Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #dom #mieszkanie #kredythipoteczny
Hej Mirki. Borykam się z decyzją o zaciągnięciu kredytu na dom z działką. Miałbym około 70% wkładu własnego (dom kosztuję 330tys a może uda mi się uzbierać 200tys). Czytałem, że lepiej wziąć kredyt gotówkowy i chciałbym zapytać o różnice. Jest droższy etc. Czy chodzi o to, że kredytowy nie będzie widniał w księgach wieczystych w przeciwieństwie do hipotecznego ?
  • 20
@AdvisoryLyrics: to go sprzedasz, to nie wielka filozofia, ludzie tak robią. W umowie zrobicie zapis, że został do spłaty kredyt w wysokości x zł i tą kwotę kupujący przeleje na rachunek banku a potem, po wykreśleniu hipoteki, resztę na Twój rachunek. Jeśli to normalny bank a nie jakaś dziwna instytucja to nikogo to to jest normalna imowa, ludzie tak robią, możesz zadzwonić do dowolnej kancelarii notarialnej to Ci na pewno sekretarka
@AdvisoryLyrics: chyba mówisz o prowizji. Przy kredytach gotówkowych też jest prowizja w większości przypadków. Kurde nie wiem, gdzie to wszystko czytasz ale ja bym tam już więcej nic nie czytała, popytaj na spokojnie jakiegoś niezależnego doradcę kredytowego jakie masz opcje i poproś żeby Ci pokazał i porównał co ile będzie kosztować i jakie ma plusy i minusy bo bez obrazy ale niezbyt Ci idzie samodzielne szukanie informacji ;) (piszę z życzliwości,
@AdvisoryLyrics: ostatecznie kredyty gotówkowe z tego co widzę mają rrso około12-13 procent a hipoteczne - 8-9 procent. Co dokładnie wchodzi w skład tych kosztów to już lepiej na spokojnie porównaj z doradcą, bo różne banki mają różne oferty (np. Wysoka prowizja niższe oprocentowanie albo niska prowizja wyższe oprocentowanie itp) ale nie ma raczej szans żeby hipoteka wyszła drożej niż gotówkowy. Bank ma ekstra zabezpieczenie w postaci hipoteki więc warunki daje lepsze.
@AdvisoryLyrics: kredyt z niższym oprocentowaniem jest lepszy, niższe RRSO imho, to realnie kasa jaka zostaje w kieszeni, a nie wpisy do hipoteki. Nawet przy sprzedaży to nie jest olbrzymi problem więc...
Czytałem, że lepiej wziąć kredyt gotówkowy i chciałbym zapytać o różnice.


@AdvisoryLyrics: Kredyt hipoteczny wiąże się z kilkoma stałymi kosztami. Pierwszym z nich jest wycena nieruchomości. To koszt około 500 zł w przypadku mieszkania. Kolejnym kosztem jest wpis w księdze wieczystej w dziale IV 200 zł. Dochodzi do tego podatek od ustanowienia hipoteki 19 zł. Po spłacie kredytu dochodzi kolejny koszt 100 zł za wykreślenie wpisu w dziale IV KW.

Kredyt
@AdvisoryLyrics: Możesz wybrać kredyt z czasowo stałym oprocentowaniem, aby zabezpieczyć się przed wzrostem wysokości raty. Inne rozwiązanie to wybór długiego okresu kredytowania w celu uzyskania niskiej raty i regularne, co miesięczne nadpłacanie, aby zmniejszyć jego koszt.