Wpis z mikrobloga

Jak wygląda zatrucie tlenkiem węgla tj. czadem? Nie wiem, mogę wejść pod prysznic przy odpalonym junkersie i po 5 minutach omdleć? Mogę spać w drugim pokoju i od łazienki do tego pokoju (drzwi obok) ile czasu musiałby migrować taki gaz żeby coś się stało? Czy czad może również wydzielać się latem, ale jako że często okna są pootwierane i jest przerwa w drzwiach od łazienki to to jakoś ucieknie i trudno się zatruć czy tak samo łatwo?

Gdzie zamontować przy junkersie w łazience w bloku taki czujnik, czy jak położe za szafce koło piecyka gdzie będzie na wysokości jego górnej części to będzie ok? Rozumiem że jak kupię kiddle z allegro jakiś to będzie już ok, czy patrzyć jeszcze na coś konkretnego? Czy można częściowo podtuwać się czadem, tj. idę pod prysznic, robi mi się dziwnie słabo ale kończę prysznic i wychodzę, piecyk się wyłącza i tak kilka razy - to czy wtedy może powstać i tak jakieś uszkodzenie mózgu czy coś, czy to faktycznie musi być przez jakiś czas niedotlenienie?

Czy ryzyko zatrucia tlenkiem czadu, występuje tylko w starych blokach czy tych takich nowych lub jakichś drapaczach chmur że tam są highendowe mieszkania też, jakie musiałoby być ogrzewanie w całym bloku żeby w ogóle wykluczyć takie założenie że może się to stać?
#elektronika #pytaniedoeksperta #czujnikczadu #elektryka #czujniki #pytanie #bezpieczenstwo #mieszkanie #czad #zdrowie
  • 41
@interpenetrate: mojego sąsiada wynieśli w worku przez czad, on spał na pierwszym pietrze a piec był w piwnicy, stężenie było takie ze gdyby ktoś wszedł do domu nie doszedłby do niego na piętro,
caly dzień przygotowywał imprezę która miała być na drugi dzien i wszyscy goście mieli nocować
@interpenetrate: Zatrucia CO mozesz nawet nie poczuc a bedzie za pozno.

A co d czujnika to CO jest lzejszy od powietrza wiec czujnik montujesz wysoko. Ale nie nad kratka wentylacyjna bo to nie ma sensu :P

Ja bym raczej nie kupowal badziewia z allegro skoro masz zamiar temu powierzyc zycie.
@gorzki99: @elektryczny_mariusz @kocha_to_poczeka a ogólnie jak przykładam rękę do kratki wentylacyjnej, i coś tam czuję ale nie że mocno w żadnym wypadku, to znaczy że ciąg jest słaby tak?
I żeby nastąpiło jakieś trucie, to jeszcze piecyk musi być niesprawny, czy on może być sprawny, i to czadzenie już dzisiaj może występowało jak był słaby ciąg?
@elektryczny_mariusz nie mam wanny, tylko prysznic.
@gorzki99 a to co polecasz nie z allegro? nie
@interpenetrate: Nie chce reklamowac bo nie wiem ile warte (sam nie uzywam ale widzialem proces produkcji). Poczytaj o fireangel.

Co do ciagu z kratki to reka se mozesz :PP Juz lepiej plomieniem sprawdzac (zapalniczka, swieczka itp)

CO powstaje w wyniku niepelnego spalania. Czyli na przyklad do lazienki nie dostarczasz tyle tlenu ile spala junkers. Dlatego w drzwiach z lazienki powinny byc otwory ktorymi powietrze moze sie zasysac zeby nie bylo niepelnego
Jak wygląda zatrucie tlenkiem węgla tj. czadem? Nie wiem, mogę wejść pod prysznic przy odpalonym junkersie i po 5 minutach omdleć?


@interpenetrate: po prostu odpływasz nawet nie zdając sobie sprawy. To nie jest nawet tak jakbyś się senny zaczął robić. Słabniesz i elo. Jak się odpowiednio zorientujesz, że coś jest nie tak to wychodzisz z pomieszczenia. Jak nie to możesz się zatruć na amen.
@interpenetrate: czad ma to do siebie że jest cięższy od powietrza


@elektryczny_mariusz: czad nie jest cięższy od powietrza. Masa molowa czadu to ~28g/mol, podczas gdy tlenu to ~32g/mol. Do tego czas skoro pochodzi z junkersa to znaczy, że jest cieplejszy od temp w pomieszczeniu, więc ma większa objętość więc unosi się chętniej do góry.

