Odpowiedz
  • 0
Potrzebuje informacji na temat tego czy mogę sprzedawać na Olx z wysyłką jako zarejestrowana firma, konkretniej jestem na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, nie jestem podatnikiem VAT, oraz nie posiadam kasy fiskalnej.
Problem polega na tym, że obecny księgowy mówił mi o tym, że jeżeli to robię będę potrzebował tzw. potwierdzenie wysyłki paczki pocztowej - coś takiego jak dostaje się na poczcie polskiej - konkretniej
" w przypadku zwolnienia z obowiązku posiadania kasy
  • Odpowiedz
@pszemek55: Nie chce mi się tyle pisać, ale w skrócie: nie potrzebujesz kasy przy sprzedaży przez internet, nie możesz przyjąć wtedy płatności gotówką. Sprzedasz ewidencjonujesz do rozliczenia podatku. Reszta to bzdura.
  • Odpowiedz
  • 0
@debenek: chce sprzedawać właściwie tylko gadżety pokroju koszulek z nadrukiem, kubków itp., itd. taka mała poligrafia. Wiem, że takie coś dotyczy alkoholu itd.
@loginy Dzięki, myślisz, że jakoś mógłbym dostać taką odpowiedź na czacie? Już nie mam pomysłu, ale wszystko w sumie zmierza do zmiany księgowego, bo gość jest totalnie nieogarnięty, a kasa z każdym miesiącem mi ucieka.
  • Odpowiedz
R
@pszemek55 po co ci odpowiedź na czacie. Ty odpowiadasz przed US. Skonsultuj z innym biurem księgowym. Gościu Ci doradza mentalnie jak by to było 20 lat temu. Poczta, potwierdzenia... ;)
  • Odpowiedz
@pszemek55:

To jest cytat z rozporzadzenia:
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/kasy-fiskalne/6401675,kasy-fiskalne-2024-zwolnienia-nowe-rozporzadzenie.html
pkt 36

Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana
  • Odpowiedz
@pszemek55: ważne abyś wpłatę powiązał z transakcją. Przelew = zaewidencjona sprzedaż. Potwierdzenia nadania wysyłki masz elektronicznie.Na koniec miesiąca podsumowanie i tyle.
  • Odpowiedz
@pszemek55: I każdy prawnik weźmie kasę i Ci to podeśle. Jedyne co można więcej zrobić to opisać dokładnie jak wygląda Twoja sytuacja z OLX/Inpost i zapytać o indywidualna interpretację czy to się kwalifikuje pod zwolnienie z kasy fiskalnej. (koszt kilkadziesiąt zł + koszt napisania takiego wniosku o interpretację jeśli sam nie potrafisz)

Nadal nie napisałeś czym dysponujesz? Czy masz dla każdej transakcji udokumentowany wpływ kasy i odpowiadające mu potwierdzenie wysyłki i
  • Odpowiedz