Wpis z mikrobloga

Mirki help, pierwszy raz zmieniam lampę sufitową. Ze starej lampy wychodziły cztery kabelki do kostki (pic real), a w nowej mam po dwie końcówki kabla na żarówkę, których jest 3 (zdjęcie w komentarzu). Jak to połączyć? Najlepiej w wariancie takim by jedna połówka włącznika światła włączała tylko jedną żarówkę, a druga połówka dwie żarówki. Help ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#elektronika #elektryka #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #remontujzwykopem #remont
#budowadomu
RozowaWkolorachTeczy - Mirki help, pierwszy raz zmieniam lampę sufitową. Ze starej la...

źródło: IMG_20240112_175320

Pobierz
  • 22
@RozowaWkolorachTeczy: na logikę:

1. Łączysz ze sobą wszystkie 3 niebieskie przewody od nowej lampy i podpinasz je do niebieskiego przewodu (neutralnego), który wychodzi z sufitu.
2. Przewody brązowe (faza) musisz sobie podzielić wedle uznania, przykładowo:
- podpinasz jeden brązowy do jednego brązowego wychodzącego z sufitu,
- do drugiego wychodzącego z sufitu podpinasz dwa pozostałe brązowe (od lampy) złączone ze sobą.

Zakładając, że masz podwójny włącznik na ścianie to przy takim podłączeniu
ten żółty z sufitu zostawiasz w kostce niepodłączony


@sim0s: gorzej, jeśli ktoś kto robił instalacje użył tego żółto-zielonego jako fazę xD

takim by jedna połówka włącznika światła włączała tylko jedną żarówkę, a druga połówka dwie żarówki


@RozowaWkolorachTeczy: powiedz nam jeszcze - czy obecna stara lampa też działała w ten sam sposób, czyli że jedna połówka włącznika włączała jedną żarówkę, a druga połówka kolejne dwie żarówki?
powiedz nam jeszcze - czy obecna stara lampa też działała w ten sam sposób, czyli że jedna połówka włącznika włączała jedną żarówkę, a druga połówka kolejne dwie żarówki?


@strusmig: nie, obecna lampa włączała jednym przełącznikiem wszystkie żarówki. Może dlatego, że brązowy kabel z sufitu był nieużywany?
@strusmig: @sim0s jak to zaczęłam łączyć to chyba jednak nie rozumiem
Po po 3 otwory w kostce na stronę.
Od lewej:
[Otwór1]- brązowy z lampy z brązowym z sufitu
[Otwór
2]- żółty z lampy z złotym z sufitu
[Otwór3]- 3 niebieskie (źle zerwałam izolację i mądrze zaizolowałam żółtą izolacją :)) z lampy z niebieskim z sufitu

Pozostaje jeszcze połączenie 2 brązowych z lampy z czarnym z sufitu, ale otwór
RozowaWkolorachTeczy - @strusmig: @sim0s jak to zaczęłam łączyć to chyba jednak nie r...

źródło: IMG_20240112_195750

Pobierz
@RozowaWkolorachTeczy: masz po prostu za mało "torów" w kostce. Jeśli nie masz większej kostki pod ręką to wykorzystaj dwie kostki w taki sposób jak narysowałem na tym schemacie. Ogólnie to takie połączenia najłatwiej i najwygodniej wykonuje się na złączkach WAGO przeznaczonych do linek i drutów (czyli te z dźwigienkami).

Przyłóż się przy osadzaniu przewodów do kostki, tak żeby nigdzie nie było widać wystającej gołej miedzi z przewodu - ma być bezpiecznie
strusmig - @RozowaWkolorachTeczy: masz po prostu za mało "torów" w kostce. Jeśli nie ...

źródło: podlaczenieXD2

Pobierz