Dwutlenek węgla jest cięży od powietrza a dokładniej ma ~44g/mol.
CO powstaje w wyniku niepelnego spalania. Czyli na przyklad do lazienki nie dostarczasz tyle tlenu ile spala junkers. Dlatego w drzwiach z lazienki powinny byc otwory ktorymi powietrze moze sie zasysac zeby nie bylo niepelnego spalania.


@gorzki99: no czyli co, jak będę brał prysznic przy otwartych drzwiach do łazienki, to nie powstanie niepełne spalanie i nie ma ryzyka?
@interpenetrate: Na 99% nie powinno byc (jest jeszcze mozliwosc wadliwej instalacji ale marna)

CO powstaje jak nie ma wystarczajacej ilosci tlenu. Ale nie musisz miec otwartych drzwi. W drzwiach lazienkowych zazwyczaj sa kratki (badz otwory) Wlasnie po to tam sa.

Odpowiednie roporzadzenie reguluje przekroj jaki musza miec otwory.

No chyba ze masz nowego "junkersa" z wewnetrzna komora spalania (zaciaga powietrze z zewnatrz) t teoretycznie nie potzebujesz otworow w drzwiach.
@gorzki99: znaczy, wytłumacz mi proszę jeszcze raz bo schizy mam że się truje tak że jutro to nie wiem jak się umyje
1. Czy zatrucia tlenkiem węgla, zazwyczaj zdarzają się w jakichś jakby to nazwać patologicznych, starych mieszkaniach? Gdzie może nie ma takich otworów w drzwiach? Czy tak samo może być to w mieszkaniu które w drzwiach ma taki otwór i jest normalne?
2. Na 99% nie, ale kiedy, przy otwartych
No za #!$%@? wstrętna #!$%@? z tego czadu, daj pan spokój.


@interpenetrate: No fajny koles to to nie jest i raczej nie powinnismy sie z nim zaznajamiac.

Ale po kolei:
Ad1:
Co roku sa kontrole kominiarskie ktore sprawdzaja otwory i cug (ciag). Tylko ze czasami (zazwyczaj starsi) ludzie przykrywaja te otwory zeby nie "ciaglo zimnem do lazienki". Moja babcia tak robia wiec wiem o czym mowie. I paradoksalnie to zakrywaja jak
@gorzki99: Dobra a jeszcze takie pytanie, czy można umrzeć podczas snu leżąc w pokoju obok swojej łazienki w mieszkaniu, bo jakiś sąsiad z dołu czy góry odpali junkersa i zaslabnie i będzie chodził przez powiedzmy 3h? Przecież to się przenosi po szybie wentylacyjnym?

Nie bo bez jaj, absolutnie nie zakrywam żadnych kratek. Po prostu nie wiem skąd mam zawroty głowy pod prysznicem, kupię jakiś na szybko czujnik jutro w markecie

Co
@interpenetrate: Jak odpali z gory to nie ma opcji - CO idzie w gore.
Jak odpali z dolu to tez nie do konca sie da - idzie szybem wetylacyjym gdzie z zalozenia jest ciag w gore - jak zaciagnie to leci w gore a nie na boki.

Jak jest zachowana wentylacja to sie nie "rozpelznie". I dlatego arowno otwory w drwiach jak i kratka w lazience sa wazne.

A w poprzedniej
@gorzki99: a to w takim razie jaka jest najczęstsza przyczyną tego że jednak dochodzi do zatruć i można omdlec, i umrzeć?
Skoro to jednak nie tak prosto? Odkładając na bok jakieś zastawianie kratek czy nie posiadanie kratki w drzwiach
Skoro to jednak nie tak prosto? Odkładając na bok jakieś zastawianie kratek czy nie posiadanie kratki w drzwiach


@interpenetrate: Wlasnie to jest prosto. Bo to jest bezwonny i bezsmakowy gaz. Ktory w #!$%@? szybciej laczy sie z hemoglobina niz tlen i zamiast przenosic tlen przenosi tlenek wegla.

Przy odpowiednim stezeniu serio starczy jeden wdech. Przy mniejszy stezeniu nawet nie wiesz ze wdychasz az nie jest za pozno.

Przyczyna jest wlasnie niepelne
@interpenetrate: tak pod warunkiem ze:
a) sumaryczny przekroj otworow w drzwiach ma tyle ile mowi odpowiednie rozporzadanie
i - wazne:
b) masz sprawna kratke wentylacyjna (czyli zasysa a nie wtlacza)

Jak masz spelnione a i b RAZEM to nic Ci nie powinno grozic.